Hoppa till sidans innehåll

Påskcupen 2018


 

Välkomna till Påskcupen i mattcurling 4 april 2018, Häggvallskolan, Tjörn

Häggvallskolan är öppen fr.o.m. kl 8.00. En representant från varje förening ska anmäla sig till våra värdar i entréhallen för att hämta matkuponger. Nummerlapparna ligger på sekreterarborden vid mattorna.

Från kl. 08.30 är idrottshallen öppen för ”inslagning”. Det är bara tillåtet att slå in sig på den matta där man spelar grundserien. Tävlingen inleds med information kl. 09.00.

Lunch serveras i skolmatsalen, i omgångar från cirka kl 11.30. Exakt tid och hur lång lunchen blir meddelas av tävlingsledningen.

Kaffe, ostfralla och bullar finns till försäljning hela dagen.

Spelinformation

  • I år deltar 112 lag.
  • Tävlingen spelas i 14 grupper. Grupp 1 spelar på matta 1, grupp 2 på matta 2 osv. På varje matta spelas en åtta-lags serie, där alla möter alla.
  • Först nämnda lag har gula stenar och börjar spelet. I andra halvlek börjar det lag som har blåa stenar.
  • Matchresultat signeras av en spelare från varje lag. En spelare från varje lag, som har spelat, ”sitter” domare i följande match.
  • De två bäst placerade lagen i varje grupp/matta går till slutspel, samt de två bästa treorna från dam- resp herrrmattorna.
  • Slutspelet genomförs i cupform. Före varje slutspelsmatch har spelarna rätt till ett träningskast. När dessa har kastats, lottar speakern vilken färg som skall börja. När man förlorat en match är man utslagen. Match, som slutar oavgjort, förlängs med en halvlek. I förlängningen börjar samma lag spela, som i ”originalmatchen”. Skulle även förlängningen bli oavgjord, spelas ytterligare en halvlek på samma matta.
  • Prisutdelningen beräknas till cirka kl.16.30.

Fördelning per förening och per matta se nedan.

Vid eventuella återbud ring Eva Andersson 070-140 29 34
Tävlingsledningen BUCBF, Tjörn

 

Fördelning per klubb

Förening Spelare

Grupp/
Matta

Lag
Backa Ingela Karlsson o Brita Olsson  3 36
Backa Anna-Lena Börjesson o Christina Larsson  5 58
Backa Hans Karnerfors o Kenny Larsson  10 105
Backa Ann-Britt Johansson o Kerstin Ivarsson  11 113
Backa Bengt Karlsson o Rolf Pålsson  12 123
Backa Steve Jarlegren o Jörgen Boström  14 141
       
Fjällbacka Göran Larsson o Lars Engberg  4 48
Fjällbacka Gudrun Rylander o Anne-Marie Widelius  5 54
Fjällbacka Karl-Axel Granqvist o Asbjörn Svensen  8 82
Fjällbacka Monica Holmberg o Terttu Larsson  9 96
Fjällbacka Åke Hugosson o Bengt-Åke Ahlsén  12 125
       
Henån Ellen Arvidsson o Bojan Andersson  1 16
Henån Berit Lyckberg o Vera Karlsson 7 78
       
Hermansby Margareta Söderström o Marianne Wahlgren  3 37
Hermansby Göran Söderström o Sune Wedholm  6 65
Hermansby Margareta Sundvall o Anna-Stina Söderström  7 76
       
Herrljunga Kjell Nyvaller o Alf Laurell  2 28
Herrljunga Lars Nilsson o Lennart Zakrisson 6 66
       
Horred Bengt Strömberg o Jan Larsson  2 22
Horred Bengt-Åke Arvidsson o Gunnar Beskow  4 44
Horred Åke Pettersson o Håkan Bergman  6 61
Horred Maja Bengtsson o Inger Reinsjö  7 71
Horred Conny Reinsjö o Göran Bengtsson  8 87
Horred Eivor Axelsson o Ann-Britt Bäckstrand  9 93
Horred Lennart Lindskog o Bo Karlström  10 107
Horred Håkan Eriksson o Roland Gustavsson  12 121
Horred Gun Bergman o Ingrid Karlström  13 134
Horred Ingvar Axelsson o Jan Krantz  14 144
       
Kaprifolen Lola Olsson o Ingela Karlsson 1 18
Kaprifolen Ann-Christin Alnegren o Monica Robertsson  1 11
Kaprifolen Harry Ferdinandsson o Evert Lindgren  2 25
Kaprifolen Anita Lindgren o Kerstin Mars  3 34
Kaprifolen Ann-Marie Brogén o Britta Dagsberg  3 38
Kaprifolen Sven Kristensson o Roy Kristiansson  4 43
Kaprifolen Siv Lundström o Kerstin Kihlberg  5 55
Kaprifolen Morgan Aronsson o Lars-Erik Pettersson  6 67
Kaprifolen  Rigmor Pettersson o Gunilla Persson  7 72
Kaprifolen Tommy Lundström o Morgan Kihlberg  8 86
Kaprifolen Irene Johansson o Ulla Hallgren-Fredriksson  9 92
Kaprifolen Kurt Eriksson o Lasse Andersson   10 101
Kaprifolen Anna-Maj Johansson o Karin Kristiansson  11 117
Kaprifolen Åke Karlsson o Manne Ivanovski  12 124
Kaprifolen Lisbeth Olofsson o Harriet Andersson  13 131
Kaprifolen Elsmarie Darell o Ingalill Gustavsson  13 133
Kaprifolen  Reino Miettunen o Bertil Ottsjö  14 142
       
Kvillebygden Solveig Udén o Gunnel Christiansson  7 75
Kvillebygden Bertil Thuresson o Lasse Emanuelsson  8 83
Kvillebygden Maj-Lis Algirene o Gull-Britt Thuresson  13 135
       
Morlanda Rune Larsson o Rune Rutgersson  2 26
Morlanda Ann-Britt Svensson o Monica Forsberg  3 32
Morlanda Björn Lundell o Hugo Samuelsson  8 81
Morlanda Anita Olofsson o Gun-Britt Stark  9 91
Morlanda  Dan Ek o Jan Hansson  10 103
Morlanda Eva Sax o o Astrid Johansson  11 114
Morlanda Maj-Lis Hansson o Siri Ek  13 136
       
Norum Barbro Jonsson o Kirsten Bergström 1 15
Norum Arne Nyberg o Bengt Jansson  10 106
Norum Bo Emanuelsson o Bengt Järpmyr  14 143
       
Orustvet Marianne Olsson o Ing-Britt Hultgren  1 12
Orustvet Gert Strömberg o Sture Strömberg  2 21
Orustvet Gunnel Olsson o Solveig Abrahamsson  3 31
Orustvet Ingemar Carlsson o Rune Olsson  4 42
Orustvet Eivor Olsson o Eva Wenäll  5 53
Orustvet Herbert Olsson o Leif Gustavsson  6 63
Orustvet Eva Andersson - Britty Abrahamsson  7 74
Orustvet Gösta Andersson o Åke Abrahamsson  8 84
Orustvet Gun Hansson o Margaretha Svensson  9 95
Orustvet Valter Johansson o Gunnar Isaksson  10 108
Orustvet Elaine Engblom o Gun Pettersson  11 116
Orustvet Harry Johansson o Folke Abrahamsson  12 127
Orustvet Elsy Johansson o Gerd Isaksson  13 138
Orustvet Berndt Johansson o Karl-Olof Gullbrandsson  14 146
       
PRO S-sund Lisbeth Ankarbratt o Eila Andersson  3 33
PRO S-sund Stig Sandberg o Hans Stjernberg  4 46
PRO S-sund Eva Rindestrand o Evelyn Lachonius  5 52
PRO S-sund Bengt Olofsson o Bengt Rasmusson  6 64
PRO S-sund Einar Samuelsson - Kalle Petersson  8 85
PRO S-sund Gull-Britt Darell o Barbro Andersson  11 111
       
PRO Tjörn Ulla Johansson o Herta Silverfjäll  1 13
PRO Tjörn Leif Johansson o Sterner Johansson  2 23
PRO Tjörn Alf Hansson o Esse Hansson  4 45
PRO Tjörn Lisbeth Wallberg o Gudrun Berndtsson  5 51
PRO Tjörn Josefine Köstner o Elisabeth Johannisson  7 73
Pro Tjörn Sören Wallberg o Kaj Johansson   10 102
PRO Tjörn Astrid Sennewald o Marianne Olsson  11 118
PRO Tjörn Gunnar Berndtsson o Göte Johannisson  12 128
PRO Tjörn Inger Hägg o Ingegerd Hansson  13 137
       
Skogslyckan Monia Edberg o Inger Nicklasson  5 56
       
Skredsvik Oili Ohlsson o Lena Johansson  7 77
Skredsvik Leif Olsson o Kent Johansson  8 88
       
SPF S-sund Ann-Louise Pettersson o Berit Wik  1 14
SPF S-sund Jan Pettersson o Lennart Wik  2 24
SPF S-sund Inge Enell o Tore Sandberg  4 41
SPF S-sund Åke Josefsson o Harald Högnell  6 62
SPF S-sund Karin Sandberg o Eivor Siggelin  9 94
SPF S-sund Kerstin Holmberg o Ebba Olofsson  11 115
SPF S-sund Roland Schädlich o Arne Alexandersson  12 126
SPF S-sund Ingrid Calås o Marita Alexandersson  13 132
SPF S-sund Åke Andreasson o Per-Rune Litzén   14 145
       
Varberg Marianne Ahlgren o Ingegärd Karlsson  1 17
       
Stala Ture Rutgersson o Kenneth Andersson  2 27
Stala Eva Sandrén o Gunilla Andersson  5 57
Stala Eino Visser o Bengt Samuelsson  6 68
Stala Lena Nordgren o Eva-Lena Johansson  9 98
Stala Pelle Nordgren o Kurt Johansson  10 104
Stala Ann-Christin Larsson o Ingrid Hasselgren  11 112
Stala Bror Larsson o Thore Nilsson  14 147
       
Tvååker Anita Ivarsson o Eva Nilsson  3 35
Tvååker Sven-Erik Nilsson o Uno Svensson  4 47
Tvååker Marianne Hjelström o Irene Karlsson  9 97
Tvååker Roger Mellqvist o Hans Larsson  12 122
Tvååker Stig Mars o Stig-Inge Svensson  14 148

Fördelning per matta

Spelare Grupp/
Matta
Lag
Ann-Christin Alnegren o Monica Robertsson /  Kaprifolen 1 11
Marianne Olsson o Ing-Britt Hultgren / Orustvet 1 12
Ulla Johansson o Herta Silverfjäll / PRO Tjörn 1 13
Ann-Louise Pettersson o Berit Wik / SPF S-sund 1 14
Barbro Jonsson o Kirsten Bergström / Norum 1 15
Ellen Arvidsson o Bojan Andersson / Henån 1 16
Marianne Ahlgren o Ingegärd Karlsson / Varberg 1 17
Lola Olsson o Ingela Karlsson / Kaprifolen 1 18
     
Gert Strömberg o Sture Strömberg / Orustvet 2 21
Bengt Strömberg o Jan Larsson / Horred 2 22
Leif Johansson o Sterner Johansson / PRO Tjörn 2 23
Jan Pettersson o Lennart Wik / SPF S-sund 2 24
Harry Ferdinandsson o Evert Lindgren / Kaprifolen 2 25
Rune Larsson o Rune Rutgersson / Morlanda 2 26
Ture Rutgersson o Kenneth Andersson / Stala 2 27
Kjell Nyvaller o Alf Laurell / Herrljunga 2 28
     
Gunnel Olsson o Solveig Abrahamsson / Orustvet 3 31
Ann-Britt Svensson o Monica Forsberg / Morlanda 3 32
Lisbeth Ankarbratt o Eila Andersson / PRO S-sund 3 33
Anita Lindgren o Kerstin Mars / Kaprifolen 3 34
Anita Ivarsson o Eva Nilsson / Tvååker 3 35
Ingela Karlsson o Brita Olsson / Backa 3 36
Margareta Söderström o Marianne Wahlgren / Hermansby 3 37
Ann-Marie Brogén o Britta Dagsberg / Kaprifolen 3 38
     
Inge Enell o Tore Sandberg / SPF S-sund 4 41
Ingemar Carlsson o Rune Olsson / Orustvet 4 42
Sven Kristensson o Roy Kristiansson / Kaprifolen 4 43
Bengt-Åke Arvidsson o Gunnar Beskow / Horred 4 44
Alf Hansson o Esse Hansson / PRO Tjörn 4 45
Stig Sandberg o Hans Stjernberg / PRO S-sund 4 46
Sven-Erik Nilsson o Uno Svensson / Tvååker 4 47
Göran Larsson o Lars Engberg / Fjällbacka 4 48
     
Lisbeth Wallberg o Gudrun Berndtsson / PRO Tjörn 5 51
Eva Rindestrand o Evelyn Lachonius / PRO S-sund 5 52
Eivor Olsson o Eva Wenäll / Orustvet 5 53
Gudrun Rylander o Anne-Marie Widelius / Fjällbacka 5 54
Siv Lundström o Kerstin Kihlberg / Kaprifolen 5 55
Monia Edberg o Inger Nicklasson / Skogslyckan 5 56
Eva Sandrén o Gunilla Andersson / Stala 5 57
Anna-Lena Börjesson o Christina Larsson / Backa 5 58
     
Åke Pettersson o Håkan Bergman / Horred 6 61
Åke Josefsson o Harald Högnell / SPF S-sund 6 62
Herbert Olsson o Leif Gustavsson / Orustvet 6 63
Bengt Olofsson o Bengt Rasmusson / PRO S-sund 6 64
Göran Söderström o Sune Wedholm / Hermansby 6 65
Lars Nilsson o Lennart Zakrisson / Herrljunga 6 66
Morgan Aronsson o Lars-Erik Pettersson / Kaprifolen 6 67
Eino Visser o Bengt Samuelsson / Stala 6 68
     
Maja Bengtsson o Inger Reinsjö / Horred 7 71
Rigmor Pettersson o Gunilla Persson / Kaprifolen  7 72
Josefine Köstner o Elisabeth Johannisson / PRO Tjörn 7 73
Eva Andersson - Britty Abrahamsson / Orustvet 7 74
Solveig Udén o Gunnel Christiansson / Kvillebygden 7 75
Margareta Sundvall o Anna-Stina Söderström / Hermansby 7 76
Oili Ohlsson o Lena Johansson / Skredsvik 7 77
Berit Lyckberg o Vera Karlsson / Henån 7 78
     
Björn Lundell o Hugo Samuelsson / Morlanda 8 81
Karl-Axel Granqvist o Asbjörn Svensen / Fjällbacka 8 82
Bertil Thuresson o Lasse Emanuelsson / Kvillebygden 8 83
Gösta Andersson o Åke Abrahamsson / Orustvet 8 84
Einar Samuelsson - Kalle Petersson / PRO S-sund 8 85
Tommy Lundström o Morgan Kihlberg / Kaprifolen 8 86
Conny Reinsjö o Göran Bengtsson / Horred 8 87
Leif Olsson o Kent Johansson / Skredsvik 8 88
     
Anita Olofsson o Gun-Britt Stark / Morlanda 9 91
Irene Johansson o Ulla Hallgren-Fredriksson / Kaprifolen 9 92
Eivor Axelsson o Ann-Britt Bäckstrand / Horred 9 93
Karin Sandberg o Eivor Siggelin / SPF S-sund 9 94
Gun Hansson o Margaretha Svensson / Orustvet 9 95
Monica Holmberg o Terttu Larsson / Fjällbacka 9 96
Marianne Hjelström o Irene Karlsson / Tvååker 9 97
Lena Nordgren o Eva-Lena Johansson / Stala 9 98
     
Kurt Eriksson o Lasse Andersson / Kaprifolen  10 101
Sören Wallberg o Kaj Johansson / Pro Tjörn  10 102
Dan Ek o Jan Hansson / Morlanda  10 103
Pelle Nordgren o Kurt Johansson / Stala 10 104
Hans Karnerfors o Kenny Larsson Backa 10 105
Arne Nyberg o Bengt Jansson / Norum 10 106
Lennart Lindskog o Bo Karlström / Horred 10 107
Valter Johansson o Gunnar Isaksson / Orustvet 10 108
     
Gull-Britt Darell o Barbro Andersson / PRO S-sund 11 111
Ann-Christin Larsson o Ingrid Hasselgren / Stala 11 112
Ann-Britt Johansson o Kerstin Ivarsson / Backa 11 113
Eva Sax o o Astrid Johansson / Morlanda 11 114
Kerstin Holmberg o Ebba Olofsson / SPF S-sund 11 115
Elaine Engblom o Gun Pettersson / Orustvet 11 116
Anna-Maj Johansson o Karin Kristiansson / Kaprifolen 11 117
Astrid Sennewald o Marianne Olsson / PRO Tjörn 11 118
     
Håkan Eriksson o Roland Gustavsson / Horred 12 121
Roger Mellqvist o Hans Larsson / Tvååker 12 122
Bengt Karlsson o Rolf Pålsson / Backa 12 123
Åke Karlsson o Manne Ivanovski / Kaprifolen 12 124
Åke Hugosson o Bengt-Åke Ahlsén / Fjällbacka 12 125
Roland Schädlich o Arne Alexandersson / SPF S-sund 12 126
Harry Johansson o Folke Abrahamsson / Orustvet 12 127
Gunnar Berndtsson o Göte Johannisson / PRO Tjörn 12 128
     
Lisbeth Olofsson o Harriet Andersson / Kaprifolen 13 131
Ingrid Calås o Marita Alexandersson / SPF S-sund 13 132
Elsmarie Darell o Ingalill Gustavsson / Kaprifolen 13 133
Gun Bergman o Ingrid Karlström / Horred 13 134
Maj-Lis Algirene o Gull-Britt Thuresson / Kvillebygden 13 135
Maj-Lis Hansson o Siri Ek / Morlanda 13 136
Inger Hägg o Ingegerd Hansson / PRO Tjörn 13 137
Elsy Johansson o Gerd Isaksson / Orustvet 13 138
     
Steve Jarlegren o Jörgen Boström / Backa 14 141
Reino Miettunen o Bertil Ottsjö / Kaprifolen  14 142
Bo Emanuelsson o Bengt Järpmyr / Norum 14 143
Ingvar Axelsson o Jan Krantz / Horred 14 144
Åke Andreasson o Per-Rune Litzén / SPF S-sund 14 145
Berndt Johansson o Karl-Olof Gullbrandsson / Orustvet 14 146
Bror Larsson o Thore Nilsson / Stala 14 147
Stig Mars o Stig-Inge Svensson / Tvååker 14 148
Uppdaterad: 26 MAR 2018 21:37 Skribent: Bengt Andersson
Epost: This is a mailto link

   Vårat

Bank giro-nr

5827-3830

 

Våra lokala sponsorer  

 

  

 

 

Tjörs reklam

 

 

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info