Hoppa till sidans innehåll

Nyårsslaget 2016


                                    

                 BUCBF och PRO Kaprifolen samt UNICURL

               inbjuder till mattcurling till vår årliga tävling

 

Nyårsslaget 2016

                för mix dubbellag måndagen den 4 januari

                           på Tjörn i Häggvallskolan

 

Max 128 par deltar

Mixparen delas upp i 16 grupper med max åtta lag i varje grupp,

vilka spelar enkelserier där alla möter alla.

 

Tävlingarna börjar kl. 09.00

Vid 12-tiden bryter vi för lunch som serveras i skolmatsalen som består

av kalops/potatis/rödbetor, salladsbuffé, bröd/smör och

lättöl/bordsvatten samt kaffe. 

Kostnaden för maten 80 kr/person.

Kostnad för tävlingsavgiften 80 kr/person, totalt 160 kr/person.

Kaffe och bulle kommer att finnas till försäljning i vår "kiosk" .

 

Tävlingarna beräknas vara avslutade omkring kl. 16.00

Därefter äger prisutdelning rum. Priserna är skänkta av Unicurl AB. 

 

OBS! Deltagarantalet är begränsat, anmälningsordning gäller

 

Anmälan insändes per post eller e-mail

senast den 30 november 2015 till:

Royne Alnegren                   e-mail: This is a mailto link

Rubinvägen 3

471 60 Myggenäs

Anmälan kan av göras från vår hemsida www.bucbf.se

 Gå till sidan anmälningsformulär

Deltagaravgifter betalas senast den 17 december 2015

på bankgiro 5827-3830 Bästkustens UCBF

 

Välkomna till Nyårsslaget i mattcurling 2016

 

Bästkustens UCBF/PRO Kaprifolen      

Tommy Ljunggren     tel. 0733715618                     

Royne Alnegren         tel. 0304 – 661961

 

 

Resultat 2016 års Nyårsslag

 

  Grundspel          
  Matta 1  Mix lag egna   mot Skill. P.
16 Lena Nordgren & Pelle Nordgren / Stala 125 - 108 17 10
18 Elsy Johansson & Valter Johansson / Orust Vet. 113 - 99 14 10
11 Eila Andersson & Lars-Erik Axefalk / PRO Stenungsund 94 - 96 -2 8
17 Herta Silverfjell & Göte Johanisson / Tjörns PRO 113 - 100 13 7
14 Ingrid Halvorsen & Arvid Halvorsen / Kaprifolen 107 - 94 13 7
12 Kerstin Karlsson & Jan-Olof Karlsson / Backa Unicurl 107 - 97 10 7
15 Lena Johansson & Leif Olsson / PRO Skredsvik 104 - 104 0 7
13 Tutta Nilsson & Ingemar Olausson / Hermansby PRO 49 - 114 -65 0
             
  Matta 2  Mix lag egna   mot Skill. P.
25 Anita Lyckdal Harry Torstensson/  Horred 130 - 89 41 13
23 Ing-Britt Lindström & Ronny Andersson / Skene PRO 121 - 110 11 10
24 Ingegerd Andersson & Sören Andersson / Kungsätersbygden 108 - 107 1 9
27 Gudrun Berntsson & Gunnar Berntsson / Tjörns PRO 114 - 101 13 8
22 Sonja Höög & Bengt-Ove Boström / PRO Skredsvik 121 - 120 1 7
21 Eva Sandren & Eino Visser / Stala PRO 113 - 116 -3 5
26 Eva Andersson & Gösta Andersson / Orust.Vet 103 - 135 -32 2
28 Lilly & Bengt Gustavsson  / PRO Stenungsund 95 - 127 -32 2
             
  Matta 3  Mix lag egna   mot Skill. P.
34 Astrid Sendervalld & Esse Hansson/ Tjörns PRO 127 - 97 30 13
36 Kerstin Frisk & Kenth Andersson / PRO Kungälv  120 - 114 6 9
38 Karin Sandbeg & Tore Sandberg / SPF Stenungsbygden 113 - 114 -1 9
35 Gisela Hanö & Lennart Tausson / PRO Skredsvik 126 - 119 7 7
33 Karin Kristansson & Roy Kristiansson / Kaprifolen 107 - 113 -6 7
31 Ingela Karlsson & Rolf Johansson / Backa Unicurl 117 - 119 -2 6
32 Inger Berndtsson & Thomas Berndtsson / Orust.Vet 113 - 119 -6 4
37 Inga Brith Andersson & Tore Nilsson / Stala PRO 100 - 128 -28 1
             
  Matta 4  Mix lag egna   mot Skill. P.
44 Anita Lindgren & Evert Lindgren / Kaprifolen 135 - 92 43 12
45 Ing-Gun Bergqvist & Bo Lund / Skene PRO 129 - 101 28 12
42 Gunnel Olsson & Herbert Olsson / Orust.Vet 123 - 105 18 9
48 Ulla Johansson & Fred Holm / Tjörns PRO 104 - 115 -11 6
43 Gudrun Torstensson & Stig Torstensson / Kungsätersbygden 113 - 108 5 5
41 Kerstin Johansson & Kent Johansson /PRO Skredsvik 115 - 135 -20 5
47 Mona Johansson & Leif Johansson / PRO Kungälv 106 - 127 -21 5
46 Ingrid Hasselgren & Verner Johansson / Stala PRO 95 - 137 -42 2
             
  Matta 5  Mix lag egna   mot Skill. P.
52 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 119 - 98 21 12
58 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Stenungsbygden 128 - 107 21 11
53 Gun-Britt Johansson & Gert Johansson / Kungsäterbygden 116 - 103 13 10
54 Inga Gustafsson & Manne Ivanovjki / Kaprifolen 124 - 108 16 8
51  Anita Olofsson & Bo Eriksson / Morlanda PRO 110 - 109 1 6
56 Florens Göthe & P-O Göthe / Orust.Vet 94   110 -16 4
57 Laila Nilsson & Kaj Johansson / Tjörns PRO 80   112 -32 3
55 Monia Edberg & Olle Täng / Skogslyckan 96 - 120 -24 2
             
  Matta 6  Mix lag egna   mot Skill. P.
62 Kerstin & Morgan Kilberg / Kaprifolen 120   80 40 14
61 Gunilla Andersson & Bengt Samuelsson  / Stala 131   105 26 12
67 Elvy & Arne Fredriksson  / Kungsätersbygden 110   90 20 10
64 Eira Ottosson & Gunnar Ottosson / PRO Kungälv 101   105 -4 7
63 Gun-Britt Hermansson & Klas Brevik / Tjörns PRO 91   101 -10 5
65 Barbro Johnsson &  Bror Martinsson / PRO Skredsvik 85   103 -18 4
68 Gun Hansson & Gert Strömberg / Orust V. 96   116 -20 4
66 Gun-Britt Stigsson & Tomas Stigsson / Skene PRO 68   102 -34 0
             
  Matta 7  Mix lag egna   mot Skill. P.
71 Elénor Lindahl & Sture Andersson / PRO Kungälv 131 - 106 25 11
72 Aina Johansson & Kjell Johansson / Kaprifolen 115 - 118 -3 9
78 Berit Lyckberg & Osvald Gustavsson / Orust.Vet 116   107 9 8
75 Ingegerd Hansson & Sterner Johansson / Tjörns PRO 109   103 6 8
76 Gun Lind & Bengt Lind / Stala PRO 105 - 100 5 8
73 Oili Olsson & Arne Olsson / PRO Skredsvik 125 - 126 -1 6
77 Kerstin Eriksson & Åke Josefsson / SPF Stenungsbygden 98 - 121 -23 4
74 Lisbeth Ankarbratt & Henrik Arvidsson  / Stenungsund PRO 94   112 -18 2
             
  Matta 8  Mix lag egna   mot Skill. P.
81 Marianne Olsson & Bernt Johansson / Orust.Vet 114 - 96 18 12
84 Vivi Forsberg  & Åke Karlsson / Bucbf 126 - 93 33 11
82 Elisabeth Granström & Thure Rutgersson / Stala PRO 106 - 94 12 10
87 Ingela Javette & Leif Javette / Kaprifolen 111 - 101 10 8
83 Eva Höglund & Christer Höglund / Kungsätersbygden 92 - 96 -4 6
86 Kerstin Sjöland & Kent-Åke Börjesson / Skene PRO 102 - 118 -16 5
88 Ann-Christin Carlsson & Bengt-Arne Carlsson / PRO Stenungsund 81 - 104 -23 3
85 Gunnel Olofsson & Bertil Carlsson / Kungälv 94 - 124 -30 1
             
  Matta 9  Mix lag egna   mot Skill. P.
92 Lena Augustsson & Rune Olsson / Skogslyckan 115 - 104 11 10
94 Solveg Hansson & Uno Johansson / PRO Kungälv 103 - 93 10 10
91 Marita Alexandersson & Arne Alexandersson / SPF Stenungsbygden  110 - 103 7 9
98 Maja Bengtsson & Göran Bengtsson / Horreds PRO 97 - 99 -2 8
93 Josefine Köster & Leif Johansson /Tjörns PRO 112 - 116 -4 7
96 IngBritt Hultgren & Karl Olof Guldbrandsson / Orust.Vet 107 - 107 0 6
97 Gunborg Svensson & Bengt Olofsson  / PRO Stenungsund 96 - 104 -8 4
95 Monica Robertsson & Kurt Eriksson / Kaprifolen 107 - 121 -14 2
             
  Matta 10  Mix lag egna   mot Skill. P.
104 Gerd Isaksson & Gunnar Isaksson / Orust.Vet 123 - 106 17 12
107 Anki Cederberg & Bengt Svanberg / Kungälv 120 - 115 5 11
103 Evelyn Lachonius & Kalle Pettersson /PRO Stenungsund 112 - 94 18 10
102 Inger Reinsjö & Dick Olsson / Horreds PRO 107 - 104 3 9
108 Gun-Britt Ödqvist & Göran Larsson / Tanumsk. SPF 110 - 103 7 6
101 Solveig Hansson & Ebbe Ottosson / PRO Skredsvik 109 - 108 1 4
105 Sylvia Andersson & Harry Ferdinandsson / Kaprifolen 94 - 118 -24 2
106 Laila Eriksson & Lennart Andersson / Kungsätersbygden 85 - 112 -27 2
             
  Matta 11  Mix lag egna   mot Skill. P.
115 Eva Pettersson & Gösta Pettersson / Horreds PRO 110 - 79 31 12
111 Anna-Stina Söderström & Sune Wedholm / Hermansby PRO 123 - 113 10 10
117 Gunilla Persson & Kent Persson / Kaprifolen 120 - 110 10 8
118 Siv Henriksson & Rune Larsson / Morlanda PRO 114 - 110 4 8
112 Maj Gustavsson & Stig Johnsson / PRO Kungälv 101 - 116 -15 7
116 Gull-Britt Thuresson & Bertil Thuresson / Kvilleb. SPF 119 - 131 -12 6
114 Eva Rindestrand & Einar Samuelsson / PRO Stenungsund 108 - 108 0 5
113 Solweig Abrahamsson & Folke Abrahamsson / Orust.Vet 100 - 128 -28 0
             
  Matta 12  Mix lag egna   mot Skill. P.
122 Inger Niklasson & Bror Niklasson / Skogslyckan 123 - 105 18 12
123 Eva Sax & Bo Carlsson / Morlanda PRO 121 - 113 8 8
128 Barbro Andersson & Hans Stjernberg / PRO Stenungsund 102 - 95 7 8
126 Gunnel Christiansson & Bengt-Åke Ahlsén / Tanumsk. SPF 127 - 127 0 8
127 Dagmar Olsson & Kenneth Andersson / Stala PRO  124 - 120 4 7
125 Märta Andersson & Tommy Ljunggren / Kaprifolen 110 - 116 -6 7
121 Brita Olsson & Jörgen Boström / Backa Unicurl 114 - 126 -12 4
124 Astrid Andersson & Harry Johansson / Orust V. 106 - 125 -19 2
             
  Matta 13  Mix lag egna   mot Skill. P.
137 Ann-Britt Johansson & Dennis Ottosson / Backa Unicurl  114 - 90 24 10
135 Ingrid Rutgersson & Björn Lundell  / Kaprifolen 112 - 109 3 10
133 Maud Larsson & Pelle Nordling / PRO Kungälv 118 - 99 19 8
131 Margareta Söderström & Göran Söderström / Hermansby PRO 114 - 114 0 8
138 Astrid Johansson & Rune Rutgersson / Morlanda PRO 117 - 106 11 7
132 Marianne Christiansson & Ingvar Johansson / Kvilleb. SPF 102 - 98 4 7
136 Siv Lavén & Bengt Lavèn / PRO Stenungsund 96 - 102 -6 6
134 Mona Pehrsson & Tore Brorsson / Stala 79 - 134 -55 0
             
  Matta 14  Mix lag egna   mot Skill. P.
148 Rosmarie Lindström & Åke Hugosson / Tanumsk. SPF 122 - 102 20 11
146 Irene Johansson & Bosse Broberg  / Kaprifolen 117 - 104 13 10
147 Christina Arvidsson & Bengt-Åke Arvidsson / Horreds PRO 97 - 86 11 9
143 Ann-Britt Eliasson & Eino Parkkinen / PRO Stenungsund 112 - 103 9 9
144 Laila Nåred & Kent Höög  / Skogslyckan 104 - 99 5 8
142 Eivor Olsson & Bert Karlsson / Orust Vet. 93 - 99 -6 5
145 Monica F & Lasse K / Morlanda PRO 87 - 103 -16 3
141 Violet Johansson & Assar Johansson / Stala PRO 77 - 113 -36 1
             
  Matta 15 Mix lag egna   mot Skill. P.
158 Mona Krantz & Bo Gustavsson / Stala PRO 117 - 96 21 12
153 Inga-Lill Gustavsson  & Lasse Gustavsson / Kaprifolen 101 - 78 23 8
154 Marianne Olsson & Alf Hansson / Tjörns PRO 104 - 100 4 8
156 Marianne Ossiansson & Hugo Samuelsson / Orust Vet. 102 - 101 1 7
157 Maj-Lis Hansson & Jan Hansson / Morlanda PRO 91 - 90 1 7
152 Maianne Walgren & Kjell Viklund / PRO Kungälv 85 - 99 -14 6
151 Gerd Olsson & Lasse Emanuelsson / Kvilleb. SPF 107 - 117 -10 4
155 Britt Andreasson & Karl-Erik Andreasson / Stenungsunds PRO 93 - 119 -26 4
             
  Matta 16  Mix lag egna   mot Skill. P.
168 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 123 - 69 54 14
164 Gull-Britt Darell & Stig Sandberg / PRO Stenungsund 120 - 109 11 9
167 Barbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 110 - 107 3 9
166 Eivor Hansson  & Egon Hansson / Hermansby PRO 114 - 114 0 8
165 Eva-Lena Johansson & Kurt Johansson / Stala PRO 117 - 119 -2 6
163 Eva Wenäll & Christer Lundin / Orust Vet. 97 - 117 -20 6
161 Iris Gustavsson & Steve Jarnegren / Backa Unicurl 98 - 110 -12 4
162 Ann-Britt Andersson & Stig Emanuelsson / PRO Kungälv 97 - 131 -34 0

 

    Finalspelet i cupform    
 Matta NR. 1/16 del omg 1.   Resultat
2 16 Lena Nordgren & Pelle Nordgren / Stala 12 utslagen
  153 Inga-Lill Gustavsson  & Lasse Gustavsson / Kaprifolen 14 vidare
3 34 Astrid Sendervalld & Esse Hansson/ Tjörns PRO 19 vidare
  135 Ingrid Rutgersson & Björn Lundell  / Kaprifolen 12 utslagen
4 52 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 20 vidare
  111 Anna-Stina Söderström & Sune Wedholm / Hermansby PRO 11 utslagen
5 71 Elénor Lindahl & Sture Andersson / PRO Kungälv 20 utslagen
  94 Solveg Hansson & Uno Johansson / PRO Kungälv 26 vidare
8 92 Lena Augustsson & Rune Olsson / Skogslyckan 14 utslagen
  72 Aina Johansson & Kjell Johansson / Kaprifolen 21 vidare
9 115 Eva Pettersson & Gösta Pettersson / Horreds PRO 10 utslagen
  58 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Stenungsbygden 11 vidare
10 137 Ann-Britt Johansson & Kent Andreasson / Backa Unicurl  18 vidare
  36 Kerstin Frisk & Kenth Andersson / PRO Kungälv  17 utslagen
11 158 Lasse Emanuelsson & Gerd Olsson / Kvillebygd. 32 vidare
  18 Elsy Johansson & Valter Johansson / Orust Vet. 23 utslagen
 Matta NR. 1/16 del omg 2.   Resultat
2 25 Anita Lyckdal Harry Torstensson/  Horred 11 utslagen
  164 Gull-Britt Darell & Stig Sandberg / PRO Stenungsund 19 vidare
3 44 Anita Lindgren & Evert Lindgren / Kaprifolen 19 vidare
  146 Irene Johansson & Bosse Broberg  / Kaprifolen 12 utslagen
4 62 Kerstin & Morgan Kilberg / Kaprifolen 12 utslagen
  123 Eva Sax & Bo Carlsson / Morlanda PRO 18 vidare
5 81 Marianne Olsson & Bernt Johansson / Orust.Vet 18 utslagen
  107 Anki Cederberg & Bengt Svanberg / Kungälv 20 vidare
8 104 Gerd Isaksson & Gunnar Isaksson / Orust.Vet 12 utslagen
  84 Vivi Forsberg  & Åke Karlsson / Bucbf 14 vidare
9 122 Inger Niklasson & Bror Niklasson / Skogslyckan 13 vidare
  61 Gunilla Andersson & Bengt Samuelsson  / Stala 12 utslagen
10 148 Rosmarie Lindström & Åke Hugosson / Tanumsk. SPF 16 utslagen
  45 Ing-Gun Bergqvist & Bo Lund / Skene PRO 20 vidare
11 168 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horreds PRO 15 utslagen
  23 Ing-Britt Lindström & Ronny Andersson / Skene PRO 18 vidare
    1/8 dels final    
Matta NR.   Resultat  
2 153 Inga-Lill Gustavsson  & Lasse Gustavsson / Kaprifolen 11 utslagen
  34 Astrid Sendervalld & Esse Hansson/ Tjörns PRO 14 vidare
3 52 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / PRO Kungälv 13 utslagen
  94 Solveg Hansson & Uno Johansson / PRO Kungälv 16 vidare
4 72 Aina Johansson & Kjell Johansson / Kaprifolen 19 utslagen
  58 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Stenungsbygden 20 vidare
5 137 Ann-Britt Johansson & Kent Andreasson / Backa Unicurl  17 vidare
  158 Lasse Emanuelsson & Gerd Olsson / Kvillebygd. 12 utslagen
8 164 Gull-Britt Darell & Stig Sandberg / PRO Stenungsund 16 utslagen
  44 Anita Lindgren & Evert Lindgren / Kaprifolen 24 vidare
9 123 Eva Sax & Bo Carlsson / Morlanda PRO 14 utslagen
  107 Anki Cederberg & Bengt Svanberg / Kungälv 23 vidare
10 84 Vivi Forsberg  & Åke Karlsson / Bucbf 16 vidare
  122 Inger Niklasson & Bror Niklasson / Skogslyckan 13 utslagen
11 45 Ing-Gun Bergqvist & Bo Lund / Skene PRO 19 vidare
  23 Ing-Britt Lindström & Ronny Andersson / Skene PRO 16 utslagen
    1/4 dels final    
  NR.   Resultat  
4 34 Astrid Sendervalld & Esse Hansson/ Tjörns PRO 18 Utslagen
  94 Solveg Hansson & Uno Johansson / PRO Kungälv 20 Semifinal
5 58 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Stenungsbygden 28 Semifinal
  137 Ann-Britt Johansson & Kent Andreasson / Backa Unicurl  26 Utslagen
8 44 Anita Lindgren & Evert Lindgren / Kaprifolen 29 Semifinal
  107 Anki Cederberg & Bengt Svanberg / Kungälv 25 Utslagen
9 84 Vivi Forsberg  & Åke Karlsson / Bucbf 19 Semifinal
  45 Ing-Gun Bergqvist & Bo Lund / Skene PRO 17 Utslagen
    Semifinal    
Matta NR.   Resultat  
4. 94 Solveg Hansson & Uno Johansson / PRO Kungälv 11 pris 3-4
  58 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Stenungsbygden 16 Final
9. 44 Anita Lindgren & Evert Lindgren / Kaprifolen 20 Final.
  84 Vivi Forsberg  & Åke Karlsson / Bucbf 15 pris 3-4
    Finalspel     
Spel på  Namn    
Matta NR.   Resultat  
5. 94 Solveg Hansson & Uno Johansson / PRO Kungälv 16 Pris3
  84 Vivi Forsberg  & Åke Karlsson / Bucbf 12 Pris4
8. 58 Berit Wik & Lennart Wik / SPF Stenungsbygden 23 1a.
  44 Anita Lindgren & Evert Lindgren / Kaprifolen 22 2a.

P1020423

Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:14 Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info