Hoppa till sidans innehåll

Nyårsslaget 2018


           

Nyårsslaget 2018 i mattcurling 

spelades 3 januari i Häggvallskolan

112 lag deltog.

 

  Vinnare blev 

   1:a Eivor o Ingvar Axelsson, PRO Horred

   2:a Anita o Evert Lindgren, Bucbf/Kaprifolen

   3:a Gudrun Rylander o Bengt Bäckström, SPF Kvillebygden 

   4:a Marianne Olsson o Berndt Johansson SPF Orustveteranerna

 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

Klubb/mattfördelning    Uppdaterad 2017-12-29

Spelare

Grupp/Matta

Lag

Backa Ann-Britt Johansson o Bosse Emanuelsson

6

66

Backa Birgitta Ottosson o Bengt Karlsson

9

92

Backa Gudrun Jerksten o Hans Karnerfors

13

131

Backa Ingela Karlsson o Jörgen Boström

5

55

Backa Kerstin Ivarsson o Lennart Ivarsson

4

45

     

Bucbf Anita Lindgren o Evert Lindgren

9

93

Bucbf Ann-Christin Alnegren o Kurt Eriksson

2

21

Bucbf Eva Pettersson o Lasse Pettersson

12

128

Bucbf Gunilla Persson o Kent Persson

1

14

Bucbf Inga Gustafsson o Manne Ivanovski

5

54

Bucbf Ingela Karlsson o Lars Karlsson

7

73

Bucbf Karin Kristiansson o Roy Kristiansson

11

114

Bucbf Kerstin Kihlberg o Morgan Kihlberg

4

47

Bucbf Monica Robertsson o Reino Miettunen

8

85

Bucbf Rigmor Pettersson o Lasse Andersson

10

107

Bucbf Siv Lundström o Kjell Johansson

13

137

Bucbf Ulla Hallgren o Åke Karlsson

3

33

Bucbf Wera Nicklasson o Kurt Arvidsson

6

63

     

Henån Berit Lyckberg o Oswald Gustavsson

3

34

Henån Gun Hansson o Bert Carlsson

7

78

Henån Vera Karlsson o Stig Karlsson

10

101

     

Hermansby Eivor Hansson o Egon Hansson

14

143

Hermansby Margareta Sundwall o Sune Wedholm

7

77

Hermansby Margareta Söderström o Göran Söderström

2

24

Hermansby Marianne Wahlgren o Gerhard Andersson

10

102

     

Horred Anita Lyckdal o Harry Torstensson

11

112

Horred Ann-Britt Bäckstrand o Jan Larsson

5

51

Horred Eivor Axelsson o Ingvar Axelsson

8

83

Horred Gun-Britt Hallgren o Bengt-Åke Arvidsson

6

62

Horred Inger Reinsjö o Dick Olsson

4

43

Horred Ingrid Karlström o Bengt Strömberg

1

13

Horred Leena Kalm o Åke Pettersson

14

146

Horred Maja Bengtsson o Göran Bengtsson

12

124

     

Kungälv Anki Cederberg o Bengt Svanberg

6

68

Kungälv Birgit Lövgren o Ulf Lövgren

12

121

Kungälv Eira Ottosson o Uno Johansson

10

106

Kungälv Eleonor Lindahl o Sture Andersson

4

46

Kungälv Gunnel Olofsson o Kent Lindström

1

17

Kungälv Kerstin Frisk o Kenth Andersson

2

26

Kungälv Margreth Andersson o Stig Emanuelsson

3

38

Kungälv Solveig Hansson o Nisse Johansson

9

97


Kvillebygden Barbro Torstensson o Björn Torstensson

Kvillebygden Gerd Olsson o Bengt Bäckström                                      

 

5

13

 

58

138

 

PRO S-sund Ann-Britt Eliasson o Eino Parkkinen

 

1

 

16

PRO S-sund Ann-Christin Carlsson o Bengt-Arne Carlsson

13

134

PRO S-sund Barbro Andersson o Hans Stjernberg

12

127

PRO S-sund Eva Rindestrand o Einar Samuelsson

9

91

PRO S-sund Evelyn Lachonius o Kalle Pettersson

3

36

PRO S-sund Gull-Britt Darell o Stig Sandberg

8

87

PRO S-sund Marit Börjesson o Hasse Börjesson

11

115

PRO S-sund Siv Lavén o Bengt Lavén

14

141

     

PRO Tjörn Astrid Sennewald o Kaj Johansson

8

86

PRO Tjörn Gudrun Berntsson o Gunnar Berntsson

5

52

PRO Tjörn Gun-Britt Hermansson o Klas Brevik

11

117

PRO Tjörn Herta Silverfjäll o Göte Johannisson

14

145

PRO Tjörn Ingegerd Hansson o Esse Hansson

6

61

PRO Tjörn Josefine Köster o Sören Wallberg

3

32

PRO Tjörn Lisbeth Wallberg o Leif Johansson

1

15

PRO Tjörn Marianne Olsson o Alf Hansson

10

105

     

Skaftö Ketty Calfhaga o Björn Lundell

2

25

     

 

 

 

 

 

 

     

Skogslyckan Inger Niklasson o Bror Niklasson

8

81

Skogslyckan Lena Augustsson o Kent Höög

13

135

Skogslyckan Mildred Larsson o Björne Larsson

3

37

     

Skredsvik Anita Andersson o Kent Johansson

4

48

Skredsvik Barbro Johnsson o Lennart Malm

5

57

Skredsvik Gisela Hanö o Bengt-Ove Boström

2

28

Skredsvik Lena Johansson o Bror Martinsson

13

132

Skredsvik Margit Nordberg o Leif Olsson

7

75

Skredsvik Oili Ohlsson o Arne Olsson

11

118

Skredsvik Sonja Höög o Lennart Tausson

14

147

     

SPF Kungsäter Elvy Fredriksson o Arne Fredriksson

12

126

SPF Kungsäter Eva Höglund o Krister Höglund

1

18

SPF Kungsäter Gudrun Torstensson o Stig Torstensson

14

142

SPF Kungsäter Gun-Britt Johansson o Gert Johansson

9

96

SPF Kungsäter Inga-Britt Sikén o Jonny Johansson

6

67

SPF Kungsäter Ingegerd Andersson o Sören Andersson

3

35

SPF Kungsäter Maj-Britt Erlandsson o Bertil Erlandsson

8

88

     

SPF Orustv Agnetha Gustavsson o Lars-Åke Gustavsson

11

116

SPF Orustv Britty Abrahamsson o Åke Abrahamsson

8

84

SPF Orustv Elaine Engblom o Erland Widegren

13

133

SPF Orustv Elsy Johansson o Valter Johansson

5

53

SPF Orustv Eva Andersson o Gösta Andersson

9

94

SPF Orustv Eva Wenäll o Gert Strömberg

7

72

SPF Orustv Gerd Isaksson o Gunnar Isaksson

1

11

SPF Orustv Gun Pettersson o Helge Pettersson

3

31

SPF Orustv Gunnel Olsson o Herbert Olsson

14

144

SPF Orustv Ing-Britt Hultgren o Karl-Olof Gullbrandsson

4

44

SPF Orustv Margaretha Svensson o Inge Svensson

2

22

SPF Orustv Marianne Olsson o Berndt Johansson

10

103

SPF Orustv Marianne Ossiansson o Sture Strömberg

6

64

SPF Orustv Solveig Abrahamsson o Folke Abrahamsson

12

125

     

SPF S-sund Ann-Louise Pettersson o Jan Pettersson

11

113

SPF S-sund Ebba Olofsson o Harald Högnell

7

76

SPF S-sund Ingrid Calås o Roland Schädlich

10

104

SPF S-sund Karin Sandberg o Tore Sandberg

2

27

SPF S-sund Marita Alexandersson o Arne Alexandersson

6

65

     

 

 

 

Stala Elsy Aranyas o Kjell Hustad

4

42

Stala Elsy Carlsson o Thure Rutgersson

7

71

Stala Eva-Lena Johansson o Kurt Johansson

12

123

Stala Gun Lind o Bengt Lind

1

12

Stala Gunilla Andersson o Bengt Samuelsson

8

82

Stala Gunnel Samuelsson o Kalle Samuelsson

13

136

Stala Inga-Britt Andersson o Krister Lundin

5

56

Stala Ingrid Hasselgren o Tore Nilsson

11

111

Stala Lena Nordgren o Pelle Nordgren

14

148

Stala Mona Krantz o Bo Gustavsson

9

95

 

Tanum Marianne Johansson o Ingvar Jonansson                      

 

10

 

108

Tanum Anne-Marie Widelius o Lars Engberg

12

122

Tanum Gunbritt Ödqvist o Göran Larsson

2

23

Tanum Gunnel Christiansson o Bengt-Åke Ahlsén

9

98

Tanum Maj-Lis Algiréne o Karl-Axel Granqvist

7

74

Tanum Terttu Larsson o Asbjörn Svensson

4

41

Grupp/Mattfördelning

Spelare

GruppMatta

Lag

SPF Orustv Gerd Isaksson o Gunnar Isaksson

1

11

Stala Gun Lind o Bengt Lind

1

12

Horred Ingrid Karlström o Bengt Strömberg

1

13

Bucbf Gunilla Persson o Kent Persson

1

14

PRO Tjörn Lisbeth Wallberg o Leif Johansson

1

15

PRO S-sund Ann-Britt Eliasson o Eino Parkkinen

1

16

Kungälv Gunnel Olofsson o Kent Lindström

1

17

SPF Kungsäter Eva Höglund o Krister Höglund

1

18

     

Bucbf Ann-Christin Alnegren o Kurt Eriksson

2

21

SPF Orustv Margarehta Svensson o Inge Svensson

2

22

Tanum Gunbritt Ödqvist o Göran Larsson

2

23

Hermansby Margareta Söderström o Göran Söderström

2

24

Skaftö Ketty Calfhage o Björn Lundell

2

25

Kungälv Kerstin Frisk o Kenth Andersson

2

26

SPF S-sund Karin Sandberg o Tore Sandberg

2

27

Skredsvik Gisela Hanö o Bengt-Ove Boström

2

28

     

SPF Orustv Gun Pettersson o Helge Pettersson

3

31

PRO Tjörn Josefine Köster o Sören Wallberg

3

32

Bucbf Ulla Hallgren o Åke Karlsson

3

33

Henån Berit Lyckberg o Oswald Gustavsson

3

34

SPF Kungsäter Ingegerd Andersson o Sören Andersson

3

35

PRO S-sund Evelyn Lachonius o Kalle Pettersson

3

36

Skogslyckan Mildred Larsson o Björne Larsson

3

37

Kungälv Margreth Andersson o Stig Emanuelsson

3

38

     

Tanum Terttu Larsson o Asbjörn Svensson

4

41

Stala Elsy Aranyas o Kjell Hustad

4

42

Horred Inger Reinsjö o Dick Olsson

4

43

SPF Orustv Ing-Britt Hultgren o Karl-Olof Gullbrandsson

4

44

Backa Kerstin Ivarsson o Lennart Ivarsson

4

45

Kungälv Eleonor Lindahl o Sture Andersson

4

46

Bucbf Kerstin Kihlberg o Morgan Kihlberg

4

47

Skredsvik Anita Andersson o Kent Johansson

4

48

     

Horred Ann-Britt Bäckstrand o Jan Larsson

5

51

PRO Tjörn Gudrun Berntsson o Gunnar Berntsson

5

52

SPF Orustv Elsy Johansson o Valter Johansson

5

53

Bucbf Inga Gustafsson o Manne Ivanovski

5

54

Backa Ingela Karlsson o Jörgen Boström

5

55

Stala Inga-Britt Andersson o Krister Lundin

5

56

Skredsvik Barbro Johnsson o Lennart Malm

5

57

Kvillebygden Barbro Torstensson o Björn Torstensson

5

58

     

PRO Tjörn Ingegerd Hansson o Esse Hansson

6

61

Horred Gun-Britt Hallgren o Bengt-Åke Arvidsson

6

62

Bucbf Wera Nicklasson o Kurt Arvidsson

6

63

SPF Orustv Marianne Ossiansson o Sture Strömberg

6

64

SPF S-sund Marita Alexandersson o Arne Alexandersson

6

65

Backa Ann-Britt Johansson o Bosse Emanuelsson

6

66

SPF Kungsäter Inga-Britt Sikén o Jonny Johansson

6

67

Kungälv Anki Cederberg o Bengt Svanberg

6

68

     

Stala Elsy Carlsson o Thure Rutgersson

7

71

SPF Orustv Eva Wenäll o Gert Strömberg

7

72

Bucbf Ingela Karlsson o Lars Karlsson

7

73

Tanum Maj-Lis Algiréne o Karl-Axel Granqvist

7

74

Skredsvik Margit Nordberg o Leif Olsson

7

75

SPF S-sund Ebba Olofsson o Harald Högnell

7

76

Hermansby Margareta Sundwall o Sune Wedholm

7

77

Henån Gun Hansson o Bert Carlsson

7

78

     

Skogslyckan Inger Niklasson o Bror Niklasson

8

81

Stala Gunilla Andersson o Bengt Samuelsson

8

82

Horred Eivor Axelsson o Ingvar Axelsson

8

83

SPF Orustv Britty Abrahamsson o Åke Abrahamsson

8

84

Bucbf Monica Robertsson o Reino Miettunen

8

85

PRO Tjörn Astrid Sennewald o Kaj Johansson

8

86

PRO S-sund Gull-Britt Darell o Stig Sandberg

8

87

SPF Kungsäter Maj-Britt Erlandsson o Bertil Erlandsson

8

88

     

PRO S-sund Eva Rindestrand o Einar Samuelsson

9

91

Backa Birgitta Ottosson o Bengt Karlsson

9

92

Bucbf Anita Lindgren o Evert Lindgren

9

93

SPF Orustv Eva Andersson o Gösta Andersson

9

94

Stala Mona Krantz o Bo Gustavsson

9

95

SPF Kungsäter Gun-Britt Johansson o Gert Johansson

9

96

Kungälv Solveig Hansson o Nisse Johansson

9

97

Tanum Gunnel Christiansson o Bengt-Åke Ahlsén

9

98

     

Henån Vera Karlsson o Stig Karlsson

10

101

Hermansby Marianne Wahlgren o Gerhard Andersson

10

102

SPF Orustv Marianne Olsson o Berndt Johansson

10

103

SPF S-sund Ingrid Calås o Roland Schädlich

10

104

PRO Tjörn Marianne Olsson o Alf Hansson

10

105

Kungälv Eira Ottosson o Uno Johansson

10

106

Bucbf Rigmor Pettersson o Lasse Andersson

10

107

Tanum Marianne Johansson o Ingvar Johansson

10

108

     

Stala Ingrid Hasselgren o Tore Nilsson

11

111

Horred Anita Lyckdal o Harry Torstensson

11

112

SPF S-sund Ann-Louise Pettersson o Jan Pettersson

11

113

Bucbf Karin Kristiansson o Roy Kristiansson

11

114

PRO S-sund Marit Börjesson o Hasse Börjesson

11

115

SPF Orustv Agnetha Gustavsson o Lars-Åke Gustavsson

11

116

PRO Tjörn Gun-Britt Hermansson o Klas Brevik

11

117

Skredsvik Oili Ohlsson o Arne Olsson

11

118

     

Kungälv Birgit Lövgren o Ulf Lövgren

12

121

Tanum Anne-Marie Widelius o Lars Engberg

12

122

Stala Eva-Lena Johansson o Kurt Johansson

12

123

Horred Maja Bengtsson o Göran Bengtsson

12

124

SPF Orustv Solveig Abrahamsson o Folke Abrahamsson

12

125

SPF Kungsäter Elvy Fredriksson o Arne Fredriksson

12

126

PRO S-sund Barbro Andersson o Hans Stjernberg

12

127

Bucbf Eva Pettersson o Lasse Pettersson

12

128

     

Backa Gudrun Jerksten o Hans Karnerfors

13

131

Skredsvik Lena Johansson o Bror Martinsson

13

132

SPF Orustv Elaine Engblom o Erland Widegren

13

133

PRO S-sund Ann-Christin Carlsson o Bengt-Arne Carlsson

13

134

Skogslyckan Lena Augustsson o Kent Höög

13

135

Stala Gunnel Samuelsson o Kalle Samuelsson

13

136

Bucbf Siv Lundström o Kjell Johansson

13

137

Kvillebygden Gerd Olsson o Bengt Bäckström

13

138

     

PRO S-sund Siv Lavén o Bengt Lavén

14

141

SPF Kungsäter Gudrun Torstensson o Stig Torstensson

14

142

Hermansby Eivor Hansson o Egon Hansson

14

143

SPF Orustv Gunnel Olsson o Herbert Olsson

14

144

PRO Tjörn Herta Silverfjäll o Göte Johannisson

14

145

Horred Leena Kalm o Åke Pettersson

14

146

Skredsvik Sonja Höög o Lennart Tausson

14

147

Stala Lena Nordgren o Pelle Nordgren

14

148

 

Uppdaterad: 04 JAN 2018 16:48 Skribent: Bengt Andersson
Epost: This is a mailto link

   Vårat

Bank giro-nr

5827-3830

 

Våra lokala sponsorer  

 

  

 

 

Tjörs reklam

 

 

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info