Hoppa till sidans innehåll

Nyårsslaget 2017


 

   BUCBF och PRO Kaprifolen samt UNICURL

               RESULTAT mattcurling i vår årliga tävling

                       Nyårsslaget 2017

                       för mix dubbellag tisdagen  den 3 januari

                      på Tjörn i Häggvallskolan                               

  

1a  Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden

2a  Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO

3a  Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen

4a  Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO

 

Max 112 par deltar i år.

Hej! RESULTAT för den tredje januari 2017

 NR MATTA 1. Skill P.
18 Siv Lundström & Åke Karlsson / PRO Kaprifolen 44 14
14 Eleonor Lindahl & Sture Andersson / PRO Kungälv 15 8
16 Ing-Britt Hultgren & Lars Simonsson  / SPF Orustveteranerna -4 8
17 Gull-Britt Darell & Stig Sandberg / PRO Stenungsund -10 6
15 Maja Bengtsson & Göran Bengtsson / Horreds PRO -10 6
13 Terttu Larsson & Karl Axel Granqvist / SPF Tanumskusten -20 6
11 Eva Sax & Bo Karlsson / PRO Morlanda -6 4
12 Anita Karlsson & Lars-Erik Karlsson / PRO Stenungsund -9 4
       
  MATTA 2. Skill P.
22 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 29 14
26 Ann-Marie & Bengt Bäckström / SPF Seniorerna Kvillebygden 1 10
21 Ingrid Erlingstam & Harry Torstensson / Horreds PRO 21 8
25 Elsy Johansson & Valter Johansson / SPF Orustveteranerna 16 8
24 Ann-Britt Svensson & Björn Lundell / PRO Morlanda -7 5
27 Evelyn Lachonius & Kalle Pettersson / PRO Stenungsund -7 4
23 Maria-Anne Christiansson & Ingvar Johansson / SPF Tanumskusten -17 4
28 Inga-Lill Gustavsson & Sune Wedholm / Hermansby PRO -36 3
       
  MATTA 3. Skill P.
38 Solveig Hansson & Nisse Johansson / PRO Kungälv 44 14
31 Gun Bergman & Bengt-Åke Arvidsson / Horreds PRO 30 12
33 Marianne Olsson & Alf Hansson / PRO Tjörn 16 9
35 Ingela Karlsson & Lars Karlsson / PRO Kaprifolen 2 7
34 Karin & Tore Sandberg / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden -1 6
32 Inger Niklasson & Bror Niklasson / Skogslyckan -5 4
37 Gunnel Olsson & Herbert Olsson / SPF Orustveteranerna -14 4
36 Rosa Johansson & Arne Larsson / PRO Skene -72 0
       
  MATTA 4. Skill P.
42 Lena Nordgren & Pelle Nordgren / Stala PRO 11 11
47 Marita Lind & Harry Ferdinandsson / PRO Kaprifolen 15 10
43 Ann-Britt Bäckstrand & Jan Larsson / Horreds PRO 10 10
46 Gerd Isaksson & Gunnar Isaksson / SPF Orustveteranerna 7 7
44 Ing-Britt Lindström & Ronny Andersson / PRO Skene -1 7
41 Kerstin Frisk & Kent Andersson / PRO Kungälv -15 4
45 Ulla Johansson & Leif Johansson / PRO Tjörn -21 4
48 Anita Kalen & Rune Larssson / PRO Morlanda -6 3
       
  MATTA 5. Skill P.
52 Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen 26 11
55 Sonja Höög & Bengt-Ove Boström / PRO Skredsvik 15 10
57 Eva Sandrén & Eino Visser / Stala PRO 3 8
51 Ann-Louise & Jan Peterson / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden 0 8
58 Marit Börjesson & Hasse Börjesson / PRO Stenungsund -9 8
53 Maj Gustavsson & Stig Johnson / PRO Kungälv -1 6
54 Maj-Britt Erlandsson & Bertil Erlandsson / SPF Kungsätersbygden -11 4
56 Agneta Gustavsson & Lars-Åke Gustavsson / SPF Orustveteranerna -23 1
       
  MATTA 6. Skill P.
68 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden 30 12
62 Ingegerd Hansson & Esse Hansson / PRO Tjörn -1 9
67 Ingla Javette & Sture Strömberg / SPF Orustveteranerna 17 8
61 Lena Johansson & Bror Martinsson / PRO Skredsvik 3 8
64 Ann-Britt Eliasson & Eino Parkkinen / PRO Stenungsund -3 6
65 Ann-Britt Björneblad & Ingemar Norvinge / PRO Morlanda -6 6
66 Karin Kristiansson & Roy Kristiansson / PRO Kaprifolen -13 5
63 Mona Krantz & Bo Gustavsson / Stala PRO -27 2
       
  MATTA 7. Skill P.
72 Dagmar Olsson & Kenneth Andersson / Stala PRO 27 11
78 Barbro Andersson & Hans Stjernberg / PRO Stenungsund 15 11
75 Herta Silverfjäll & Göte Johannisson / PRO Tjörn 14 10
76 Irene Johansson & Bosse Broberg / PRO Kaprifolen 4 6
77 Inger Reinsjö & Conny Reinsjö / Horreds PRO -7 6
71 Laila Nåred & Kent Höög / Skogslyckan -22 6
74 Margareta Svensson  & Harry Johansson / SPF Orustveteranerna -17 4
73 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden -14 2
       
  MATTA 8. Skill P.
83 Aina Johansson & Bengt Svanberg / PRO Kungälv 22 12
82 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 26 11
84 Anita Lindgren & Roger Ektjärn / PRO Kaprifolen 22 9
86 Gunilla Andersson & Bengt Samuelsson / Stala PRO -2 8
81 Britty Abrahamsson & Åke Abrahamsson / SPF Orustveteranerna -31 6
85 Lilly Gustavsson & Bengt Rasmusson / PRO Stenungsund -32 4
88 Maj-Lis Hansson & Jan Hansson / PRO Morlanda 3 3
87 Gun-Britt Ödqvist & Göran Larsson / SPF Tanumskusten -8 3
       
  MATTA 9. Skill P.
92 Marita & Arne Alexandersson / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden 28 11
98 Gudrun Berntsson & Gunnar Berntsson / PRO Tjörn 7 10
91 Eila Andersson & Lars-Erik Axefalk / PRO Stenungsund -4 8
96 Ingrid Hasselgren & Thure Rutgersson / Stala PRO 7 7
97 Ingrid Karlström & Bengt Strömberg / Horreds PRO 20 6
93 Gunnel Christiansson & Bengt Åke Ahlsén / SPF Tanumskusten -14 6
94 Violet Johansson & Assar Johansson / Henåns PRO -16 5
95 Marianne Ossiansson & Tage Olsson / SPF Orustveteranerna -28 3
       
  MATTA 10. Skill P.
107 Gull-Britt Thuresson & Bertil Thuresson / SPF Seniorerna Kvillebygden 24 12
103 Birgitta Staaf & Gunnar Beskow / Horreds PRO 17 11
106 Magreth Andersson & Stig Emanuelsson / PRO Kungälv 18 8
108 Astrid Johansson & Rune Rutgersson / PRO Morlanda -9 7
105 Gun Lind & Bengt Lind / Stala PRO 3 6
101 Florence W Göthe & Per-Olof Göthe / SPF Orustveteranerna -16 5
104 Gunborg Svensson & Bengt Olofsson / PRO Stenungsund -20 4
102 Gudrun Torstensson & Stig Torstensson / SPF Kungsätersbygden -17 3
       
  MATTA 11. Skill P.
114 Ingrid Halvorsen & Arvid Halvorsen / PRO Kaprifolen 40 14
111 Mona Johansson & Leif Johansson / PRO Kungälv 28 9
118 Inga-Lill Emanuelsson & Åke Pettersson / Horreds PRO 16 8
115 Gun Hansson & Bert Carlsson  / SPF Orustveteranerna 3 8
116 Lisbeth Wallberg & Hans Sjögren / PRO Tjörn -2 7
117 Oili Ohlsson & Kent Johansson / PRO Skredsvik -3 6
113 Ing-Gun Bergqvist & Bengt Håkansson / PRO Skene -19 4
112 Ann-Christin Carlsson & Bengt-Arne Carlsson / PRO Stenungsund -63 0
       
  MATTA 12. Skill P.
123 Berit Lyckberg & Osvald Gustavsson / Henåns PRO  15 12
128 Gunbritt Hermansson & Klas Brevik / PRO Tjörn 10 10
122 Solveig Hansson & Lennart Malm / PRO Skredsvik 5 8
125 Eva Andersson & Gösta Andersson / SPF Orustveteranerna 4 7
124 Eva-Lena Johansson & Kurt Johansson / Stala PRO -15 6
126 Gunilla Persson & Kent Persson / Kaprifolen 3 5
121 Margareta Söderström & Göran Söderström / Hermansby PRO -11 4
127 Elvy Fredriksson & Arne Fredriksson / SPF Kungsätersbygden -11 4
       
  MATTA 13. Skill P.
132 Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 34 13
133 Eva Rindestrand & Einar Samulesson / PRO Stenungsund 3 9
135 Eira Ottosson & Uno Johansson / PRO Kungälv 7 8
138 Vera Nicklasson & Rolf Eriksson / PRO Kaprifolen 3 8
137 Gisela Hanö & Leif Olsson / PRO Skredsvik 4 6
136 Eva Wenäll & Gert Strömberg / SPF Orustveteranerna -2 6
134 Ingrid Calås & Åke Andreasson / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden -24 4
131 Monia Edberg & Olle Täng / Skogslyckan -25 2
       
  MATTA 14. Skill P.
148 Marianne Olsson & Berndt Johansson / SPF Orustveteranerna 34 13
145 Monica Robertsson & Kjell Johansson / PRO Kaprifolen 27 12
142 Gun-Britt Stark & Kjell Wirhammer / PRO Morlanda 6 8
141 Kerstin Andersson & Leif Blanksvärd / PRO Kungälv 0 8
143 Ingegärd Andersson & Sören Andersson / SPF Kungsätersbygden 0 8
144 Siv Lavén & Bengt Lavén / PRO Stenungsund -13 3
147 Kerstin Johansson & Ebbe Ottosson / PRO Skredsvik -14 2
146 Ann-Christine Larsson & Bror Larsson / Stala PRO -40 2
       
  Bästa 3or till slutspel Skill P.
75 Herta Silverfjäll & Göte Johannisson / PRO Tjörn 14 10
43 Ann-Britt Bäckstrand & Jan Larsson / Horreds PRO 10 10
84 Anita Lindgren & Roger Ektjärn / PRO Kaprifolen 22 9
33 Marianne Olsson & Alf Hansson / PRO Tjörn 16 9
       
  16 delsfinal              Vidare
18 Siv Lundström & Åke Karlsson / PRO Kaprifolen 15  
84 Anita Lindgren & Roger Ektjärn / PRO Kaprifolen 18 x
38 Solveig Hansson & Nisse Johansson / PRO Kungälv 19  
133 Eva Rindestrand & Einar Samulesson / PRO Stenungsund 20 x
52 Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen 18 x
111 Mona Johansson & Leif Johansson / PRO Kungälv 13  
72 Dagmar Olsson & Kenneth Andersson / Stala PRO 11  
98 Gudrun Berntsson & Gunnar Berntsson / PRO Tjörn 17 x
92 Marita & Arne Alexandersson / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden 22 x
78 Barbro Andersson & Hans Stjernberg / PRO Stenungsund 16  
114 Ingrid Halvorsen & Arvid Halvorsen / PRO Kaprifolen 18 x
55 Sonja Höög & Bengt-Ove Boström / PRO Skredsvik 17  
132 Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 16 x
31 Gun Bergman & Bengt-Åke Arvidsson / Horreds PRO 13  
75 Herta Silverfjäll & Göte Johannisson / PRO Tjörn 18 x
14 Eleonor Lindahl & Sture Andersson / PRO Kungälv 15  
22 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 13 x
33 Marianne Olsson & Alf Hansson / PRO Tjörn 7  
42 Lena Nordgren & Pelle Nordgren / Stala PRO 18 x
145 Monica Robertsson & Kjell Johansson / PRO Kaprifolen 17  
68 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden 19 x
128 Gunbritt Hermansson & Klas Brevik / PRO Tjörn 12  
83 Aina Johansson & Bengt Svanberg / PRO Kungälv 18 x
103 Birgitta Staaf & Gunnar Beskow / Horreds PRO 16  
107 Gull-Britt Thuresson & Bertil Thuresson / SPF Seniorerna Kvillebygden 7  
82 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 8 x
123 Berit Lyckberg & Osvald Gustavsson / Henåns PRO  19  
62 Ingegerd Hansson & Esse Hansson / PRO Tjörn 22 x
148 Marianne Olsson & Berndt Johansson / SPF Orustveteranerna 16  
47 Marita Lind & Harry Ferdinandsson / PRO Kaprifolen 18 x
43 Ann-Britt Bäckstrand & Jan Larsson / Horreds PRO 10  
26 Ann-Marie & Bengt Bäckström / SPF Seniorerna Kvillebygden 16 x
       
  8 delsfinal    
84 Anita Lindgren & Roger Ektjärn / PRO Kaprifolen 9  
133 Eva Rindestrand & Einar Samulesson / PRO Stenungsund 13 x
52 Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen 24 x
98 Gudrun Berntsson & Gunnar Berntsson / PRO Tjörn 15  
92 Marita & Arne Alexandersson / SPF Seniorerna Stenungsundsbygden 16  
114 Ingrid Halvorsen & Arvid Halvorsen / PRO Kaprifolen 19 x
132 Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 18 x
75 Herta Silverfjäll & Göte Johannisson / PRO Tjörn 14  
22 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 15 x
42 Lena Nordgren & Pelle Nordgren / Stala PRO 11  
68 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden 22 x
83 Aina Johansson & Bengt Svanberg / PRO Kungälv 10  
82 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 13 x
62 Ingegerd Hansson & Esse Hansson / PRO Tjörn 8  
47 Marita Lind & Harry Ferdinandsson / PRO Kaprifolen 9  
26 Ann-Marie & Bengt Bäckström / SPF Seniorerna Kvillebygden 16 x
       
  1/4 delsfinal    
133 Eva Rindestrand & Einar Samulesson / PRO Stenungsund 12  
52 Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen 13 x
114 Ingrid Halvorsen & Arvid Halvorsen / PRO Kaprifolen 12  
132 Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 15 x
22 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 15  
68 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden 20 x
82 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 13 x
26 Ann-Marie & Bengt Bäckström / SPF Seniorerna Kvillebygden 12  
       
  Semifinal    
52 Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen 19  
132 Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 20 x
68 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden 20 x
82 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 15  
       
  Finalspel    
52 Inga Gustafsson & Manne Ivanovski / PRO Kaprifolen 18 3a
82 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 6 4a
132 Marianne Wahlgren & Gerhard Andersson / Hermansby PRO 11 2a
68 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / SPF Kungsätersbygden 17 1a

 

 

Mixparen delas upp på 14 mattor med max åtta lag på varje matta, lagen spelar enkelserier där alla möter alla.

De två bästa lagen från vardera matta samt de fyra bästa treorna från hela gruppspelet går till slutspel med 32 lag.

Slutspelet avgörs i cupform.

 

Tävlingarna börjar kl. 09.00

Skolan öppnar kl. 08:00 och då öppnar vår kiosk där det finns kaffe, ostfralla, bulle, läsk och choklad att köpa.

Från 08:30 är hallen tillgänglig för "inspelning på inlottad matta"

Tävlingen avslutas omkring kl. 16:00 med prisutdelning. Av Unicurl AB                                                                                          

Vid 12-tiden bryter vi för lunch tävlingsspeakern medelar i vilken ordning vi går till lunchen, som serveras i skolmatsalen Meny: kalops/potatis/rödbetor, salladsbuffé, bröd/smör och lättöl/bordsvatten samt kaffe. 

Om lunch önskas 100 kr/person.

Tävlingsavgiften är 100 kr/person.

Kaffe och bulle m.m. kommer att finnas till försäljning i vår "kiosk" 

                                                                                                                                           

OBS! Deltagarantalet är begränsat till 14 lag från vardera förening, anmälningsordning gäller

 

Anmälan insändes per post eller e-mail

senast den 29 november 2016 till:

Eva Andersson       e-mail: This is a mailto link

Låka 15

471 70 HÖVIKSNÄS

Anmälan kan även göras från vår hemsida www.bucbf.se   "Gå till sidan anmälningsformulär"

Deltagaravgifter betalas senast den 17 december 2016  på bankgiro 5827-3830 Bästkustens UCBF

Det är till stor hjälp om föreningar betalar gemensamnt för sina deltagare.

Välkomnatill Nyårsslaget i mattcurling 2017

För upplysning: Sven-Bertil Andersson tel:070 5307651 och Eva Andersson tel: 070 1402934 

Bästkustens UCBF/PRO Kaprifolen      

Uppdaterad: 03 JAN 2017 20:15 Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info