Hoppa till sidans innehåll

Nyårsslaget 2014


Sylvia & Harry Nu gör du så här Harry!



Resultat Grundspel 2014 Nyårsslaget




Matta 1
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 13 Kerstin Frisk & Kenth Andersson / Kungälv 113 - 79 34 13
2a 14 Dagmar Olsson & Kenneth Andersson / Stala 109 - 81 28 9
3a 15 Marianne & Alf / Tjörns PRO 100 - 94 6 9
4a 12 Barbro Andersson & Hans Stjernberg / Stenungsund  107 - 88 19 8
5a 11 Gunnel Granberg & Tommy Ljunggren / Kaprifolen 102 - 116 -14 7
6a 18 Ingegärd G & Sune W / Hermansby 101 - 115 -14 6
7a 16 Ann-Britt Johansson & Bengt Nilsson / Backa Unicurl 99 - 122 -23 2
8a 17 Oili Olsson & Allan Grahn / Skredsvik 106 - 142 -36 2
Matta 2
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 21 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horred 121 - 96 25 12
2a 24 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / Kungälv 123 - 83 40 11
3a 28 Sonja Höög & Ebbe Ottosson / Skredsvik 106 - 96 10 9
4a 23 Gull-Britt Darell & Stig Sandberg / Stenungsund 93 - 112 -19 6
5a 26 Eva Sax & Bo Karlsson / Morlanda 102 - 94 8 5
6a 22 Barbro Berntsson & Åke Karlsson / Kaprifolen 83 - 97 -14 5
7a 25 Mona Krantz & Bo Gustavsson / Stala 104 - 122 -18 4
8a 27 Katarina Paulisa & Ljubomir Paulisa / Dalgårdarna 83 - 115 -32 4
Matta 3
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 33 Aina Johansson & Kjell Johansson / Kaprifolen 106 - 75 31 14
2a 35 Solveg Hansson & Nils Johansson / Kungälv 109 - 82 27 10
3a 34 Ann-Britt Eliasson & Eine Parkkinen / Stenungsund 104 - 94 10 8
4a 31 Majlis Hansson & Jan Hansson / Morlanda 100 - 94 6 7
5a 38 Ingela Karlsson & Stewe Jarlegren / Backa Unicurl 114 - 102 12 6
6a 36 Lena Nordgren & Pelle Nordgren / Stala 94 - 98 -4 6
7a 32 Daga Tausson & Bror Martinsson / Skredsvik 84 - 119 -35 3
8a 37 Singne Dahlman & Trygve Stokke / Dalgårdarna 75 - 122 -47 2
Matta 4
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 42 Siv Henriksson & Rune Larsson / Morlanda 124 - 105 19 12
2a 43 Iris Gustavsson & Rune Karlsson / Backa Unicurl 139 - 106 33 11
3a 45 Eivor Andersson & Lars-Erik Axefalk / Stenungsund 115 - 113 2 8
4a 41 Margareta S & Göran S / Hermansby 112 - 115 -3 8
5a 46 Karin Lantz & Gunnar Bringfelt / Kungälv 100 - 118 -18 6
6a 47 Eva Sandren & Roy Jansson / Stala  124 - 121 3 5
7a 44 Elke Peters & Rolf Eriksson / Kaprifolen 99 - 104 -5 5
8a 48 Marianne Klotz & Ralf Mangnusson / Skogslyckan 84 - 115 -31 1
Matta 5
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 57 Mona Johansson & Leif Johansson / Kungälv 142   107 35 13
2a 53 Gunbritt Stark & Berndt Johansson / Morlanda 126 - 98 28 10
3a 55 Barbro Finndin & Roger Ektjärn / Kaprifolen 123 - 111 12 9
4a 58 Gun Lind & Bengt Lind / Stala 115 - 112 3 9
5a 56 Lilly Gustavsson & Tord Olsén / Stenungsund 119   115 4 6
6a 51 Berit & Lennart Wik / SPF Stenungsund 98 - 117 -19 5
7a 52 Christina Arvidsson & Bengt-Åke Arvidsson / Horred 100 - 110 -10 4
8a 54 Gisela Hanö & Bert Andersson / Skredsvik 77 - 130 -53 0
Matta 6
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 63 Ruth Johansson & Åke Pettersson / Horred 118   82 36 14
2a 64 Ingbritt Hultgren & Astrid Johansson / Morlanda 116   96 20 10
3a 65 Monia Edberg & Olle Täng / Skogslyckan 100   108 -8 8
4a 67 Gunborg Svensson & Sven Svensson 7 Stenungsund 114   106 8 7
5a 68 Anki Sederberg & Bengt Svanberg / Kungälv 97   103 -6 7
6a 62 Elsy Johansson & Valter Johansson / Orust Vet. 78   89 -11 5
7a 61 Eva-Lena Johansson & Kurt Johansson / Stala 88   100 -12 3
8a 66 Inga-Lill Gustavsson & Lasse Gustavsson / Kaprifolen 93   120 -27 2
Matta 7
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 72 Gunilla Andersson & Thure Rutgersson / Stala 127 - 111 16 10
2a 78 Ann-Britt Hirén & Bengt Hirén / Stenungsund 105   95 10 9
3a 74 Ingrid Karlström & Bengt Strömberg / Horred 108   100 8 8
4a 77 Irené Johansson & Bosse Broberg / Kaprifolen 97 - 97 0 7
5a 76 Inger Niklasson & Bror Niklasson / Skogslyckan 97 - 97 0 6
6a 71 Ingvor Bohlen & Pelle Nordling / Kungälv 102 - 114 -12 6
7a 73 Eva Wenäll & Erland Widegren / Orust Vet. 102 - 115 -13 6
8a 75 Anbritt Svensson & Karl-Olof Gullbrandsson / Morlanda 100   109 -9 4
Matta 8
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 88 Sylvia Andersson & Harry Ferdinandsson / Kaprifolen 114 - 89 25 14
2a 81 Siv Lavén & Bengt Lavèn / Stenungsund 89 - 72 17 10
3a 84 Gerd Isaksson & Gunnar Isaksson / Orust Vet. 108 - 85 23 9
4a 86 Märta Andersson & Tore Hermansson / Kaprifolen 102 - 94 8 9
5a 85 Anita Lyckdal & Gunnar Lindskog / Horred 91 - 84 7 6
6a 82 Anbritt Andersson & Bertil Carlsson / Kungälv 90 - 99 -9 4
7a 87 Marita & Arne Alexandersson / SPF Stenungsund  87 - 106 -19 4
8a 83 Mona Pehrsson & Tore Brorsson / Stala 74 - 126 -52 0
Matta 9
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 97 Marianne W & Gerhard A / Hermansby 124 - 103 21 10
2a 96 Evy Carlberg & Bo Emanuelsson / PRO Norum 106 - 103 3 10
3a 95 Gudrun Jerksten & Dennis Ottosson / Backa Unicurl 104 - 81 23 9
4a 98 Maj-Britt Hallin & Wille Centervall / Skene 112 - 108 4 8
5a 91 Ingrid Halvorsen & Arvid Halvorsen / Kaprifolen 103 - 94 9 7
6a 92 Ann-Christin Carlsson & Bengt-Arne Carlsson / Stenungsund 107 - 123 -16 6
7a 94 Elsy Aranyhs & Bertil Eriksson / Stala 104 - 120 -16 3
8a 93 Aina Johansson & Gunnar Ottosson / Kungälv 105 - 133 -28 3
Matta 10
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 108 Ann-Mari Hermansson & Rune Skoglund / Henån 119 - 95 24 10
2a 106 Gunnel Svensson & Bengt Svensson / Backa Unicurl 110 - 103 7 10
3a 101 Barbro Jonsson & Bengt Janson / PRO Norum 108 - 112 -4 8
4a 102 Karin Kristansson & Roy Kristiansson / Kaprifolen 95 - 105 -10 8
5a 105 Lena Rudehov & Bertil Andersson  / Stala 110 - 105 5 6
6a 104 Kerstin Andersson & Leif Blanksvärd / Kungälv 114 - 114 0 6
7a 107 Margit Gustavsson & Rolf Gustavsson / Dalgårdarna 100 - 111 -11 4
8a 103 Berit Dahlgren & Jan Berggren / Stenungsund 87 - 98 -11 4
Matta 11
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 116 Lena Kalm & Heikki Kalm / Horred 114 - 92 22 10
2a 113 Barbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 128 - 108 20 10
3a 115 Elénor Lindahl & Sture Andersson / Kungälv 128 - 112 16 10
4a 114 Irma Almgren & Erland Christiansson / Stenungsund 101 - 94 7 9
5a 117 Berit Lyckberg & Leif Sällström /  106 - 113 -7 6
6a 112 Brita Olsson & Jörgen Boström / Backa Unicurl 100 - 115 -15 5
7a 111 Lisbeth & Nils-Arne Nilsson Tjörns PRO 102 - 120 -18 4
8a 118 Kerstin Johansson & Kent Johansson / Skredsvik 92 - 117 -25 2
Matta 12
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 128 Eivor H & Egon H / Hermansby 126 - 106 20 10
2a 125 Eva Rindestrand & Einar Samuelsson / Stenungsund 116 - 101 15 10
3a 127 Ing-Gun Bergqvist & Bo Lund / Skene 117 - 108 9 9
4a 122 Gudrun & Gunnar Berntsson / Tjörns PRO 118 - 118 0 7
5a 124 Gunilla Persson & Kent Persson / Kaprifolen 98 - 100 -2 6
6a 126 Maj Gustavsson & Stig Johnsson / Kungälv 102 - 114 -12 6
7a 121 Solveig Hansson & Rune Olsson / Skredsvik 103 - 112 -9 4
8a 123 Inga-Lill Schmitdt & Bert Carlsson / Henån 86 - 107 -21 4
Matta 13
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 134 Ing-Britt Lindström & Ronny Andersson / Skene 118 - 100 18 11
2a 135 Kerstin & Morgan Kilberg / Kaprifolen 91 - 79 12 10
3a 133 Gun-Britt & Klas Brevik / Tjörns PRO 89 - 79 10 9
4a 137 Bojan Andersson & Egert Gustavsson / Henån 100 - 91 9 9
5a 136 Gunnel Palm & Lars-Erik Karlsson / Stenungsund 110 - 103 7 6
6a 132 Ann-Britt Bäckstrand & Rolf Ekberg / Horred 98 - 119 -21 5
7a 131 Anna-Stina Olsson & Tage Olsson / Orust Vet. 109 - 122 -13 3
8a 138 Doris Svensson & Göran J / Dalgårdarna 88 - 110 -22 3
Matta 14
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 146 Ann-Christine Alnegren & Kurt Eriksson / Kaprifolen 132 - 92 40 12
2a 147 Evelyn Larhonius & Kalle Pettersson / Stenungsund 117 - 94 23 10
3a 145 Ellen Arvidsson & Kurt Höglind / Henån 128 - 112 16 10
4a 144 Herta Silverfjell & Göte / Tjörns PRO 117 - 107 10 8
5a 141 Violet Johansson & Assar Johansson / Stala 121 - 119 2 6
6a 142 Eivor Olsson & Harry Johansson / Orust Vet. 110 - 128 -18 6
7a 148 Ingrid Högenberg & Gunnar Högenberg / Horred 91 - 107 -16 4
8a 143 Britt N & Kjell N / Hermansby 77 - 134 -57 0
Matta 15
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 155 Astrid Sendervalld & Esse / Tjörns PRO 124 - 109 15 11
2a 152 Mona H & Uno J / Hermansby 127 - 122 5 10
3a 154 Lena Johansson & Lennart Tausson / Skredsvik 137 - 125 12 7
4a 151 Gunvor Lindström & Kent Lindström / Kungälv 111 - 107 4 7
5a 156 Kirsten Bergström & Lars Hansson / PRO Norum 100 - 104 -4 7
6a 157 Monica Johansson & Bertil Ottsjö / Kaprifolen 112 - 107 5 6
7a 158 Gun Brorsson & Valter Torstensson / Skene 106 - 124 -18 4
8a 153 Florence Göthe & P-O Göthe / Orust Vet. 101 - 120 -19 4
Matta 16
Mix lag
Resultat
Skill. P.
1a 167 Gun Bergman & Harry Torstensson / Horred 115 - 87 28 10
2a 161 Laila Näred & Helmer Hansen / Skogslyckan 101 - 92 9 10
3a 162 Britta Lindfors & Bengt Forsell / Kungälv 116 - 100 16 8
4a 168 Gunnel Andersson & Olof Gustavsson / Kaprifolen 103 - 98 5 7
5a 166 Helgi Lepik & Almo / Dalgårdarna 93 - 106 -13 7
6a 165 Kerstin Karlsson & Jan-Olof Karlsson / Backa Unicurl 101 - 105 -4 6
7a 163 Bo Eriksson & Anita Olofsson / Morlanda 105 - 111 -6 6
8a 164 Astrid Andersson & Krister Persson / Orust Vet. 71 - 106 -35 2
     
 













Lag Morgan & Kjell

 





Evert & Harry & Rolf

 













Barbro & Lasse 2a 2014 Nyårslag

 







 





1/16 delsfinal omg 1.

Matta NR: NAMN P.
2 13 Kerstin Frisk & Kenth Andersson / Kungälv 18 Vidare
  152 Mona H & Uno J / Hermansby 11
3 33 Aina Johansson & Kjell Johansson / Kaprifolen 24 Vidare
  135 Kerstin & Morgan Kilberg / Kaprifolen 26 Vidare
4 57 Mona Johansson & Leif Johansson / Kungälv 15
  113 Barbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 22 Vidare
5 72 Gunilla Andersson & Thure Rutgersson / Stala 24 Vidare
  96 Evy Carlberg & Bo Emanuelsson / PRO Norum 18
8 97 Marianne W & Gerhard A / Hermansby 23 Vidare
  78 Ann-Britt Hirén & Bengt Hirén / Stenungsund 21
9 116 Lena Kalm & Heikki Kalm / Horred 11
  53 Gunbritt Stark & Berndt Johansson / Morlanda 16 Vidare
10 134 Ing-Britt Lindström & Ronny Andersson / Skene 13
  35 Solveg Hansson & Nils Johansson / Kungälv 16 Vidare
11 155 Astrid Sendervalld & Esse / Tjörns PRO 17 Vidare
  14 Dagmar Olsson & Kenneth Andersson / Stala 13


1/16 del Omg 2.

2 21 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horred 18 Vidare
  161 Laila Näred & Helmer Hansen / Skogslyckan 14
3 42 Siv Henriksson & Rune Larsson / Morlanda 16
  147 Evelyn Larhonius & Kalle Pettersson / Stenungsund 17 Vidare
4 63 Ruth Johansson & Åke Pettersson / Horred 10 Vidare
  125 Eva Rindestrand & Einar Samuelsson / Stenungsund 6
5 88 Sylvia Andersson & Harry Ferdinandsson / Kaprifolen 15
  106 Gunnel Svensson & Bengt Svensson / Backa Unicurl 21 Vidare
8 108 Ann-Mari Hermansson & Rune Skoglund / Henån 13 Vidare
  81 Siv Lavén & Bengt Lavèn / Stenungsund 9
9 128 Eivor H & Egon H / Hermansby 18
  64 Ingbritt Hultgren & Astrid Johansson / Morlanda 20 Vidare
10 146 Ann-Christine Alnegren & Kurt Eriksson / Kaprifolen 15 Vidare
  43 Iris Gustavsson & Rune Karlsson / Backa Unicurl 12
11 167 Gun Bergman & Harry Torstensson / Horred 12
  24 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / Kungälv 15 Vidare


1/8 del

2 13 Kerstin Frisk & Kenth Andersson / Kungälv 22 Vidare
  135 Kerstin & Morgan Kilberg / Kaprifolen 14
3 113 Barbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 18 Vidare
  72 Gunilla Andersson & Thure Rutgersson / Stala 17
4 97 Marianne W & Gerhard A / Hermansby 13
  53 Gunbritt Stark & Berndt Johansson / Morlanda 18 Vidare
5 35 Solveg Hansson & Nils Johansson / Kungälv 11
  155 Astrid Sendervalld & Esse / Tjörns PRO 12 Vidare
8 21 Eivor Axelsson & Ingvar Axelsson / Horred 8
  147 Evelyn Larhonius & Kalle Pettersson / Stenungsund 13 Vidare
9 63 Ruth Johansson & Åke Pettersson / Horred 11
  106 Gunnel Svensson & Bengt Svensson / Backa Unicurl 14 Vidare
10 108 Ann-Mari Hermansson & Rune Skoglund / Henån 16
  64 Ingbritt Hultgren & Astrid Johansson / Morlanda 22 Vidare
11 146 Ann-Christine Alnegren & Kurt Eriksson / Kaprifolen 11
  24 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / Kungälv 18 Vidare


1/4 del

4 13 Kerstin Frisk & Kenth Andersson / Kungälv 13
  113 Barbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 20 Vidare
5 53 Gunbritt Stark & Berndt Johansson / Morlanda 17 Vidare
  155 Astrid Sendervalld & Esse / Tjörns PRO 13
8 147 Evelyn Larhonius & Kalle Pettersson / Stenungsund 14
  106 Gunnel Svensson & Bengt Svensson / Backa Unicurl 16 Vidare
9 64 Ingbritt Hultgren & Astrid Johansson / Morlanda 11
  24 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / Kungälv 15 Vidare


Semifinal

4. 113 Barbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 10 Final
  53 Gunbritt Stark & Berndt Johansson / Morlanda 8  3-4
9. 106 Gunnel Svensson & Bengt Svensson / Backa Unicurl 8  3-4
  24 Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / Kungälv 21 Final







Final

5. 53 Gunbritt Stark & Berndt Johansson / Morlanda 21 3a
  106 Gunnel Svensson & Bengt Svensson / Backa Unicurl 16 4a
8. 113 Barbro o LasseBarbro Karlsson & Lasse Andersson / Kaprifolen 11 2a
  24 vinnare 1Birgit Lövgren & Ulf Lövgren / Kungälv 18 1a
 NyårOpratören 2014 Det var här ni skulle klaga om ni fått för lite poäng!

              

                   Pristagare 2014 års Nyårsspel  
Alla Glada Vinnare av 2014 års Nyårsslag på Tjörn Välkomna åter till Påskcupen.     
  
 
Trygg & säker Förening
 Sång 1
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:14 Skribent: Håkan Lind

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info