Hoppa till sidans innehåll

Påskcupen 2019


 

Påskcupen 2019 spelades i Häggvallskolan 16 april och 120 lag deltog 56 damlag och 64 herrlag.

Vinnare blev

 

 

Damtävlingen:

1:a Eivor Axelsson och Ann-Britt Bäckstrand, PRO Horred

2:a Birgitta Andersson och Marja-Lena Suomela, Tvååkers Curling

3:a Märta Andersson och Rigmor Pettersson, PRO Kaprifolen

4:a Ann-Britt Eliasson och Irma Almgren, PRO Stenungsund

Herrtävlingen:

1:a Kaj Johansson och Alf Hansson, PRO Tjörn

2:a Jan Pettersson och Lennart Wik, SPF Stenungsund

3:a Ingvar Axelsson och Harry Torstensson, PRO Horred

4:a Bengt-Åke Arvidsson och Jan Larsson, PRO Horred

 

 

 

Förening Spelare Grupp/Matta Lag
Backa Unicurl Bengt Karlsson o Rolf Pålsson /Backa Unicurl 1 14
Backa Unicurl Kerstin Ivarsson o Ingela Karlsson / Backa Unicurl 2 25
Backa Unicurl Steve Jarlegren o Jörgen Boström / Backa Unicurl 5 56
Backa Unicurl Lena Brorsson o Anna-Lena Börjesson /Backa Unicurl 6 66
       
Henån PRO Ellen Arvidsson o  Vera Karlsson / Henån PRO 4 43
Henån PRO Stig Karlsson o Ingemar Karlsson / Henån PRO 5 51
       
Hermansby PRO Margareta Söderström o Marianne Wahlgren / Hermansby PRO 2 28
Hermansby PRO Göran Söderström o Sune Wedholm / Hermansby PRO 5 57
Hermansby PRO Margareta Sundvall o Anna-Stina Söderström / Hermansby PRO 8 82
Hermansby PRO Gerhard Andersson o Tommy Björnsberg / Hermansby PRO 11 111

 

Herrljunga

 

 

Lasse Nilson o Lennart Zackrisson / Herrljunga

 7  77
Horred PRO Håkan Eriksson o Roland Gustavsson / Horred PRO 1 13
Horred PRO Eivor Axelsson o Ann-Britt Bäckstrand / Horred PRO 2 23
Horred PRO Lennart Lindskog o Bo Karlström / Horred PRO 3 34
Horred PRO Ingvar Axelsson o Harry Torstensson / Horred PRO 5 55
Horred PRO Gun Bergman o Ingrid Karlström / Horred PRO 6 61
Horred PRO Christer Höglund o Gunnar Beskow / Horred PRO 7 76
Horred PRO Maja Bengtsson o Inger Reinsjö / Horred PRO 8 86
Horred PRO Bengt Strömberg o Jan Krantz / Horred PRO 11 118
Horred PRO Bengt-Åke Arvidsson o Jan Larsson / Horred PRO 13 132
Horred PRO Anna-Greta Sturesson o Eva Höglund / Horred PRO 14 148
Horred PRO Håkan Bergman o Ronny Grönnevik / Horred PRO 15 151
       
Kaprifolen PRO Lasse Andersson o Reino Miettunen / Kaprifolen PRO 1 11
Kaprifolen PRO Monica Robertsson o  Else-Marie Darell / Kaprifolen PRO 2 21
Kaprifolen PRO Kent Persson o Kjell Johansson / Kaprifolen PRO  3 32
Kaprifolen PRO Märta Andersson o Rigmor Pettersson / Kaprifolen  PRO 4 42
Kaprifolen PRO Lars Karlsson o Rolf Eriksson / Kaprifolen PRO 5 53
Kaprifolen PRO Wera Nicklasson o Ingela Karlsson / Kaprifolen PRO 6 63
Kaprifolen PRO Tommy Lundström o Kurt Arvidsson / Kaprifolen PRO 7 74
Kaprifolen PRO Inga Gustavsson o Ulla Hallgren-Fredriksson / Kaprifolen PRO 8 84
Kaprifolen PRO Åke Karlsson o Manne Ivanovski / Kaprifolen PRO 9 95
Kaprifolen PRO Anita Lindgren o Kerstin Mars / Kaprifolen PRO 10 105
Kaprifolen PRO Siv Lundström o Gunilla Persson / Kaprifolen PRO 12 126
Kaprifolen PRO Bosse Broberg o Harry Ferdinandsson / Kaprifolen PRO 13 138
Kaprifolen PRO Ingrid Lola Olsson o Karin Kristiansson / Kaprifolen PRO   14 147
Kaprifolen PRO Sven Kristensson o Roy Kristiansson / Kaprifolen PRO   15 157
       
Kungsäter SPF Gert Johansson o Arne Fredriksson / Kungsäter SPF 9 91
Kungsäter SPF Gun-Britt Johansson o Elvy Fredriksson / Kungsäter SPF 10 104
       
Kungälv PRO Bengt Svanberg o Stig Emanuelsson / Kungälv PRO 1 15
Kungälv PRO Aldor Efraimsson o Pelle Nordling / Kungälv PRO 3 33
Kungälv PRO Marguerite Ahlgren o Eleonor Lindahl / Kungälv PRO 4 44
Kungälv PRO Kerstin Andersson o Solveig Hansson / Kungälv PRO 6 67
Kungälv PRO Kenth Andersson o Leif Johansson / Kungälv PRO 7 72
Kungälv PRO Eva Haraldsson o Eva Persson / Kungälv PRO 12 121
Kungälv PRO Mona Johansson o Kerstin Frisk / Kungälv PRO 14 143
Kungälv PRO Sture Andersson o Uno Johansson / Kungälv PRO 15 154

 

Morlanda PRO

 

Eva Sax o Astrid Johansson / Morlanda PRO

 

6

 

68

       
Norum Arne Nyberg o Bengt Jansson / Norum  9 92
Norum Evy Carlberg o Kirsten Bergström / Norum 10 101
Norum Bo Emanuelsson o Bengt Järpmyr / Norum  11 114
Norum Gudrun Jerksten o Gunnel Andersson / Norum 12 123
       
Näset SPF Gunvor Olsson o Rose-Marie Pihlqvist / Näset SPF 2 24
Näset SPF Bo Andersson o Leif Pettersson / Näset SPF 3 35
Näset SPF Reine Olsson o Henry Kvist / Näset SPF 5 52
Näset SPF Helge Johansson o Lars-Åke Pihlqvist / Näset SPF 9 97
Näset SPF Bengt Mattiason o Ingvar Karlsson / Näset SPF 11 113
Näset SPF Eric Heneskog o Rolf Landén / Näset SPF 15 158
       
Orustvet SPF Gert Strömberg o Sture Strömberg / Orustvet SPF 1 12
Orustvet SPF Elaine Engblom o Gun Pettersson / Orustvet SPF 2 22
Orustvet SPF Berndt Johansson o Karl-Olof Gullbrandsson / Orustvet SPF  3 31
Orustvet SPF Marianne Olsson o Ing-Britt Hultgren / Orustvet SPF 4 41
Orustvet SPF Gösta Andersson o Åke Abrahamsson / Orustvet SPF 5 54
Orustvet SPF Elsy Johansson o Gerd Isaksson / Orustvet SPF   6 62
Orustvet SPF Valter Johansson o Gunnar Isaksson / Orustvet SPF 7 75
Orustvet SPF Eivor Olsson o Eva Wenäll  / Orustvet SPF 8 83
Orustvet SPF Eva Andersson o Britty Abrahamsson / Orustvet SPF 10 107
Orustvet SPF Harry Johansson o Leif Gustafsson / Orustvet SPF 11 117
Orustvet SPF Gun Hansson o Margaretha Svensson / Orustvet SPF 12 124
Orustvet SPF Gunnel Olsson o Anita Gustafsson / Orustvet SPF 14 145
Orustvet SPF Inge Svensson o Helge Pettersson / Orustvet SPF 15 156
       
Skaftö PRO Björn Lundell o Leif Höglind / Skaftö PRO 7 78
       
Skredsvik PRO Bengt-Ove Boström o Leif Olsson / Skredsvik PRO 1 17
Skredsvik PRO Oili Olsson o Margit Nordberg / Skredsvik PRO 4 45
Skredsvik PRO Lennart Malm o Arne Olsson / Skredsvik PRO 5 58
       
S-sund PRO Bengt Olofsson o Bengt Rasmusson / S-sund PRO 3 38
S-sund PRO Eva Rindestrand o Evelyn Lachonius / S-sund PRO 4 48
S-sund PRO Gunborg Svensson o Lilly Gustavsson / S-sund PRO 6 64
S-sund PRO Eino Parkkinen o Stig Sandberg / S-sund PRO 7 73
S-sund PRO Gull-Britt Darell o Barbro Andersson / S-sund PRO 8 87
S-sund PRO Ingrid Halvorsen o Gunnel Olsson / S-sund PRO 10 106
S-sund PRO Lisbeth Ankarbratt o Eila Andersson / S-sund PRO 12 125
S-sund PRO Arvid Halvorsen o Jan Berggren / S-sund PRO 13 136
S-sund PRO Ann-Britt Eliasson o Irma Almgren / S-sund PRO 14 141
S-sund PRO Einar Samuelsson o Kalle Petersson / S-sund PRO 15 155
       
S-sund SPF Jan Pettersson o Lennart Wik / S-sund SPF  1 18
S-sund SPF Karin Sandberg o Eivor Siggelin / S-sund SPF   2 27
S-sund SPF Ann-Louise Pettersson o Berit Wik / S-sund SPF 4 46
S-sund SPF Åke Andreasson o Arne Alexandersson / S-sund SPF   9 93
S-sund SPF Ingrid Calås o Marita Alexandersson / S-sund SPF 10 102
S-sund SPF Åke Josefsson o Harald Högnell / S-sund SPF 13 135
S-sund SPF Kerstin Holmberg o Ebba Olofsson / S-sund SPF 14 144
       
Strandskatan Kent Andersson o Stig Hansson / Strandskatan 11 112
Strandskatan Inger Segerblad o Aina Nyberg / Strandskatan 12 127
Strandskatan Gerhard Knutsson o Kjell Karlsson / Strandskatan 13 131

 

Tanum/Fjällbacka 

 

Anita Berggren o Gunbritt Ödqvist / Tanum/Fjällbacka

 

8

 

88 

Tanum/Fjällbacka Asbjörn Svensen o Karl-Axel Granqvist / Tanum/Fjällbacka 9 96
Tanum/Fjällbacka Tomas Hansson o Lennart Fredlund /Tanum/Fjällbacka 11 116
Tanum/Fjällbacka Ann-Marie Widelius o Gudrun Rylander / Tanum/Fjällbacka 12 128
Tanum/Fjällbacka Lars Engberg o Göran Larsson / Tanum/Fjällbacka 13 133
       
Tjörn PRO Inger Hägg o Ingegerd Hansson / Tjörn PRO 2 26
Tjörn PRO Hans Edwardsson o Esse Hansson / Tjörn PRO 3 37
Tjörn PRO Astrid Sennewald o Marianne Olsson / Tjörn PRO 4 47
Tjörn PRO Josefine Köster o Elisabeth Johannisson / Tjörn PRO  6 65
Tjörn PRO Lisbeth Wallberg o Gudrun Berndtsson / Tjörn PRO 8 81
Tjörn PRO Sören Wallberg o Gunnar Berndtsson / Tjörn PRO  9 98
Tjörn PRO Leif Johansson o Sterner Johansson / Tjörn PRO 11 115
Tjörn PRO Kaj Johansson o Alf Hansson / Tjörn PRO  13 134
Tjörn PRO Ulla Johansson o Herta Silverfjäll / Tjörn PRO 14 142
Tjörn PRO Lars Lindström o Nils-Erik Pålsson / Tjörn PRO 15 152
       
Tvååker Karl-Axel Ivarsson o Sven-Erik Nilsson / Tvååker 1 16
Tvååker Stig Mars o Stig-Inge Svensson / Tvååker  3 36
       
       
Tvååker Ove Svensson o Arne Olofsson / Tvååker 9 94
Tvååker Anita Ivarsson o Eva Nilsson / Tvååker  10 103
Tvååker Birgitta Andersson o Marja-Lena Suomela / Tvååker 12 122
Tvååker Roger Mellqvist o Hans Larsson / Tvååker  13 137
Tvååker Lisbeth Börjesson o Karin Karlsson / Tvååker 14 146
Tvååker Lars Börjesson o Uno Svensson / Tvååker  15 153
       
Örgryte Carl-Åke Ahlqvist o Lars Colliander / Örgryte 7 71
       
Varberg SPF Gretha Andersson o Gunvor Johansson / Varberg SPF 8 85
Varberg SPF Barbro Oskarsson o Marianne Ahlgren / Varberg SPF 10 108

 

Fördelning per matta

Spelare     Grupp/Matta Lag
Lasse Andersson o Reino Miettunen / Kaprifolen PRO 1 11
Gert Strömberg o Sture Strömberg / Orustvet SPF 1 12
Håkan Eriksson o Roland Gustavsson / Horred PRO 1 13
Bengt Karlsson o Rolf Pålsson /Backa Unicurl 1 14
Bengt Svanberg o Stig Emanuelsson / Kungälv PRO 1 15
Karl-Axel Ivarsson o Sven-Erik Nilsson / Tvååker 1 16
Bengt-Ove Boström o Leif Olsson / Skredsvik PRO 1 17
Jan Pettersson o Lennart Wik / S-sund SPF  1 18
     
Monica Robertsson o  Else-Marie Darell / Kaprifolen PRO 2 21
Elaine Engblom o Gun Pettersson / Orustvet SPF 2 22
Eivor Axelsson o Ann-Britt Bäckstrand / Horred PRO 2 23
Gunvor Olsson o Rose-Marie Pihlqvist / Näset SPF 2 24
Kerstin Ivarsson o Ingela Karlsson / Backa Unicurl 2 25
Inger Hägg o Ingegerd Hansson / Tjörn PRO 2 26
Karin Sandberg o Eivor Siggelin / S-sund SPF   2 27
Margareta Söderström o Marianne Wahlgren / Hermansby PRO 2 28
     
Berndt Johansson o Karl-Olof Gullbrandsson / Orustvet SPF  3 31
Kent Persson o Kjell Johansson / Kaprifolen PRO  3 32
Aldor Efraimsson o Pelle Nordling / Kungälv PRO 3 33
Lennart Lindskog o Bo Karlström / Horred PRO 3 34
Bo Andersson o Leif Pettersson / Näset SPF 3 35
Stig Mars o Stig-Inge Svensson / Tvååker  3 36
Hans Edwardsson o Esse Hansson / Tjörn PRO 3 37
Bengt Olofsson o Bengt Rasmusson / S-sund PRO 3 38
     
Marianne Olsson o Ing-Britt Hultgren / Orustvet SPF 4 41
Märta Andersson o Rigmor Pettersson / Kaprifolen  PRO 4 42
Ellen Arvidsson o  Vera Karlsson / Henån PRO 4 43
Marguerite Ahlgren o Eleonor Lindahl / Kungälv PRO 4 44
Oili Olsson o Margit Nordberg / Skredsvik PRO 4 45
Ann-Louise Pettersson o Berit Wik / S-sund SPF 4 46
Astrid Sennewald o Marianne Olsson / Tjörn PRO 4 47
Eva Rindestrand o Evelyn Lachonius / S-sund PRO 4 48
     
Stig Karlsson o Ingemar Karlsson / Henån PRO 5 51
Reine Olsson o Henry Kvist / Näset SPF 5 52
Lars Karlsson o Rolf Eriksson / Kaprifolen PRO 5 53
Gösta Andersson o Åke Abrahamsson / Orustvet SPF 5 54
Ingvar Axelsson o Harry Torstensson / Horred PRO 5 55
Steve Jarlegren o Jörgen Boström / Backa Unicurl 5 56
Göran Söderström o Sune Wedholm / Hermansby PRO 5 57
Lennart Malm o Arne Olsson / Skredsvik PRO 5 58
     
Gun Bergman o Ingrid Karlström / Horred PRO 6 61
Elsy Johansson o Gerd Isaksson / Orustvet SPF   6 62
Wera Nicklasson o Ingela Karlsson / Kaprifolen PRO 6 63
Gunborg Svensson o Lilly Gustavsson / S-sund PRO 6 64
Josefine Köster o Elisabeth Johannisson / Tjörn PRO  6 65
Lena Brorsson o Anna-Lena Börjesson /Backa Unicurl 6 66
Kerstin Andersson o Solveig Hansson / Kungälv PRO 6 67
Eva Sax o Astrid Johansson / Morlanda PRO 6 68
     
Carl-Åke Ahlqvist o Lars Colliander / Örgryte 7 71
Kenth Andersson o Leif Johansson / Kungälv PRO 7 72
Eino Parkkinen o Stig Sandberg / S-sund PRO 7 73
Tommy Lundström o Kurt Arvidsson / Kaprifolen PRO 7 74
Valter Johansson o Gunnar Isaksson / Orustvet SPF 7 75
Christer Höglund o Gunnar Beskow / Horred PRO 7 76
Lasse Nilson o Lennart Zackrisson / Herrljunga 7 77
Björn Lundell o Leif Höglind / Skaftö PRO 7 78
     
Lisbeth Wallberg o Gudrun Berndtsson / Tjörn PRO 8 81
Margareta Sundvall o Anna-Stina Söderström / Hermansby PRO 8 82
Eivor Olsson o Eva Wenäll  / Orustvet SPF 8 83
Inga Gustavsson o Ulla Hallgren-Fredriksson / Kaprifolen PRO 8 84
Gretha Andersson o Gunvor Johansson / Varberg SPF 8 85
Maja Bengtsson o Inger Reinsjö / Horred PRO 8 86
Gull-Britt Darell o Barbro Andersson / S-sund PRO 8 87
Anita Berggren o Gunbritt Ödqvist / Tanum/Fjällbacka  8 88
     
Gert Johansson o Arne Fredriksson / Kungsäter SPF 9 91
Arne Nyberg o Bengt Jansson / Norum  9 92
Åke Andreasson o Arne Alexandersson / S-sund SPF 9 93
Ove Svensson o Arne Olofsson / Tvååker 9 94
Åke Karlsson o Manne Ivanovski / Kaprifolen PRO 9 95
Asbjörn Svensen o Karl-Axel Granqvist / Tanum/Fjällbacka 9 96
Helge Johansson o Lars-Åke Pihlqvist / Näset SPF 9 97
Sören Wallberg o Gunnar Berndtsson / Tjörn PRO  9 98
     
Evy Carlberg o Kirsten Bergström / Norum 10 101
Ingrid Calås o Marita Alexandersson / S-sund SPF 10 102
Anita Ivarsson o Eva Nilsson / Tvååker  10 103
Gun-Britt Johansson o Elvy Fredriksson / Kungsäter SPF 10 104
Anita Lindgren o Kerstin Mars / Kaprifolen PRO 10 105
Ingrid Halvorsen o Gunnel Olsson / S-sund PRO 10 106
Eva Andersson o Britty Abrahamsson / Orustvet SPF 10 107
Barbro Oskarsson o Marianne Ahlgren / Varberg SPF 10 108
     
Gerhard Andersson o Tommy Björnsberg / Hermansby PRO 11 111
Kent Andersson o Stig Hansson / Strandskatan 11 112
Bengt Mattiason o Ingvar Karlsson / Näset SPF 11 113
Bo Emanuelsson o Bengt Järpmyr / Norum  11 114
Leif Johansson o Sterner Johansson / Tjörn PRO 11 115
Tomas Hansson o Lennart Fredlund /Tanum/Fjällbacka 11 116
Harry Johansson o Leif Gustafsson / Orustvet SPF 11 117
Bengt Strömberg o Jan Krantz / Horred PRO 11 118
     
Eva Haraldsson o Eva Persson / Kungälv PRO 12 121
Birgitta Andersson o Marja-Lena Suomela / Tvååker 12 122
Gudrun Jerksten o Gunnel Andersson / Norum 12 123
Gun Hansson o Margaretha Svensson / Orustvet SPF 12 124
Lisbeth Ankarbratt o Eila Andersson / S-sund PRO 12 125
Siv Lundström o Gunilla Persson / Kaprifolen PRO 12 126
Inger Segerblad o Aina Nyberg / Strandskatan 12 127
Ann-Marie Widelius o Gudrun Rylander / Tanum/Fjällbacka 12 128
     
Gerhard Knutsson o Kjell Karlsson / Strandskatan 13 131
Bengt-Åke Arvidsson o Jan Larsson / Horred PRO 13 132
Lars Engberg o Göran Larsson / Tanum/Fjällbacka 13 133
Kaj Johansson o Alf Hansson / Tjörn PRO  13 134
Åke Josefsson o Harald Högnell / S-sund SPF 13 135
Arvid Halvorsen o Jan Berggren / S-sund PRO 13 136
Roger Mellqvist o Hans Larsson / Tvååker  13 137
Bosse Broberg o Harry Ferdinandsson / Kaprifolen PRO 13 138
     
Ann-Britt Eliasson o Irma Almgren / S-sund PRO 14 141
Ulla Johansson o Herta Silverfjäll / Tjörn PRO 14 142
Mona Johansson o Kerstin Frisk / Kungälv PRO 14 143
Kerstin Holmberg o Ebba Olofsson / S-sund SPF 14 144
Gunnel Olsson o Anita Gustafsson / Orustvet SPF 14 145
Lisbeth Börjesson o Karin Karlsson / Tvååker 14 146
Ingrid Lola Olsson o Karin Kristiansson / Kaprifolen PRO   14 147
Anna-Greta Sturesson o Eva Höglund / Horred PRO 14 148
     
Håkan Bergman o Ronny Grönnevik / Horred PRO 15 151
Lars Lindström o Nils-Erik Pålsson / Tjörn PRO 15 152
Lars Börjesson o Uno Svensson / Tvååker  15 153
Sture Andersson o Uno Johansson / Kungälv PRO 15 154
Einar Samuelsson o Kalle Petersson / S-sund PRO 15 155
Inge Svensson o Helge Pettersson / Orustvet SPF 15 156
Sven Kristensson o Roy Kristiansson / Kaprifolen PRO   15 157
Eric Heneskog o Rolf Landén / Näset SPF 15 158
Uppdaterad: 16 FEB 2019 10:21 Skribent: Bengt Andersson
Epost: This is a mailto link

   Vårat

Bank giro-nr

5827-3830

 

Våra lokala sponsorer  

  

 

 

Tjörs reklam

 

 

 

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info