Hoppa till sidans innehåll

Bästkustserien


 

2015 09 22

 

Bästkustserien i mattcurling säsongen 2015 – 2016

 

Vid anmälningstidens utgång var det 19 lag som kommer till spel. Dessa lag indelas i två pooler genom lottning, där alla möter alla i poolen.

 

Därefter sker ett slutspel. Där de inbördes poängen följer med till slutspelet, de tre bäst placerade lagen från varje pool möts i ett slutspel, och lag 1-3 i ett slutspel och 4-6, 7-10.i ett slutspel, tabellen skiljs så att den visar 3 grupper i slutspelet kan kallas A – B – C om man så vill.

 

Fyra lag från Kaprifolen deltar, tre lag från Stenungsund, Morlanda, Orustveteranerna två lag från Kungälv, Hermansby, och Stala deltar i år.

 

Stenungsundslagen spelar sina hemmamatcher på torsdagar kl. 09.00

i Hydrohallen.

 

Kungälvslagen spelar sina hemmamatcher på torsdagar normalt eller ”måndagar vid kris” kl. 10.00 i fritidsgården på Nordmannatorget i Komarken.

 

Morlanda spelar sina hemmamatcher på måndagar kl. 15:00 i Idrotts-

hallen vid Folkparken i Ellös.

 

Hermansby spelar sina hemmamatcher på måndagar kl. 15:00 i Kärnaskolas gymnastiksal.

 

Stala spelar sina hemmamatcher på tisdagar kl. 09.30 i Svanhallen

i Svanesund.

 

Orustveteranerna på fredagar kl.13:00 i Henånsporthall

 

Kaprifolens lag spelar sina hemmamatcher på lördagar kl. 11.00 i Långekärr, Kållekärr och Häggvall.

 

 

Klubbmatcherna består av 20 dubbelkamper.

Varje lag består av åttaspelare i fyra mixade par.

 

I herr- och damdubbellagen bildar man lag av de spelare som ingår i de fyra lagen. Spelar dessa varsin match.

 

Lagen kan bestå av 4 mixade lag eller 3 mixade lag och ett o mixat lag som kan bestå av damer eller herrar i år, i herr och dam dubbelmatcherna får då en spelare delta 2 gånger för att fylla dam eller herrlaget.

 

Svenska Mattcurlingsförbundets regler skall användas. Ref: 2015-08.

 

Om §22 – 22.2.2 gäller att 4st stenar spelas av kvarvarande spelaren.

 

 

Övriga regler i seriespelet: Om fel par spelar, i och med att det felande paret kastar sin första sten har de förlorat matchen. För att detta inte skall uppstå! så skall både namn och nummer på de aktuella spelarna ropas ut.

Om spelare går framför startlinje under match så är en sten förbrukad.

 

 

I klubbmatcherna räknas 2 poäng för seger, 1 poäng för oavgjort resultat

och 0 poäng för förlust. Sammanlagt 20 x 2 = 40 poäng utdelas i varje match.

Om WO lämnas utgår det 30 -10 i match resultat.

 

Hemmalagets kallas A, B, C och D, medan bortalagets par kallas I, II, III och IV.

 

Matchresultaten meddelas av hemmalaget snarast via e-post till This is a mailto link eller om inte det finns mail möjligheter rings resultatel in på telefon till Håkan Lind 0304 663739, Royne Alnegren 0304-661961 eller till Gunilla Persson 0304-661836

 

Signerat matchprotokoll arkiveras av lagledarna som vid anmodan skickas till tävlingsledningen. Tävlingsledningen består av Royne Alnegren, Gunilla Persson och Håkan Lind

 

Tävlingsledningens adress

Håkan Lind Basteröd 46  

471 92 Klövedal

This is a mailto link.

 

Resultaten redovisas på hemsidan www.bucbf.se  Bästkustserien i Curling 2015-2016

I mån om att lokalpressen tar in resultaten redovisas de även där.

 

En tävlingsjuryn utses om en tvist uppstår! Protest inlämnas inom 24 timmar via e-post vid telefon-protest skriftligen med brev snarast med postgången. Tävlingsledningen utser en jury i följande ordning: Tävlingsledning ingår med 2st personer som kallar in 3st övriga personer från 3 lag som inte berörs av tvisten.

 

Listade spelare är inte aktuellt numera, det är upp till var förening att komma med ett lag på åtta spelare, spelare kan bara spela för ett lag i vardera omgången även om omgången spelas på olika dagar.

 

 

En spelare kan bara representera en förening.

 

Tävlingen genomförs på en matta i följande ordning:

match       1              A – 1                       Match       11            C – 1

                2              B – 2                                       12            D – 2

                3              C – 3                                       13            A – 3

                4              D – 4                                       14            B – 4

                5              B – 1                                       15            D – 1

                6              C – 2                                       16            A – 2

                7              D – 3                                       17            B – 3

                8              A – 4                                       18            C – 4

                9    Herrdubbel 1                                     19    Damdubbel 2

              10    Damdubbel 1                                     20    Herrdubbel 2

 

Startavgiften för vardera lag är 300 Kr som inbetalas före oktober månads utgång, på BG.5827-3830.

 

Planerad startvecka V-41/42 – måndag 5 oktober Planerad slutvecka

V-14 reserv V-16 2015

 

Lagansvariga:

 

Hermansby I          Margareta Söderström              0303-220105

 

                              

Hermansby II         Göran Söderström                    0303–220105

                               Hammar 160                            070-6218280

                               442 74  Harestad

             This is a mailto link

 

Kungälv N               Sture Andersson                       0303 – 63894

                442 35 Kungälv                        070 - 6082777

                This is a mailto link

 

 

Kungälv S               Nils Johansson                          0303 – 24 95 87

                                Kongahällagat 44A                   0736 – 19 84 35

                               442 90 Kungälv

 

Stala I                     Thure Rutgersson                     0304 – 44194

                                Gunnarsbergsväg 7                   070 – 6709193

                               472 31 Svanesund

This is a mailto link

 

Stala II                   Kenneth Andersson                   0303 –  838 59

                                Hasselknuten 9                         0705  – 83 82 40

                               444 44 Stenungsund

 

PRO Sten                Ingemar Rutgersson                 0303 –    839 78

                                Jan Ivarssons väg 3                  0703 – 34 03 13

444 54 Stenungsund  This is a mailto link

 

                               Lisbeth Ankarbratt                    0303 – 80933

                                Kyrkvaktarvägen 4                   076-7680933

                               444 53 Stenungsund 

This is a mailto link

 

PRO Ung                 Einar Samuelsson                     0303 – 524 33

                                Solängsvägen 6                        0706 – 39 20 99

                               444 65 Jörlanda

This is a mailto link

 

                               Eva Rindestrand                       0303-771105

                                Kolhättan 310                           073 9528218

                               444 96 Ödsmål        

This is a mailto link

 

PRO Sund               Gull-Britt Dahrell                      0303-777169

                               This is a mailto link                  0706-126916

 

                               Stig Sandberg                          0303–77 71 69

                               444 30 Stenungsund                0706-939651

                                This is a mailto link  

 

OrustV, I SPF          Gunnar Isaksson                      0304-47065

                               This is a mailto link

 

OrustV, II SPF        Berndt Johansson                     0304-59432

                               This is a mailto link                   0702-896300

 

Orust V, III SPF     Gösta Andersson                      0304-20097

                               Lövåsvägen 9B                         0706-801325

                               473 34 Henån

                               This is a mailto link

 

Morlanda V             Rune Larsson                           0304 – 307 24

                                Dalby 508                                 0739 – 45 24 58

                               473 95 Henån

  

Morlanda Ö             Jan Hansson                             0304 – 512 72                                Skäretvägen 11 C                     0705 – 75 12 72

                                474 31 Ellös 

This is a mailto link

 

 

Morlanda S             Ulf Hagberg                             0705-370945

                               Bryggvägen 15

                               474 31  Ellös           

This is a mailto link

 

 

Kaprif.  Valla           Kjell Johansson                         0304 – 66 10 39

                                Sörbyvägen 5                          0730-668787

                               471 72 Hjälteby

This is a mailto link

 

Kaprif.  Centrum     Tore Hermansson                     0304 – 660153                                Sundsbyvägen 173                   0725-410544

                               471 72 Hjälteby

 

Kaprif.  Myggenäs   Inga Lill Gustafsson                  0304 – 66 19 39

                                Marmorvägen 1                        0703 -  08 40 89

                               471 60 Myggenäs

This is a mailto link

 

Kaprif.  Väster        Bosse Broberg                          0304 – 66 39 89

                                 Björholmsvägen 95                  0703 – 61 53 11

                               471 91 Klövedal

This is a mailto link

 

                               Åke Karlsson                            0304-664120

 

Lottningsmall 9 & 10 Lag

 

Omg I      1 – 10      Omg II    10 – 5      Omg III  9 – 10

                2 – 9                        9 – 1                        1 – 8

                3 – 8                        8 – 2                        2 – 7

                4 – 7                        7 – 3                        3 – 6

                5 – 6                        6 – 4                        4 - 5

 

Omg IV   10 – 4      Omg V     8 – 10      Omg VI   10 – 3

                7 – 1                        1 – 6                        5 – 1

                6 – 2                        2 – 5                        4 – 2

                5 – 3                        3 – 4                        8 – 7

                9 – 8                        9 – 7                        9 – 6

 

Omg VII  7 – 10    Omg VIII  10 – 2      Omg IX   10 – 6

                1 – 4                        3 – 1                        2 – 1

                2 – 3                        9 – 4                        9 – 3

                5 – 9                        8 – 5                        8 – 4

                6 – 8                        7 – 6                        5 - 7

 
 

Lottningsnummer och poolindelning

 

 

 

Lottning den 22/9

---------------------------------------------------------------------

Anmälda lag: Föreningar med tre eller flera lag sammanställs på så vis att lokal utnyttjande går före i lottningen.

Sedan lottas lagen in i poolerna, spelordningen följer de båda poolerna lika för bästa lokalutnyttjande.

 

 

 

Tävlingskommittén

Royne A, Gunilla P och Håkan L

Uppdaterad: 29 SEP 2016 13:27
Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304-661961
E-post: This is a mailto link

Se all info