Hoppa till sidans innehåll

Resultat Påskcupen 2013


 

 

  Finalspel Herrar Match resultat         
NR. Namn          
31 Gert Bigersson & Henry Andersson / Tvååker SPF/PRO 17       Pris 3
96 Roger Mellqvist & Gunnar Bengtsson / Tvååker SPF/PRO 15       Pris 4
             
51 Bengt Bäckström & Ingvar Johansson / Kvillebygdens SPF  15       2 a.
13 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horred PRO 16       1 a.
             
             
  Finalspel Damer  Match resultat        
NR. Namn          
22 Astrid Johansson & Ingbritt Hultgren / Morlanda PRO 21       Pris 4
23 Elsy Johansson & Gerd Isaksson / Orust Vet. 26       Pris 3
             
86 Eivor Olsson & Berit Lyckberg / Henån PRO 19       1 a.
122 Siv Henriksson & Gunnbritt Stark / Morlanda PRO 13       2 a.

 

    Resultat efter grundspel de två bästa på mattan vidare till slutspel. 
    Matta 1 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 14 Valter Johansson & Gunnar Isaksson / Orust Vet. 101 - 68 33 12
2. 13 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horred PRO 111 - 87 24 11
3. 16 Dennis Ottosson & Rune Karlsson / Backa Unicurl 112 - 103 9 10
4. 11 Leif Johansson & Torsten Bohlen / Kungälv PRO 108 - 103 5 8
5. 17 Lasse Andersson & Kjell Andersson / Varberg SPF 93 - 105 -12 6
6. 18 Lasse Gustavsson & Reino Mittunen / PRO Kaprifolen 92 - 90 2 5
7. 12 Uno Svensson & Sven-Erik Nilsson / Tvååker SPF/PRO 87 - 110 -23 3
8. 15 Bo Gutavsson & Bengt Lind / Stala PRO 71 - 109 -38 1
               
    Matta 2 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 22 Astrid Johansson & Ingbritt Hultgren / Morlanda PRO 122 - 96 26 10
2. 23 Elsy Johansson & Gerd Isaksson / Orust Vet. 120 - 98 22 10
3. 21 Ingalill Gustavsson & Gunnel Granberg / PRO Kaprifolen 104 - 86 18 10
4. 27 Kerstin Kilberg / Kaprifolen & Eva Johansson / Veddige SPF 112 - 110 2 6
5. 28 Birgit Lövgren & Ingegärd Skoglund / Kungälv PRO 112 - 118 -6 6
6. 26 Ulla Mattsson & Ulla Johansson / Tjörn Vet. 103 - 115 -12 5
7. 24 Monica Johansson & Birgitta Andersson / Tvååker SPF/PRO 106 - 128 -22 5
8. 25 Anita Lyckdal & Ingrid Karlström / Horred PRO 92 - 120 -28 4
               
    Matta 3 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 31 Gert Bigersson & Henry Andersson / Tvååker SPF/PRO 115 - 98 17 9
2. 37 Olof Gustavsson & Gösta Rutgersson / PRO Kaprifolen 109 - 99 10 9
3. 33 Jonny Johansson & Gunnar Markusson / Lindberga SPF 115 - 100 15 8
4. 34 Åke Pettersson & Håkan Jonsson / Horred PRO 95 - 94 1 8
5. 38 Kjell-Arne Hellden & Bertil Lindgren / Lövgärdets PRO 108 - 106 2 7
6. 36 Alf Svensson & Nils Arne Nilsson / Tjörn PRO 91 - 102 -11 6
7. 32 Sture Andersson & Kenth Andersson / Kungälv PRO 102 - 109 -7 5
8. 35 Helmer Hansson & Ralf Magnusson / Skogslykan PRO 88 - 115 -27 4
               
    Matta 4 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 48 Anni Borglund & Anna-Stina Olsson / Orust Vet. 127 - 102 25 12
2. 44 Gerd Dahlöf & Anita Olsson / Morlanda PRO 119 - 101 18 11
3. 43 Britta Olsson & Gudrun Jerksten / Backa Unicurl 112 - 100 12 9
4. 45 Maj-Britt Hallin & Ing-Britt Lindström / Skene PRO 121 - 114 7 8
5. 42 Barbro Karlsson & Marit Börjesson / PRO Kaprifolen 128 - 128 0 7
6. 41 Inger Niklasson & Monia Ekberg / Skogslyckan PRO 121 - 130 -9 6
7. 46 Majvor Johansson & Ingrid Olsson / Lindberga SPF 115 - 147 -32 2
8. 47 Mary Stomberg & Ingrid Calås / SPF Stenungsund  104 - 125 -21 1
               
    Matta 5 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 51 Bengt Bäckström & Ingvar Johansson / Kvillebygdens SPF  126 - 93 33 12
2. 55 Rune Larsson & Karl-Olof Gullbrandsson / Morlanda PRO 117 - 104 13 12
3. 53 Bengt Fosell & Stig Emanuelsson / Kungälv PRO 123 - 113 10 9
4. 52 Stig Mattsson & Esse Hansson / Tjörn Vet. 105 - 113 -8 6
5. 54 Mats Johansson & Ove Svensson / Tvååker SPF/PRO 99 - 121 -22 6
6. 57 Bengt-Åke Arvidsson & Bengt Stömberg / Horred PRO 105 - 111 -6 4
7. 56 Kent Persson & Kjell Johansson / PRO Kaprifolen 109 - 116 -7 4
8. 58 Karl-Göran Johansson & Bertil Svensson / Lindberga SPF 104 - 117 -13 3
               
    Matta 6 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 66 Gunnel Andersson & Ingrid P. Rutgersson / PRO Kaprifolen 114 - 107 7 11
2. 68 Rut Johansson & Ann-Britt Bäckstrand / Horred PRO 117 - 100 17 10
3. 67 Anbritt Svensson & Anbritt Björneblad / Morlanda PRO 111 - 112 -1 7
4. 61 Eivor Hansson & Ingegerd Gunnarsson / Hermansby PRO 111 - 113 -2 7
5. 62 Gunborg Svensson & Ann Britt Eliasson / Stenungsund PRO 103 - 106 -3 7
6. 63 Vivi Forsberg & Berit Olausson / PRO Kaprifolen 98 - 104 -6 6
7. 65 Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååker SPF/PRO 122 - 127 -5 4
8. 64 Elsy Aranyas & Eva Lena Johansson / Stala PRO 99 - 106 -7 4
               
    Matta 7 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 71 Jan Hansson & Ingemar Nordvinge / Morlanda PRO 121 - 82 39 12
2. 73 Lars Simonsson & Reino Rahunen / Stala PRO 120 - 91 29 10
3. 77 Karl-Axel Ivarsson & Bo Johansson / Tvååker SPF/PRO 121 - 95 26 10
4. 76 Håkan Eriksson & Sixten Larsson / Horred PRO 90 - 90 0 10
5. 72 Ove Karlsson & Gösta Olsson / Lindberga SPF 99 - 100 -1 6
6. 74 Ingvar Johansson & Bertil Andersson / Stala PRO 86 - 107 -21 4
7. 78 Einar Samuelsson & Kalle Pettersson / Stenungsund PRO 106 - 130 -24 3
8. 75 Tommy Lundström & Sven Kristiansson / PRRO Kaprifolen 85 - 133 -48 1
               
    Matta 8 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 86 Eivor Olsson & Berit Lyckberg / Henån PRO 129 - 89 40 12
2. 81 Eva Ridestrand & Irma Almgren / Stenungsund PRO 129 - 101 28 11
3. 85 Mona Johansson & Ingvor Bohlen / Kungälv PRO 122 - 112 10 8
4. 88 Gunnel Karlsson & Gunilla Andersson / Stala PRO 116 - 111 5 8
5. 87 Berit Falk & Gun-Britt Malmberg / Skene PRO 108 - 118 -10 5
6. 84 Ingela Javett & Ann-Christine Alnegren / PRO Kaprifolen 98 - 112 -14 5
7. 82 Barbro Oskarsson & Greta Andersson / Varberg SPF 94 - 115 -21 4
8. 83 Anita Karlsson & Barbro Johansson / Lindberga SPF 91 - 129 -38 3
               
    Matta 9 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 96 Roger Mellqvist & Gunnar Bengtsson / Tvååker SPF/PRO 100 - 85 15 11
2. 93 Leif Blanksvärd & Uno Johansson / Kungälv PRO 110 - 87 23 10
3. 91 Lennart Lindskog & Roy Ekberg / Horred PRO 107 - 85 22 9
4. 94 Kurt Eriksson & Lasse Andersson / PRO Kaprifolen 114 - 94 20 8
5. 92 Eino Parkkinen & Hans Stjernberg / Stenungsund PRO 94 - 93 1 7
6. 95 Jonny Vallared & Bertil Börgesson / Lindberga SPF 92 - 107 -15 6
7. 98 Leif Johansson & Karl-Erik Johansson / Backa unicurl 98 - 112 -14 4
8. 97 Tore Brorsson & P-O Göthe / Orust Vet. 73 - 125 -52 1
               
    Matta 10 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 105 Karin Kristiansson & Anita Lindgren / PRO Kaprifolen 123 - 85 38 14
2. 107 Margareta Söderström  Marianne Wahlgren / Hermansby PRO 129 - 92 37 11
3. 103 Astrid Sennevall & Herta Silverfjäll / Tjörn PRO 110 - 97 13 8
4. 102 Iris Gustavsson & Ingela Karlsson / Backa Unicurl 113 - 105 8 8
5. 104 Solveig Hansson & Aina Johansson / Kungälv PRO 106 - 104 2 7
6. 106 Mona Persson & Eva Sandren / Stala PRO 95 - 112 -17 4
7. 101 Marianne Ossiansson & Gun Larsson / Orust Vet. 74 - 115 -41 4
8. 108 Ann Kristin Karlsson & Berit / Stenungsund PRO 98 - 138 -40 0
               
    Matta 11 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 114 Gunnar Eliasson & Sven Lundqvist / Varberg SPF 122 - 102 20 12
2. 111 Ronny Andersson & Dick Olsson / Skene PRO 121 - 104 17 10
3. 115 Egon Hansson & Sune Vedholm / Hermansby PRO 120 - 99 21 8
4. 116 Fred Holm & Sören Wallberg / Tjörn PRO 103 - 104 -1 7
5. 112 Bert Karlsson & Valter Svensson / Henån PRO 107 - 119 -12 6
6. 113 Bosse Broberg & Evert Lindgren / PRO Kaprifolen 98 - 101 -3 5
7. 118 Bertil Eriksson & Bengt Samuelsson / Stala PRO 91 - 114 -23 5
8. 117 Bertil Holm & Lennart Johansson / Lindberga SPF 108 - 127 -19 3
               
    Matta 12 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 122 Siv Henriksson & Gunnbritt Stark / Morlanda PRO 100 - 84 16 10
2. 124 Marianne Klotz & Laila Nåred / Skogslyckan PRO 108 - 101 7 8
3. 126
Irene Johansson & Ulla-Britt Bidefors / PRO Kaprifolen
114 - 113 1 8
4. 121 Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO 100 - 85 15 7
5. 125 Eva Wenell & Florens Göthe / Orust Vet. 105 - 104 1 7
6. 127 Lena Rydberg & Ulla Britt Winkler / Stenungsund PRO 105 - 114 -9 7
7. 128 Birgitta Nilsson & Torborg Lindberg / Lindberga SPF 112 - 114 -2 5
8. 123 Hjördis Jansson & Karin Lantz / Kungälv PRO 89 - 118 -29 4
               
    Matta 13 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 137 Åke Johansson & Gert Hultgren / Morlanda PRO 122 - 105 17 12
2. 135 Jan Malmqvist & Ulf Lövgren / Kungälv PRO 119 - 109 10 10
3. 138 Göran Söderström & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 108 - 103 5 7
4. 133 Ove Karlsson & Bo Lund / Skene PRO 111 - 121 -10 7
5. 131 Lennart Andersson & Bengt Börjesson / Lindberga SPF 102 - 105 -3 6
6. 134 Tage Olsson & Erland Widegren / Orust Vet. 109 - 105 4 5
7. 132 Lars Widén & Arvid Halvorsen  / PRO Kaprifolen 97 - 103 -6 5
8. 136 Cleas Brevik & Gunnar Bentsson / Tjörn PRO 101 - 118 -17 4
               
    Matta 14 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 146 Brila Bengtsson & Mari-Ann Norrvall / Varberg SPF 130 - 108 22 12
2. 144 Hedvig Wallared & Anna-Maria Karlsson / Lindberga SPF 129 - 112 17 12
3. 148 Christina Arvidsson & Eivor Axelsson / Horred PRO 107 - 90 17 7
4. 147 Märta Andersson & Sylvia Andersson / PRO Kaprifolen 91 - 95 -4 7
5. 145 Majvor Svensson & Marianne Olsson / Tjörn PRO 94 - 89 5 6
6. 142 Gunnel Palm & Grete Christensson / Stenungsund PRO 110 - 121 -11 5
7. 141 Anki Cederberg & Kerstin Frisk / Kungälv PRO 103 - 131 -28 4
8. 143 Kerstin Andersson & Monica Lundgren / Lövgärdets PRO 110 - 128 -18 3
               
    Matta 15 Herrar Egna.   Motst. Skill. P.
1. 151 Leif Javett & Leif Sällström / PRO Kaprifolen 111 - 86 25 9
2. 156 Bror Niklasson & Olle Täng / Skogslyckan PRO 105 - 85 20 8
3. 155 Rune Karlsson & Ebbe Henriksson / Varberg SPF 104 - 99 5 8
4. 153 Kenneth Andersson & Ture Rutgersson / Stala PRO 109 - 108 1 8
5. 154 Stewe Jarlgren & Jörgen Boström / Backa Unicurl 93 - 96 -3 8
6. 152 Kurt Höglin & Egert Gustavsson / Henån PRO 107 - 108 -1 7
7. 157 Roland Gustavsson & Gert Johansson / Horred PRO 90 - 105 -15 5
8. 158 Gunnar Sylwan & Stig Severinsson / Tvååker SPF/PRO 92 - 124 -32 3
               
    Matta 16 Damer Egna.   Motst. Skill. P.
1. 167 Gun Britt Hermansson & Gudrun Berntsson / Tjörn PRO 124 - 113 11 9
2. 163 Majlis Hansson & Liz Åström / Morlanda PRO 113 - 97 16 8
3. 164 Barbro Andersson & Siv Julin / Stenungsund PRO 103 - 93 10 8
4. 166 Mona Krantz & Gun Lind / Stala PRO 120 - 115 5 7
5. 161 Majbritt Nilsson & Asta Johansson / Lindberga SPF 120 - 119 1 6
6. 165 Ellen Arvidsson & Annemarie Hermansson / Henån PRO 102 - 106 -4 6
7. 168 Siv Lundström & Kerstin Mars / PRO Kaprifolen 103 - 116 -13 6
8. 162 Astrid Andersson & Karin Halleröd / Orust Vet. 100 - 126 -26 6

 

 

OBS! Antalet deltagare är begränsat, anmälningsordning gäller.

                    

                      Varmt välkomna

Uppdaterad: 08 JUN 2016 06:30 Skribent: Håkan Lind

   Vårat

Bank giro-nr

5827-3830

 

Våra lokala sponsorer  

 

  

 

 

Tjörs reklam

 

 

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info