Hoppa till sidans innehåll

2016


Påskcupen i mattcurling

onsdagen den 30 mars 2016

P1020629

 

 

Resultat grundspel för 2016 års Påskcup.

 

Matta 1 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

12

Bengt Bäckström & Ingvar Johansson / SPF Kvillebygd.

87

-

92

-5

6

11

Åke Andreasson & Per-Rune Litzén / SPF Stenungsbygd.

102

-

110

-8

4

13

Karl Axel Ivarsson & Sven-Erik Nilsson / Tvååkers curling

108

-

97

11

10

15

Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF Orust.V.

107

-

93

14

11

16

Bo K & Ove P / PRO Morlanda

108

-

107

1

8

14

Eino Parkkinen & Hans G Hansson / Stenungsund PRO

95

-

115

-20

2

17

Tommy Ljunggren & Lasse Andersson / Kaprifolen

96

-

95

1

6

18

Pelle Nordgren & Christer Lundin / Stala PRO

104

-

98

6

9

 

           

 

Matta 2 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

21

Annie Borglund & Anna-Stina Olsson / SPF Orust.V.

111

-

106

5

9

22

Gunnel Andersson & Ingrid Palmrot Rutgersson / Kaprifolen

106

-

105

1

10

25

Ann-Britt Hyrén & Gunilla Richardsson / Stenungsund PRO

86

-

104

-18

4

28

Ingrid Karlström & Gun Bergman / Horreds PRO

113

-

100

13

9

23

Gunilla Andersson & Eva Sandrén / Stala PRO

120

-

106

14

8

26

Marja-Lena Suomela & Margit Bengtsson / Tvååker curling

101

-

98

3

6

24

Anna-Stina Söderström & Margareta Sundvall / Hermansby

93

-

94

-1

8

27

Maj-Lis Hansson & Siri / PRO Morlanda

96

-

113

-17

2

 

           

 

Matta 3 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

31

Ebbe Ottosson & Kent Johansson / PRO Skredsvik

98

-

125

-27

4

35

Bo Emanuelsson & Kent Hernborg / Norum PRO

105

-

103

2

10

32

Bertil Thuresson & Lasse Emanuelsson / SPF Kvillebygd.

123

-

99

24

11

33

Kjell Johansson & Kent Persson / Kaprifolen

124

-

94

30

11

36

Per-Olof Göthe & Hugo Samuelsson / SPF Orust.V.

100

-

95

5

6

34

Göran Bengtsson & Jan Larsson / Horreds PRO

81

-

119

-38

0

38

Rune R & Rune L / PRO Morlanda

108

-

120

-12

5

37

Bertil Engberg & Karl-Axel Granqvist / SPF Tanumskust.

121

-

105

16

9

 

           

 

Matta 4 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

41

Inga-Britt Andersson & Vailet Johansson / Stala PRO

88

-

107

-19

2

42

Terttu Larsson & Gunbritt Ödqvist / SPF Tanumskust.

104

-

98

6

7

43

Astrid Andersson & Gun Hansson / SPF Orust.V.

123

-

102

21

13

44

Hjördis Berglund & Eila Andersson / Stenungsund PRO

120

-

117

3

9

47

Märta Andersson & Sylvia Andersson / Kaprifolen

109

-

121

-12

6

45

Marianne Klotz & Lena Augustsson / Skogslyckan

76

-

108

-32

0

46

Kerstin Frisk & Mona Johansson / PRO Kungälv

132

-

106

26

12

48

Karin Sandberg & Eivor Siggelin / SPF Stenungsbygd.

127

-

120

7

7

 

           

 

Matta 5 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

51

Bo Gustavsson & Bengt Lind / Stala PRO

103

-

111

-8

6

52

Stig Sandberg & Hans Stjernberg / Stenungsund PRO

104

-

93

11

7

53

Gert Strömberg & Harry Johnsson / SPF Orust.V.

107

-

103

4

9

54

Roland Gustafsson & Bo Karlström / Horreds PRO

88

-

100

-12

6

55

Leif Javette & Leif Sällström / Kaprifolen

87

-

87

0

8

57

Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv

104

-

92

12

10

56

Göran Larsson & Lars Engberg / SPF Tanumskust.

106

-

79

27

10

58

Ove Svensson & Mats Johansson / Tvååkers curling

83

-

117

-34

0

 

           

 

Matta 6 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

61

Elke Peters & Monika Robertsson / Kaprifolen

106

-

109

-3

6

63

Marianne Olsson & Astrid Sennerwald / PRO Tjörn

123

-

98

25

8

62

Lena Johansson & Sonja Höög  / PRO Skredsvik

116

-

116

0

5

65

Lilian Andersson & Laila Nåred / Skogslyckan

99

-

115

-16

4

64

Eva Rindestrand & Evelyn Lachonius / Stenungsund PRO

119

-

108

11

10

66

Eva Andersson & Marianne Olsson / SPF Orust.V.

119

-

107

12

10

68

Monica Johansson & Birgitta Andersson / Tvååkers curling

91

-

121

-30

4

67

Margareta Söderström & Marianne Wahlgren / Hermansby

115

-

114

1

9

 

           

 

Matta 7 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

71

Bror Niklasson & Olof Täng / Skogslyckan

111

-

121

-10

2

74

Kenth Andersson & Leif Johansson / PRO Kungälv

112

-

101

11

8

72

Tommy Lundström & Kurt Arvidsson / Kaprifolen

111

-

102

9

9

73

Einar Samuelsson & Kalle Pettersson / Stenungsund PRO

110

-

97

13

11

75

Åke Hugosson & Bengt-Åke Ahlsén / SPF Tanumskust.

117

-

89

28

12

76

Hans & Ulf / PRO Morlanda

97

-

138

-41

3

77

Arne Olsson & Lennart Malm  / PRO Skredsvik

110

-

105

5

8

78

Stig Mars & Evert Karlsson / Tvååkers curling

86

-

101

-15

3

 

           

 

Matta 8 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

81

Inger Nilkasson & Monia Edberg / Skogslyckan

99

-

114

-15

4

82

Eva Sax & Astrid Johansson / PRO Morlanda

111

-

86

25

12

83

Solvig Abrahamsson & Marianne Ossiansson / SPF Orust.V.

91

-

124

-33

3

84

Karin Kristansson & Kerstin Mars / Kaprifolen

109

-

105

4

6

87

Anita Lyckdal & Ann-Britt Bäckstrand / Horreds PRO

106

-

90

16

7

85

Ingrid Calås & Marita Alexandersson / SPF Stenungsbygd.

127

-

96

31

13

86

Ing-Britt Lindström & Gun Brorsson / Skene PRO

92

-

120

-28

3

88

Elisabeth Granström & Lena Nordgren / Stala PRO

119

-

119

0

8

 

           

 

Matta 9 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

92

Alf Hansson & Sterner Johansson / PRO Tjörn

115

-

92

23

8

91

Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO

128

-

74

54

14

95

Lars Simonsson & Tage Olsson / SPF Orust.V.

93

-

120

-27

3

93

Eino Visser & Reino Rahunen / Stala PRO

110

-

101

9

9

94

Janne Malmqvist & Gunnar Ottosson / PRO Kungälv

100

-

114

-14

6

96

Roger Ektjärn & Morgan Kilström / Kaprifolen

103

-

104

-1

6

97

Steve Jarlegren & Dennis Ottosson / Backa Unicurl

96

-

107

-11

6

98

Lars Börgesson & Uno Svensson / Tvååker curling

79

-

112

-33

4

 

           

 

Matta 10 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

101

Ingbritt Hultgren & Berit Lyckberg / SPF Orust.V.

132

-

88

44

13

103

Gun Lind & Mona Krantz / Stala PRO

117

-

115

2

7

102

Christina Arvidsson & Eivor Axelsson / Horreds PRO

119

-

102

17

10

107

Inga-Lill Gustavsson & Gunnel Granberg / Kaprifolen

114

-

108

6

8

104

Elenor Lindahl & Maud Larsson / PRO Kungälv

93

-

117

-24

4

105

Kerstin Holmberg & Ebba Olofsson / SPF Stenungsbygd.

96

-

119

-23

4

106

Rosmarie Lindström & Gunnel Christiansson /  Tanumskust.

98

-

105

-7

6

108

Ann-Britt Eliasson & Else Skjernö / Stenungsund PRO

99

-

114

-15

4

 

           

 

Matta 11 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

111

Bengt Svanberg & Leif Blanksvärd / PRO Kungälv

128

-

115

13

8

114

Karl-Olof Gullbrandsson & Gösta Andersson / SPF Orust.V.

98

-

111

-13

4

112

Sven Kristensson & Roy Kristiansson / Kaprifolen

115

-

112

3

8

113

Bo Lund & Ove Karlsson / Skene PRO

110

-

121

-11

4

116

Stig Severinsson & Gunnar Sylwan / Tvååkers curling

108

-

113

-5

8

115

Ture Rutgersson & Kenneth Andersson / Stala PRO

106

-

113

-7

4

117

Bengt-Åke Arvidsson & Gunnar Beskov / Horreds PRO

121

-

91

30

14

118

Esse Hansson & Göte Johansson / PRO Tjörn

108

-

118

-10

6

 

           

 

Matta 12 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

121

Gerd Isaksson & Elsy Johansson / SPF OrustV.

112

-

104

8

6

123

Inger Reinsjö & Maja Bengtsson / Horreds PRO

116

-

109

7

6

122

Monica & Ann-Britt Svensson / PRO Morlanda

110

-

121

-11

7

124

Kerstin Andersson &  Anki Cederberg / PRO Kungälv

107

-

122

-15

5

125

Kerstin Sjöland & IngGun Bergqvist / Skene PRO

108

-

109

-1

7

126

Siv Lundström & Kerstin Kilberg / Kaprifolen

125

-

95

30

12

128

Anne-Marie Björnstad & Marie-Anne Christiansson / Svarteborg

108

-

116

-8

7

127

Margit Norberg & Oili Ohlsson / PRO Skredsvik

117

-

127

-10

6

 

           

 

Matta 13 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

131

Ingemar Norvinge & Jan Hansson / PRO Morlanda

90

-

90

0

6

132

Jörgen Boström & Rolf Johansson / Backa Unicurl

115

-

103

12

9

133

Roger Mellqvist & Kjell Carlsson / Tvååkers curling

91

-

105

-14

4

135

Aldor Efraimsson & Pelle Nordling / PRO Kungälv

112

-

96

16

10

134

Rune Olsson & Kent Höög / Skogslyckan

96

-

124

-28

4

136

Bert Carlsson & Osvald Gustavsson / SPF Orust.V.

86

-

110

-24

4

138

Håkan Bergman & Håkan Eriksson / Horreds PRO

100

-

107

-7

6

137

Manne Ivanovski & Åke Karlsson / Kaprifolen

128

-

83

45

13

 

           

 

Matta 14 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

141

Lilly Gustavsson & Gunborg Svensson / Stenungsund PRO

106

-

107

-1

4

142

Gull-Britt Thuresson & Gerd Olsson / SPF Kvillebygd.

118

-

106

12

9

143

Lisbeth Börgesson & Karin Karlsson / Tvååkers curling

107

-

109

-2

7

144

Karin Lantz & Hjördis Jansson / PRO Kungälv

109

-

129

-20

6

146

Florence Göthe & Eva Wenäll / SPF OrustV.

112

-

106

6

10

145

Anna-Maj Johansson & Wera Nicklasson / Kaprifolen

91

-

124

-33

2

148

Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO

130

-

108

22

9

147

Ulla Johansson & Herta Silverfjäll / PRO Tjörn

125

-

109

16

9

 

           

 

Matta 15 Herrar

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

151

Bror Martinsson & Bengt-Ove Boström / PRO Skredsvik

114

-

126

-12

4

153

Rune Skoglund & Stig Karlsson / PRO Henån

102

-

122

-20

3

152

Tore Nilsson & Kurt Johansson / Stala PRO

110

-

111

-1

5

155

Harry Ferdinandsson & Bosse Broberg / Kaprifolen

115

-

120

-5

5

154

Bengt Strömberg & Dick Larsson / Horreds PRO

113

-

97

16

11

156

Göran Söderström & Sune Wedholm / Hermansby PRO

105

-

102

3

9

157

Bertil Svensson & Karl-Göran Johansson / SPF Lindberga

108

-

107

1

8

158

Kent Lindström & Assar Johansson / Hopsatt PRO

117

-

99

18

11

 

           

 

Matta 16 Damer

Egna.

 

Motst.

Skill.

P.

161

Anita & Gun-Britt / PRO Morlanda

129

-

140

-11

6

163

Ingrid Hasselgren & Eva-Lena Johansson / Stala PRO

99

-

123

-24

4

164

Gunvor Lindström & Ann-Britt Andersson / PRO Kungälv

120

-

116

4

7

165

Gunilla Persson & Marita Lind / Kaprifolen

115

-

97

18

8

162

Gull-Britt Darell & Barbro Andersson / Stenungsund PRO

117

-

118

-1

9

166

Ruth Johansson & Gun-Britt Hallgren / Horreds PRO

126

-

119

7

7

167

Gisela Hanö & Kerstin Johansson / PRO Skredsvik

97

-

116

-19

3

168

Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååkers curling

133

-

107

26

12

Herrar Påsk 2016

 

1/8 dels Final

   

NR.

Herrar

P.

 

15

Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF Orust.V.

18

 

154

Bengt Strömberg & Dick Larsson / Horreds PRO

7

 

 

 

 

 

33

Kjell Johansson & Kent Persson / Kaprifolen

24

 

135

Aldor Efraimsson & Pelle Nordling / PRO Kungälv

19

 

 

 

 

 

56

Göran Larsson & Lars Engberg / SPF Tanumskust.

20

 

111

Bengt Svanberg & Leif Blanksvärd / PRO Kungälv

17

 

 

 

 

 

75

Åke Hugosson & Bengt-Åke Ahlsén / SPF Tanumskust.

12

 

93

Eino Visser & Reino Rahunen / Stala PRO

16

 

 

 

 

 

91

Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO

13

 

73

Einar Samuelsson & Kalle Pettersson / Stenungsund PRO

7

 

 

 

 

 

117

Bengt-Åke Arvidsson & Gunnar Beskov / Horreds PRO

18

 

57

Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv

20

 

 

 

 

 

137

Manne Ivanovski & Åke Karlsson / Kaprifolen

18

 

32

Bertil Thuresson & Lasse Emanuelsson / SPF Kvillebygd.

27

 

 

 

 

 

158

Kent Lindström & Assar Johansson / Hopsatt PRO

18

 

13

Karl Axel Ivarsson & Sven-Erik Nilsson / Tvååkers curling

15

 
       
 

1/8 dels Final

   
 

Damer

P.

 

22

Gunnel Andersson & Ingrid Palmrot Rutgersson / Kaprifolen

15

 

162

Gull-Britt Darell & Barbro Andersson / Stenungsund PRO

18

 

 

 

 

 

43

Astrid Andersson & Gun Hansson / SPF Orust.V.

9

 

148

Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO

20

 

 

 

 

 

66

Eva Andersson & Marianne Olsson / SPF Orust.V.

11

 

125

Kerstin Sjöland & IngGun Bergqvist / Skene PRO

17

 

 

 

 

 

85

Ingrid Calås & Marita Alexandersson / SPF Stenungsbygd.

10

 

102

Christina Arvidsson & Eivor Axelsson / Horreds PRO

20

 

 

 

 

 

101

Ingbritt Hultgren & Berit Lyckberg / SPF Orust.V.

17

 

82

Eva Sax & Astrid Johansson / PRO Morlanda

18

 

 

 

 

 

126

Siv Lundström & Kerstin Kilberg / Kaprifolen

19

 

64

Eva Rindestrand & Evelyn Lachonius / Stenungsund PRO

14

 

 

 

 

 

146

Florence Göthe & Eva Wenäll / SPF OrustV.

17

 

46

Kerstin Frisk & Mona Johansson / PRO Kungälv

20

 

 

 

 

 

168

Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååkers curling

13

 

28

Ingrid Karlström & Gun Bergman / Horreds PRO

9

 
       
 

1/4 dels Final

   

NR.

Herrar

P.

 

15

Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF Orust.V.

12

 

33

Kjell Johansson & Kent Persson / Kaprifolen

9

 

 

 

 

 

56

Göran Larsson & Lars Engberg / SPF Tanumskust.

15

 

93

Eino Visser & Reino Rahunen / Stala PRO

9

 

 

 

 

 

91

Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO

19

 

57

Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv

17

 

 

 

 

 

32

Bertil Thuresson & Lasse Emanuelsson / SPF Kvillebygd.

22

 

158

Kent Lindström & Assar Johansson / Hopsatt PRO

8

 
 

Damer

   

162

Gull-Britt Darell & Barbro Andersson / Stenungsund PRO

10

 

148

Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO

18

 

 

 

 

 

125

Kerstin Sjöland & IngGun Bergqvist / Skene PRO

17

 

102

Christina Arvidsson & Eivor Axelsson / Horreds PRO

12

 

 

 

 

 

82

Eva Sax & Astrid Johansson / PRO Morlanda

15

 

126

Siv Lundström & Kerstin Kilberg / Kaprifolen

20

 

 

 

 

 

46

Kerstin Frisk & Mona Johansson / PRO Kungälv

17

 

168

Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååkers curling

19

 
       
 

Semi Finaler

   

NR.

Herrar

P.

 

15

Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF Orust.V.

9

 

56

Göran Larsson & Lars Engberg / SPF Tanumskust.

17

 

 

 

 

 

91

Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO

17

 

32

Bertil Thuresson & Lasse Emanuelsson / SPF Kvillebygd.

13

 
 

Damer

   

148

Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO

26

 

125

Kerstin Sjöland & IngGun Bergqvist / Skene PRO

15

 

 

 

 

 

126

Siv Lundström & Kerstin Kilberg / Kaprifolen

16

 

168

Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååkers curling

18

 
       
 

Finalspel Herrar

   

NR.

Namn

   

15

Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF Orust.V.

14

 Pris 4.

32

Bertil Thuresson & Lasse Emanuelsson / SPF Kvillebygd.

16

 Pris 3.

 

 

 

 

56

Göran Larsson & Lars Engberg / SPF Tanumskust.

12

 Pris 1.

91

Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO

6

 Pris 2.
       
 

Finalspel Damer

   

NR.

Namn

   

125

Kerstin Sjöland & IngGun Bergqvist / Skene PRO

14

Pris 4.

126

Siv Lundström & Kerstin Kilberg / Kaprifolen

22

Pris 3.

 

 

 

 

148

Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO

16

Pris 2.

168

Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååkers curling

18

Pris 1.

Damer Påsk 2016


Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:14 Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info