Hoppa till sidans innehåll

Nyårsslaget 2020


Nyårsslaget 2020 i Mattcurling

Spelades fredag 3 januari i Häggvallskolan.                120 lag deltog.

Vinnare blev

1:a  Monica Robertsson o Harry Ferdinandsson, Kaprifolen

2:a  Ketty Calfhage o Björn Lundell, Skaftö

3:a  Ann-Britt Eliasson o Eino Parkkinen, PRO Stenungsund

4:a  Gerd Isaksson o Gunnar Isaksson, SPF Orustveteranerna

 

 

Fördelning per förening och matta, se nedan.

 

Förening

 

Spelare

 

Grupp/Matta

 

Lag

Backa Ann-Lena Börjesson o Bengt Järpmyr - Backa 2 22
Backa Birgitta Ottosson o Steve Jarlegren - Backa 3 35
Backa Gudrun Jerksten o Rolf Pålsson - Backa  4 42
Backa  Inga-Britt Hagneqvist o Thomas Hagneqvist - Backa 11 112
Backa Ingela Karlsson o Jörgen Boström - Backa 14 148
       
Fjällbacka Ann-Marie Widelius o Lars Engberg - Fjällbacka 8 86
Fjällbacka  Maj-Lis Algiréne o Bengt-Åke Ahlsén - Fjällbacka 9 91
       
Henån Vera Karlsson o Stig Karlsson - Henån 6 62
       
Hermansby Margareta Söderström o Göran Söderström - Hermansby 1 14
Hermansby Margareta Sundvall o Sune Wedholm - Hermansby 2 27
Hermansby Mariann Wahlgren o Gerhard Andersson - Hermansby 3 38
       
Herrljunga Yvonne Lindqvist o Kjell Nyvaller - Herrljunga 9 97
Herrljunga Ulla Knutsson o Bengt-Gunnar Andersson - Herrljunga 11 118
Herrljunga Mona Mohlin o Stig Mohlin - Herrljunga 13 136
       
Horred Ann-Britt Bäckstrand o Bengt-Åke Arvidsson -  Horred 10 102
Horred Eivor Axelsson o Ingvar Axelsson - Horred 11 115
Horred Maja Reinsjö o Ronni Grönnevik - Horred 12 128
       
Kaprifolen Inga Gustavsson o Manne Ivanovski - Kaprifolen 1 16
Kaprifolen Ann-Christine Alnegren o Bertil Ottsjö - Kaprifolen 2 24
Kaprifolen Wera Nicklasson o Åke Karlsson - Kaprifolen 3 37
Kaprifolen Monica Robertsson o Harry Ferdinandsson - Kaprifolen 4 41
Kaprifolen Gunilla Persson o Kent Persson - Kaprifolen 5 55
Kaprifolen Rigmor Pettersson o Kjell Johansson - Kaprifolen 6 68
Kaprifolen Lilian Bohlin o Ingemar Berntsson - Kaprifolen 7 72
Kaprifolen Kerstin Mars o Roy Kristiansson - Kaprifolen 9 94
Kaprifolen Britta Dagsberg o Lasse Andersson - Kaprifolen 10 108
Kaprifolen Astrid Andersson o Kerry Ståhl - Kaprifolen 11 113
Kaprifolen Ingela Karlsson o Lars Karlsson - Kaprifolen 12 121
Kaprifolen Siv Lundström o Tommy Lundström - Kaprifolen 13 132
Kaprifolen Elisabeth Vidskog o Johnny Vidskog - Kaprifolen 15 155
       
Kungsäter Maj-Britt Erlandsson o Bertil Erlandsson - Kungsäter 2 28
Kungsäter Elvy Fredriksson o Arne Fredriksson - Kungsäter 4 48
Kungsäter Gun-Britt Johansson o Gert Johansson - Kungsäter 5 53
Kungsäter Inga-Britt Sikén o Jonny Johansson - Kungsäter 6 63
Kungsäter Eva Höglund o Krister Höglund - Kungsäter 9 95
Kungsäter Ingegerd Andersson o Sören Andersson - Kungsäter 10 106
Kungsäter Eva Einarsson o Roland Gustavsson - Kungsäter 12 126
Kungsäter Lena Arvidsson o Håkan Arvidsson - Kungsäter 14 144
Kungsäter Gudrun Torstensson o Stig Torstensson - Kungsäter 15 153
       
Kungälv Siv Nordling o Pelle Nordling - Kungälv 2 26
Kungälv  Solveig Hansson o Nils Johansson - Kungälv  3 33
Kungälv  Maud Larsson o Sture Andersson - Kungälv  4 44
Kungälv  Kerstin Frisk o Kenth Andersson - Kungälv  7 77
Kungälv  Magreth Andersson o Stig Emanuelsson - Kungälv  8 82
Kungälv  Eleonor Lindahl o Uno Johansson - Kungälv  10 105
Kungälv  Karin Johnsson o Bengt Svanberg - Kungälv  11 111
Kungälv  Birgit Lövgren o Ulf Lövgren - Kungälv  15 151
       
Morlanda Maj-Lis Hansson o Jan Hansson - Morlanda 5 58
Morland Gun-Britt Stark o Kjell Wirhammar - Morlanda 6 64
Morlanda Monica Forsberg o Lasse Karlsson - Morlanda 8 85
Morlanda Astrid Johansson o Rune Rutgersson - Morlanda 11 114
Morlanda Eva Sax o Hans Olsson - Morlanda 15 154
       
Norum Evy Carlberg o Arne Nyberg - Norum 8 87
Norum Gunnel Andersson o Bo Emanuelsson - Norum 9 98
Norum Kirsten Bergström o Bengt Jansson - Norum 13 138
       
Orustvet Britty Abrahamsson o Åke  Abrahamsson - Orustvet 1 15
Orustvet Margaretha Svensson o Inge Svensson - Orustvet 3 34
Orustvet Gun Pettersson o Helge Pettersson - Orustvet 5 57
Orustvet Elaine Engblom o Sture Strömberg - Orustvet 6 66
Orustvet Eva Wenäll o Gert Strömberg  - Orustvet 7 74
Orustvet Gunnel Olsson o Herbert Olsson - Orustvet 8 83
Orustvet Ing-Britt Hultgren o Karl-Olof Gullbrandsson - Orustvet 9 96
Orustvet Eva Andersson o Gösta Andersson - Orustvet 10 101
Orustvet Gunilla Johansson o Harry Johansson - Orustvet 11 117
Orustvet Gerd Isaksson o Gunnar Isaksson - Orustvet 12 127
Orustvet Marianne Olsson o Berndt Johansson - Orustvet 14 145
Orustvet Elsy Johansson o Valter Johansson - Orustvet 15 157
       
PRO S-sund Siv Leandersson o Ingmar Nilsson - PRO S-sund 1 13
PRO S-sund Anita Karlsson o Kalle Pettersson - PRO S-sund 2 25
PRO S-sund Ingrid Halvorsen o Arvid Halvorsen - PRO S-sund 3 32
PRO S-sund Ann-Christin Carlsson o Bengt-Arne Carlsson - PRO S-sund 4 43
PRO S-sund  Eva Rindestrand o Einar Samuelsson - PRO S-sund 5 56
PRO S-sund Gunilla Rickardsson o Henric Arvidsson - PRO S-sund 6 65
PRO S-sund Barbro Andersson o Hans Stjernberg - PRO S-sund 7 73
PRO S-sund Eila Andersson o Jan Berggren -  PRO S-sund 8 81
PRO S-sund Ann-Britt Eliasson o Eino Parkkinen - PRO S-sund 13 134
PRO S-sund Gull-Britt Darell o Stig Sandberg - PRO S-sund 14 143
PRO S-sund Siv Lavén o Bengt Lavén - PRO S-sund 15 156
       
PRO Tjörn Ulla Johansson o Nisse Pålsson - PRO Tjörn 1 18
PRO Tjörn Gudrun Berndtsson o Gunnar Berndtsson - PRO Tjörn 2 21
PRO Tjörn Elisabeth Johannisson o Sterner Johansson - PRO Tjörn 4 45
PRO Tjörn Josefine Köster o Arne Andersson - PRO Tjörn 5 54
PRO Tjörn Herta Silverfjäll o Leif Johansson - PRO Tjörn 7 76
PRO Tjörn Ingegerd Hansson o Esse Hansson - PRO Tjörn 10 107
PRO Tjörn Marianne Olsson o Alf Hansson - PRO Tjörn 11 116
PRO Tjörn Astrid Sennewald o Hans Edvardsson - PRO Tjörn 12 122
PRO Tjörn Lisbeth Wallberg o Sören Wallberg - PRO Tjörn 14 146
       
Skaftö Ketty Calfhage o Björn Lundell - Skaftö 7 75
       
Skogslyckan Anita Wallberg o Jan Wallberg - Skogslyckan 1 17
Skogslyckan Inger Niklasson o Bror Niklasson - Skogslyckan 6 67
Skogslyckan Sonja Höög o Kent Höög - Skogslyckan 14 147
       
Skredsvik Gisela Hanö o Lennart Tausson - Skredsvik 4 47
Skredsvik Oili Olsson o Lennart Malm - Skredsvik 5 52
Skredsvik Lizzie Hermansson o Kent Johansson - Skredsvik 10 104
Skredsvik Lena Johansson o Bengt-Ove Boström - Skredsvik 13 131
       
SPF S-sund Eivor Siggelin o Åke Josefsson - SPF S-sund 1 12
SPF S-sund Ebba Olofsson o Harald Högnell - SPF S-sund 3 36
SPF S-sund Marita Alexandersson o Arne Alexandersson - SPF S-sund 4 46
SPF S-sund Berit Wik o Lennart Wik - SPF S-sund 5 51
SPF S-sund Irené Nilsson o Helge Johansson - SPF-sund 7 78
SPF S-sund Kerstin Holmberg o Inge Enell - SPF S-sund 10 103
SPF S-sund Ingrid Calås o Roland Schädlich - SPF S-sund 12 125
SPF S-sund Marie Amberntsson o Lars Amberntsson - SPF S-sund 13 133
SPF S-sund Ann-Louise Pettersson o Jan Pettersson - SPF S-sund 14 142
       
Stala  Ann-Christine Larsson o Bror Larsson - Stala 1 11
Stala  Lena Nordgren o Pelle Nordgren - Stala  2 23
Stala Ingrid Hasselgren o Tore Nilsson - Stala 3 31
Stala  Eva Sandrén o Eino Visser - Stala 6 61
Stala  Marita Johansson o Gert-Inge Johansson - Stala 7 71
Stala Eva-Lena Johansson o Kurt Johansson - Stala  8 88
Stala Lena Rudehov o Kenneth Andersson - Stala  9 93
Stala Mona Krantz o Bosse Gustavsson - Stala 12 123
Stala Violet Johansson o Assar Johansson - Stala 13 137
Stala Inger Berntsson o Thomas Berntsson - Stala 14 141
Stala  Elsy Aranyas o Thure Rutgersson - Stala 15 152
       
Strandskatan Birgitta Olsson o Stig Hansson - Strandskatan 8 84
Strandskatan Inger Segerblad o Gerhard Knutsson - Strandskatan 9 92
Strandskatan Rosa Albrektsson o Kent Andersson - Strandskatan 13 135
Strandskatan Aina Nyberg o Björn Ydal - Strandskatan 15 158
       
Unicurl Telle Ahlqvist o Carl-Åke Ahlqvist - Unicurl 12 124

 

Fördelning per matta

Spelare

 

 

 

Grupp/Matta

 

 

 

Lag

Ann-Christine Larsson o Bror Larsson - Stala 1 11
Eivor Siggelin o Åke Josefsson - SPF S-sund 1 12
Siv Leandersson o Ingmar Nilsson - PRO S-sund 1 13
Margareta Söderström o Göran Söderström - Hermansby 1 14
Britty Abrahamsson o Åke  Abrahamsson - Orustvet 1 15
Inga Gustavsson o Manne Ivanovski - Kaprifolen 1 16
Anita Wallberg o Jan Wallberg - Skogslyckan 1 17
Ulla Johansson o Nisse Pålsson - PRO Tjörn 1 18
     
Gudrun Berndtsson o Gunnar Berndtsson - PRO Tjörn 2 21
Ann-Lena Börjesson o Bengt Järpmyr - Backa 2 22
Lena Nordgren o Pelle Nordgren - Stala  2 23
Ann-Christine Alnegren o Bertil Ottsjö - Kaprifolen 2 24
Anita Karlsson o Kalle Pettersson - PRO S-sund 2 25
Siv Nordling o Pelle Nordling - Kungälv 2 26
Margareta Sundvall o Sune Wedholm - Hermansby 2 27
Maj-Britt Erlandsson o Bertil Erlandsson - Kungsäter 2 28
     
Ingrid Hasslegren o Tore Nilsson - Stala 3 31
Ingrid Halvorsen o Arvid Halvorsen - PRO S-sund 3 32
Solveig Hansson o Nils Johansson - Kungälv  3 33
Margaretha Svensson o Inge Svensson - Orustvet 3 34
Birgitta Ottosson o Steve Jarlegren - Backa 3 35
Ebba Olofsson o Harald Högnell - SPF S-sund 3 36
Wera Nicklasson o Åke Karlsson - Kaprifolen 3 37
Mariann Wahlgren o Gerhard Andersson - Hermansby 3 38
     
Monica Robertsson o Harry Ferdinandsson - Kaprifolen 4 41
Gudrun Jerksten o Rolf Pålsson - Backa  4 42
Ann-Christin Carlsson o Bengt-Arne Carlsson - PRO S-sund 4 43
Maud Larsson o Sture Andersson - Kungälv  4 44
Elisabeth Johannisson o Sterner Johansson - PRO Tjörn 4 45
Marita Alexandersson o Arne Alexandersson - SPF S-sund 4 46
Gisela Hanö o Lennart Tausson - Skredsvik 4 47
Elvy Fredriksson o Arne Fredriksson - Kungsäter 4 48
     
Berit Wik o Lennart Wik - SPF S-sund 5 51
Oili Olsson o Lennart Malm - Skredsvik 5 52
Gun-Britt Johansson o Gert Johansson - Kungsäter 5 53
Josefine Köster o Arne Andersson - PRO Tjörn 5 54
Gunilla Persson o Kent Persson - Kaprifolen 5 55
Eva Rindestrand o Einar Samuelsson - PRO S-sund 5 56
Gun Pettersson o Helge Pettersson - Orustvet 5 57
Maj-Lis Hansson o Jan Hansson - Morlanda 5 58
     
Eva Sandrén o Eino Visser - Stala 6 61
Vera Karlsson o Stig Karlsson - Henån 6 62
Inga-Britt Sikén o Jonny Johansson - Kungsäter 6 63
Gun-Britt Stark o Kjell Wirhammar - Morlanda 6 64
Gunilla Rickardsson o Henric Arvidsson - PRO S-sund 6 65
Elaine Engblom o Sture Strömberg - Orustvet 6 66
Inger Niklasson o Bror Niklasson - Skogslyckan 6 67
Rigmor Pettersson o Kjell Johansson - Kaprifolen 6 68
     
Marita Johansson o Gert-Inge Johansson - Stala 7 71
Lilian Bohlin o Ingemar Berntsson - Kaprifolen 7 72
Barbro Andersson o Hans Stjernberg - PRO S-sund 7 73
Eva Wenäll o Gert Strömberg  - Orustvet 7 74
Ketty Calfhage o Björn Lundell - Skaftö 7 75
Herta Silverfjäll o Leif Johansson - PRO Tjörn 7 76
Kerstin Frisk o Kenth Andersson - Kungälv  7 77
Irené Nilsson o Helge Johansson - SPF-sund 7 78
     
Eila Andersson o Jan Berggren -  PRO S-sund 8 81
Magreth Andersson o Stig Emanuelsson - Kungälv  8 82
Gunnel Olsson o Herbert Olsson - Orustvet 8 83
Birgitta Olsson o Stig Hansson - Strandskatan 8 84
Monica Forsberg o Lasse Karlsson - Morlanda 8 85
Ann-Marie Widelius o Lars Engberg - Fjällbacka 8 86
Evy Carlberg o Arne Nyberg - Norum 8 87
Eva-Lena Johansson o Kurt Johansson - Stala  8 88
     
Maj-Lis Algiréne o Bengt-Åke Ahlsén - Fjällbacka 9 91
Inger Segerblad o Gerhard Knutsson - Strandskatan 9 92
Lena Rudehov o Kenneth Andersson - Stala  9 93
Kerstin Mars o Roy Kristiansson - Kaprifolen 9 94
Eva Höglund o Krister Höglund - Kungsäter 9 95
Ing-Britt Hultgren o Karl-Olof Gullbrandsson - Orustvet 9 96
Yvonne Lindqvist o Kjell Nyvaller - Herrljunga 9 97
Gunnel Andersson o Bo Emanuelsson - Norum 9 98
     
Eva Andersson o Gösta Andersson - Orustvet 10 101
Ann-Britt Bäckstrand o Bengt-Åke Arvidsson -  Horred 10 102
Kerstin Holmberg o Inge Enell - SPF S-sund 10 103
Lizzie Hermansson o Kent Johansson - Skredsvik 10 104
Eleonor Lindahl o Uno Johansson - Kungälv  10 105
Ingegerd Andersson o Sören Andersson - Kungsäter 10 106
Ingegerd Hansson o Esse Hansson - PRO Tjörn 10 107
Britta Dagsberg o Lasse Andersson - Kaprifolen 10 108
     
Karin Johnsson o Bengt Svanberg - Kungälv  11 111
Inga-Britt Hagneqvist o Thomas Hagneqvist - Backa 11 112
Astrid Andersson o Kerry Ståhl - Kaprifolen 11 113
Astrid Johansson o Rune Rutgersson - Morlanda 11 114
Eivor Axelsson o Ingvar Axelsson - Horred 11 115
Marianne Olsson o Alf Hansson - PRO Tjörn 11 116
Gunilla Johansson o Harry Johansson - Orustvet 11 117
Ulla Knutsson o Bengt-Gunnar Andersson - Herrljunga 11 118
     
Ingela Karlsson o Lars Karlsson - Kaprifolen 12 121
Astrid Sennewald o Hans Edwardsson - PRO Tjörn 12 122
Mona Krantz o Bosse Gustavsson - Stala 12 123
Telle Ahlqvist o Carl-Åke Ahlqvist - Unicurl 12 124
Ingrid Calås o Roland Schädlich - SPF S-sund 12 125
Eva Einarsson o Roland Gustavsson - Kungsäter 12 126
Gerd Isaksson o Gunnar Isaksson - Orustvet 12 127
Maja Reinsjö o Ronni Grönnevik - Horred 12 128
     
Lena Johansson o Bengt-Ove Boström - Skredsvik 13 131
Siv Lundström o Tommy Lundström - Kaprifolen 13 132
Marie Amberntsson o Lars Amberntsson - SPF S-sund 13 133
Ann-Britt Eliasson o Eino Parkkinen - PRO S-sund 13 134
Rosa Albrektsson o Kent Andersson - Strandskatan 13 135
Mona Mohlin o Stig Mohlin - Herrljunga 13 136
Violet Johansson o Assar Johansson - Stala 13 137
Kirsten Bergström o Bengt Jansson - Norum 13 138
     
Inger Berntsson o Thomas Berntsson - Stala 14 141
Ann-Louise Pettersson o Jan Pettersson - SPF S-sund 14 142
Gull-Britt Darell o Stig Sandberg - PRO S-sund 14 143
Lena Arvidsson o Håkan Arvidsson - Kungsäter 14 144
Marianne Olsson o Berndt Johansson - Orustvet 14 145
Lisbeth Wallberg o Sören Wallberg - PRO Tjörn 14 146
Sonja Höög o Kent Höög - Skogslyckan 14 147
Ingela Karlsson o Jörgen Boström - Backa 14 148
     
Birgit Lövgren o Ulf Lövgren - Kungälv  15 151
Elsy Aranyas o Thure Rutgersson - Stala 15 152
Gudrun Torstensson o Stig Torstensson - Kungsäter 15 153
Eva Sax o Hans Olsson - Morlanda 15 154
Elisabeth Vidskog o Johnny Vidskog - Kaprifolen 15 155
Siv Lavén o Bengt Lavén - PRO S-sund 15 156
Elsy Johansson o Valter Johansson - Orustvet 15 157
Aina Nyberg o Björn Ydal - Strandskatan 15 158
Uppdaterad: 13 DEC 2019 13:29 Skribent: Bengt Andersson
Epost: This is a mailto link

Bankgiro-nr 5827-3830

Mailadress: This is a mailto link

 

Våra lokala sponsorer  

  

 

 

Tjörs reklam

 

 

 

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info