Hoppa till sidans innehåll

Påskcupen 2015




BUCBF
och PRO-Kaprifolen Påsk-Cupen i mattcurling

Onsdagen den 8 april 2015

Resultat Grundspel mattvis
 

Nr.  Matta 2. 
  Damer
Skill. p.
27 Elisabeth Granström & Lena Nordgren / Stala PRO 14 12
21 Astrid & Marianne / Tjörns PRO 10 8
22 Sonja Höög & Britta Wallström / Skredsvik PRO 1 8
26 Eivor Olsson & Bojan Andersson / SPF OrustV. -10 7
28 Ingela Javette & Ann-Kristin Ahlnegren / Kaprifolen 6 6
24 Berit Lyckberg & Inga-Lill Sehmiidt / Henåns PRO -10 6
23 Anna-Stina Söderström & Margareta Sundvall / Hermansby PRO -13 5
25 Inga-Maja Bengtsson & Inger Reinsjö / Horreds PRO 2 4
       
Nr. Matta 4. Skill. p.
45 Ingrid Erlingstam & Eivor Axelsson / Horreds PRO 25 10
44 Siv Nordling & Eira Ottosson / PRO Kungälv 22 10
46 Marianne Olsson & Eva Andersson / SPF OrustV. 12 10
47 Marja-Lena Suomela & Inga Hägerströ / Tvååker curling 8 9
43 Eivor Hansson & Ingegerd Gunnarsson / Hermansby PRO -13 6
41 Gun Lind & Mona Krantz / Stala PRO -15 5
42 Oili Olsson & Gisela Hanö / Skredsvik PRO -13 4
48 Märta Andersson & Sylvia Andersson / Kaprifolen -26 2
       
Nr. Matta 6. Skill. p.
63 Eva-Lena Johansson & Gunilla Andersson / Stala PRO 31 10
65 Tertu Larsson & Gunn-Britt Ödqvist / SPF Tanumskust. 17 10
64 Mona Johansson & Kerstin Frisk / PRO Kungälv 23 9
61 Anita Ivarsson & Eva Nilsson / Tvååkers curling 7 8
68 Siv Lundström & Kerstin Kilberg / Kaprifolen 13 6
67 Majvor & Herta / Tjöns PRO -21 6
62 Lena Johansson & Kerstin Johansson / Skredsvik PRO -37 5
66 Elaine Engblom & Karin Halleröd / SPF OrustV. -33 2
       
Nr.  Matta 8. Skill. p.
84 Kerstin Andersson & 
  Anki Cederberg / PRO Kungälv
33 13
87 Gretha Andersson & Gunvor Johansson / Varberg SPF 32 11
82 Eva Sax & Astrid Johansson / PRO Morlanda 16 8
85 Ingbritt Hultgren & Solveig Abrahamsson / SPF OrustV. -4 7
83 Monica Johansson & Birgitta Andersson / Tvååkers curling -16 6
81 Lena Rudehov & Dagmar Olsson / Stala PRO -25 5
88 Anna-Maj Johansson & Wera Nicklasson / Kaprifolen -5 4
86 Astrid Andersson & Gun Hansson / SPF OrustV. -31 2
       
Nr. Matta 10. Skill. p.
107 Brita Olsson & Gudrun Jerksten / Backa unicurl 32 10
104 Marianne Ossiansson & Siv Simonsson / SPF OrustV. 16 10
101 Gunnel Karlsson & Elsy Aranyas / Stala PRO 19 8
103 Maud Larsson & Elenor Lindahl / PRO Kungälv -2 8
106 Lisbeth W & Josefin K / Tjörns PRO -4 7
108 Berit Olausson & Vivi Forsberg / Kaprifolen -13 6
105 Eila Andersson & Lisbeth Ankarbratt / PRO Stenungsund  -1 5
102 Ingegerd Hansson & Ulla Johansson / Tjörns SPF -47 2
       
Nr. Matta 12. Skill. p.
123 Daga Nilsson & Eva Johansson / Veddige SPF 25 12
128 Gunilla Persson & Marita Lind / Kaprifolen 11 12
121 Gerd Isaksson & Elsy Johansson / SPF OrustV. 15 10
122 Margit Callebro & Monica Forsberg / PRO Morlanda -1 6
124 Ann-Britt Andersson & Gunvor Lindström / PRO Kungälv -4 6
127 Barbro Oskarsson  &
  Mari-Ann Norrhall / Varberg SPF
-11 4
125 Inger Nilkasson & Monia Enberg / Skogslyckan -18 4
126 Ann-Christin Carlsson & Siv Lavén / PRO Stenungsund -17 2
       
Nr. Matta 14. Skill. p.
146 Eva Rindestrand & Evelyn Lachonius / PRO Stenungsund 37 9
143 Zara Bengtsson & Marianne Johansson / Veddige SPF 15 9
141 Ann-Marie Björnstad & Marie-Anne Christiansson /
  Svarteborg
12 9
147 Lisbeth Börgesson & Karin Karlsson / Tvååkers curling 11 9
144 Anita Lyckdal & Ann-Britt Bäckstrand / Horreds PRO -14 8
148 Gunnel Andersson & Ingrid Palmrot Rutgersson / Kaprifolen -11 6
145 Annie Borglund & Gunilla Olsson / SPF OrustV. -25 5
142 Cally Sjöberg & Mona Hurtig / Hermansby PRO  -25 1
       
Nr. Matta 16. Skill. p.
166 Kerstin Ivarsson & Ingela Karlsson / Backa unicurl 17 10
163 Ellen A & Anne-Marie H / Henåns PRO 3 9
165 Florence Göthe & Eva Wenäll / SPF OrustV. 14 8
167 Maj-Lis Hansson & Ann-Britt Svensson / PRO Morlanda 8 8
168 Inga-Lill Gustavsson & Gunnel Granberg / Kaprifolen 4 7
161 Ingrid Karlström & Gun Bergman / Horreds PRO -6 6
162 Margareta Söderström & Marianne Wahlgren / Hermansby PRO -10 5
164 Eva Sandrén & Inga-Brith Andersson / Stala PRO  -30 3
       
Nr.  Matta 1.  Herrar Skill. p.
18 Leif Javette & Leif Sällström / Kaprifolen 6 11
11 Astrid & Marianne / Tjörns PRO 9 9
16 Bert Carlsson & Folke Abrahamsson / SPF OrustV. 5 7
12 Bror Martinsson & Bengt-Ove Boström / Skredsvik PRO -5 7
15 Bengt Strömberg & Dick Olsson / Horreds PRO 2 6
17 Roger Mellqvist & Gunnar Bengtsson / Tvååkers curling -1 6
14 Kent Lindström & Gunnar Ottosson / PRO Kungälv -7 5
13 Sture Johansson & Rolf Johansson / SPF Varberg -9 5
       
Nr.  Matta 3. Skill. p.
36 Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF OrustV. 23 10
38 Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv 5 10
37 Jörgen Boström & Rolf Johansson / Backa unicurl 5 8
35 Håkan Eriksson & Åke Pettersson / Horreds PRO -6 8
34 Roger Ektjärn & Morgan Kilberg / Kaprifolen 18 7
32 Kent Johansson & Ebbe Ottosson / Skredsvik PRO -2 5
33 Bengt Lind & Bosse Gustavsson / Stala PRO -23 5
31 Lars Börgesson & Uno Svensson / Tvååker curling -20 3
       
Nr. Matta 5. Skill. p.
53 Fred Holm & Esse Hansson / Tjörns SPF 35 14
51 Kjell Johansson & Kent Persson / Kaprifolen 21 9
54 Stig Emanuelsson & Stig Jonsson / PRO Kungälv -3 7
55 Roland Gustavsson & Jan Larsson / Horreds PRO -6 6
52 Lars Wallström & Arne Olsson / Skredsvik PRO -7 6
58 Tommy Lundström & Tore Hermansson / Kaprifolen -12 6
56 Per-Olof Göthe & Hugo Samuelsson / SPF OrustV. -7 4
57 Rune Karlsson & Kjell Andersson / Varberg SPF -21 4
       
Nr.  Matta 7. Skill. p.
71 Manne Ivanovjki & Åke Karlsson / Kaprifolen 27 12
72 Nils Johansson & Sture Andersson / PRO Kungälv 20 11
73 Göran Larsson & Lars Engberg / SPF Tanumkust. 11 9
74 Kenneth Andersson & Bertil Andersson / Stala PRO 22 8
75 Bengt-Arne Carlsson & Bengt Lavén / PRO Stenungsund -4 5
76 Yngve Johansson & Folke Nilsson / Veddige SPF -17 4
77 Stewe Jarlegren & Bengt Nilsson / Backa unicurl -22 4
78 Allan Grahn & Leif Olsson / Skredsvik PRO -37 3
       
Nr. Matta 9. Skill. p.
95 Bengt-Åke Ahlsin & Åke Hugosson / SPF Tanumskust. 12 11
98 Evert Lindgren & Rolf Eriksson / Kaprifolen 18 10
92 Rune Rutgersson & Bo Karlsson / PRO Morlanda 4 8
93 Bo Johansson & Hans-Ivar Ivarsson / Veddige SPF 2 8
96 Einar Samuelsson & Kalle Pettersson / PRO Stenungsund 12 6
97 Stig Mars & Evert Karlsson / Tvååkers curling 2 6
94 Aldor Efraimsson & Pelle Nordling / PRO Kungälv -13 5
91 Kurt Johansson & Thure Rutgersson / Stala PRO -37 2
       
Nr.  Matta 11. Skill. p.
114 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO 21 9
115 Karl-Olof Gullbrandsson & Björn Lundell / SPF OrustV. 10 9
118 Sven Kristensson & Roy Kristiansson / Kaprifolen 7 9
112 Ingemar Norvinge & Jan Hansson / PRO Morlanda 11 8
116 Sterner & Nils Arne / Tjörns PRO -7 7
117 Stig Svenningsson & Gunnar Sylwan / Tvååkers curling 3 6
111 Bror Niklasson & Olof Täng / Skogslyckan -22 4
119 Douglas Johansson & Sven-Erik Johansson / Veddige SPF -23 4
       
Nr. Matta 13. Skill. p.
131 Lennart Lindskog & Roy Ekberg / Horreds PRO 35 13
132 Göran Söderström & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 26 9
137 Ove Svensson & Kjell Carlsson / Tvååkers curling 12 9
136 Kaj J & Sören / Tjörn PRO -1 9
135 Lars Simonsson & Tage Olsson / SPF OrustV. -1 5
134 Bengt Samuelsson & Bertil Erikssob / Stala PRO -20 4
138 Lasse Gustavsson & Tage Kristiansson / Kaprifolen -28 4
133 Osvald Gustavsson & Kurt Höglind / Henåns PRO -23 3
       
Nr. Matta 15. Skill. p.
158 Bertil Ottsjö & Arvid Halvorsen / Kaprifolen 19 10
156 Karl Axel Ivarsson & Sven-Erik Nilsson / Tvååkers
  curling 
15 10
155 Bernt Johansson & Gösta Andersson / SPF OrustV. 14 10
154 Bengt-Åke Arvidsson & Gunnar Beskov / Horreds PRO 9 8
152 Egon Hansson & Sune Wedholm / Hermansby PRO 14 6
157 Rune Olsson & Lennart Malm 
  / Skogslyckan
-19 5
151 Werner Johansson & Eino Visser / Stala PRO -24 4
153 Kenth Andersson & Leif Johansson / PRO Kungälv -27 3

 FINALSPEL

Spel på 1/8 dels Final   
 Matta NR. Herrar  
2 18 Leif Javette & Leif Sällström / Kaprifolen 20
  156 Karl Axel Ivarsson & Sven-Erik Nilsson / Tvååkers curling  16
3 36 Gunnar Isaksson & Valter Johansson / SPF OrustV. 15
  132 Göran Söderström & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 16
4 53 Fred Holm & Esse Hansson / Tjörns SPF 15
  115 Karl-Olof Gullbrandsson & Björn Lundell / SPF OrustV. 17
5 71 Manne Ivanovjki & Åke Karlsson / Kaprifolen 7
  98 Evert Lindgren & Rolf Eriksson / Kaprifolen 2
8 95 Bengt-Åke Ahlsin & Åke Hugosson / SPF Tanumskust. 11
  74 Nils Johansson & Sture Andersson / PRO Kungälv 14
9 114 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO 13
  51 Kjell Johansson & Kent Persson / Kaprifolen 9
10 131 Lennart Lindskog & Roy Ekberg / Horreds PRO 8
  38 Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv 11
11 158 Bertil Ottsjö & Arvid Halvorsen / Kaprifolen 10
  11 Krister Lundin & Pelle Nordgren / Stala PRO 26
    1/8 dels Final  
    Damer  
2 27 Elisabeth Granström & Lena Nordgren / Stala PRO 13
  163 Ellen A & Anne-Marie H / Henåns PRO 17
3 45 Ingrid Erlingstam & Eivor Axelsson / Horreds PRO 23
  143 Zara Bengtsson & Marianne Johansson / Veddige SPF 18
4 63 Eva-Lena Johansson & Gunilla Andersson / Stala PRO 20
  128 Gunilla Persson & Marita Lind / Kaprifolen 16
5 84 Kerstin Andersson &  Anki Cederberg / PRO Kungälv 16
  104 Marianne Ossiansson & Siv Simonsson / SPF OrustV. 15
8 107 Brita Olsson & Gudrun Jerksten / Backa unicurl 13
  87 Gretha Andersson & Gunvor Johansson / Varberg SPF 7
9 123 Daga Nilsson & Eva Johansson / Veddige SPF 18
  65 Tertu Larsson & Gunn-Britt Ödqvist / SPF Tanumskust. 8
10 146 Eva Rindestrand & Evelyn Lachonius / PRO Stenungsund 10
  44 Siv Nordling & Eira Ottosson / PRO Kungälv 6
11 166 Kerstin Ivarsson & Ingela Karlsson / Backa unicurl 16
  21 Astrid & Marianne / Tjörns PRO 18
       
Spel
  på 
1/4 dels Final  
Matta NR. Herrar  
2 18 Leif Javette & Leif Sällström /  Kaprifolen 14
  132 Göran Söderström & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 12
3 115 Karl-Olof Gullbrandsson & Björn Lundell / SPF OrustV. 15
  71 Manne Ivanovjki & Åke Karlsson / Kaprifolen 10
4 74 Nils Johansson & Sture Andersson / PRO Kungälv 12
  114 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO 15
5 38 Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv 12
  11 Krister Lundin & Pelle Nordgren / Stala PRO 4
    Damer  
8 163 Ellen A & Anne-Marie H / Henåns  PRO 16
  45 Ingrid Erlingstam & Eivor Axelsson / Horreds PRO 15
9 63 Eva-Lena Johansson & Gunilla Andersson / Stala PRO 10
  84 Kerstin Andersson & Anki Cederberg / PRO Kungälv 17
10 107 Brita Olsson & Gudrun Jerksten / Backa unicurl 14
  123 Daga Nilsson & Eva Johansson / Veddige SPF 9
11 146 Eva Rindestrand & Evelyn Lachonius / PRO Stenungsund 13
  21 Astrid & Marianne / Tjörns PRO 14
       
Spel
  på 
Semi Finaler   
Matta NR. Herrar  
4 18 Leif Javette & Leif Sällström /  Kaprifolen 23
  115 Karl-Olof Gullbrandsson & Björn Lundell / SPF OrustV. 20
5 114 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO 12
  38 Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv 16
    Damer  
8 163 Ellen A & Anne-Marie H / Henåns PRO 17
  84 Kerstin Andersson &  Anki Cederberg / PRO Kungälv 21
9 107 Brita Olsson & Gudrun Jerksten / Backa unicurl 11
  21 Astrid & Marianne  / Tjörns PRO 17
       
Placering Finalspel Herrar  
  NR. Namn  
4a. 115 Karl-Olof Gullbrandsson & Björn  Lundell / SPF OrustV. 7
3a. 114 Ingvar Axelsson & Harry Torstensson / Horreds PRO 10
       
1a. 18 Leif Javette & Leif Sällström / Kaprifolen 17
2a. 38 Uno Johansson & Yngve Gunnarsson / PRO Kungälv 16
       
Placering Finalspel Damer  
  NR. Namn  
3a. 163 Ellen A & Anne-Marie H / Henåns  PRO 24
4a. 107 Brita Olsson &  Gudrun Jerksten / Backa unicurl 18
       
2a. 84 Kerstin Andersson &  Anki Cederberg / PRO Kungälv 11
1a. 21 Astrid & Marianne  / Tjörns PRO 16
Uppdaterad: 09 APR 2015 10:07
Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304-661961
E-post: This is a mailto link

Se all info