Hoppa till sidans innehåll

Resultat och Spelordning


Tabellen efter 9 omgångar och vardera spelat 8 matcher.

 

Slutställning i grundspelet            
Grupp A                  
LAGEN M V O F Ep   Mp skill. P.
Kungälv S 8 6 0 2 185 - 135 50 12
Myggenäs 8 6 0 2 183 - 137 46 12
Stala II 8 6 0 2 181 - 139 42 12
Väster 8 6 0 2 181 - 138 42 12
Hermansby II 8 4 0 4 159 - 161 -2 8
Morlanda Ö 8 3 0 5 164 - 156 8 6
Henån 8 3 0 5 137 - 183 -46 6
Orust.Vet II. 8 1 0 7 128 - 192 -64 2
Sund 8 1 0 7 122 - 198 -76 2
                   
Grupp B                  
LAGEN M V O F Ep   Mp skill. P.
Centrum 8 6 1 1 183 - 137 46 13
Kungälv N 8 6 0 2 176 - 144 32 12
Stala I 8 5 1 2 176 - 144 32 11
Morlanda V 8 5 0 3 172 - 148 24 10
Orust.Vet I. 8 4 1 3 160 - 160 0 9
Ung 8 2 2 4 153 - 167 -14 6
Sten 8 3 0 5 151 - 169 -18 6
Hermansby I 8 1 1 6 125 - 195 -70 3
Valla 8 0 2 6 144 - 175 -32 2
                   

Slutsplen är nu slut

Kungälv S är säsongens Mästare 

Poäng
  från inbördes möten medtages
     
A-Slutspel M V O F Ep   Mp skill. P.
Kungälv S 5 4 0 1 110 - 85 25 8
Centrum 5 3 1 1 119 - 76 43 7
Stala II 5 2 1 2 87 - 113 -26 5
Myggenäs 5 1 2 2 101 - 99 2 4
Stala I 5 1 1 3 92 - 108 -16 3
Kungälv N 5 1 1 3 86 - 114 -28 3
                   
B-Slutspel M V O F Ep   Mp skill. P.
Ung 5 4 0 1 117 - 83 34 8
Orust.Vet I. 5 3 0 2 100 - 100 0 6
Väster 5 3 0 2 97 - 103 -6 6
Hermansby II 5 2 0 3 102 - 98 4 4
Morlanda Ö 5 2 0 3 93 - 107 -14 4
Morlanda V 5 1 0 4 91 - 109 -18 2
                   
                   
C-Slutspel M V O F Ep   Mp skill. P.
Sten 5 4 0 1 127 - 73 54 8
Henån 5 4 0 1 96 - 104 -8 8
Orust.Vet II. 5 2 1 2 97 - 103 -6 5
Sund 5 2 0 3 100 - 100 0 4
Valla 5 1 1 3 95 - 105 -10 3
Hermansby I 5 1 0 4 85 - 115 -30 2


 

      Slutspel
  Bästkustserien mattcurling 2014 - 2015
     
         Omgång 1           
         A-slutspel          
Torsd 12-mar 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv S - Centrum  23 -  17
Torsd 12-mar 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv N - Myggenäs 23  -  17
Fred 13-mar 09:30 Svanhallen Stala II - Stala I  22 -  18
         Omgång 1          
         B-slutspel          
Onsd 11-mar 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda V - Väster  16 -  24
Månd 16-mar 15:00 Kärnaskolan Hermansby II - Orust.Vet I.  17 -  23
Onsd 11-mar 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda Ö - Ung 19  -  21
         Omgång 1          
         C-slutspel          
Torsd 12-mar 09:00 Hydrohallen Sten - Henån  31 -  9
Månd 16-mar 15:00 Kärnaskolan Hermansby I - Orust.Vet II.  18 -  22
Torsd 12-mar 09:00 Hydrohallen Sund - Valla  16 -  24
         Omgång 2          
         A-slutspel          
Lörd 28-mar 11:00 Kållekärrskolan Centrum - Stala II  32 -  8
Sönd 29-mar 11:00 Häggvallskolan Myggenäs - Stala I  20 -  20
Torsd 26-mar 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv N - Kungälv S  14 -  26
         Omgång 2          
         B-slutspel          
Lörd 28-mar 11:00 Kållekärrskolan Väster   Ung  13 -  27
Månd 30-mar 13:00 Henånssporthall Orust.Vet I. - Morlanda Ö  22 -  18
Månd 23-mar 15:00 Kärnaskolan Hermansby II - Morlanda V  27 -  13
         Omgång 2          
         C-slutspel          
Torsd 26-mar 09:00 Hydrohallen Sten - Orust.Vet II.  27 -  13
Torsd 26-mar 09:00 Hydrohallen Sund - Hermansby I  28 -  12
Sönd 29-mar 11:00 Häggvallskolan Valla - Henån  18 -  22
         Omgång 3          
         A-slutspel          
Sönd 19-apr 11:00 Häggvallskolan Myggenäs - Centrum  20 -  20
Fred 17-apr 09:30 Svanhallen Stala II - Kungälv N  20 -  20
Fred 17-apr 09:30 Svanhallen Stala I - Kungälv S  18 -  22
         Omgång 3          
         B-slutspel          
Sönd 19-apr 11:00 Långekärr Väster - Orust.Vet I.  23 -  17
Onsd 22-apr 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda Ö - Morlanda V  21 -  19
Torsd 16-apr 09:00 Hydrohallen Ung - Hermansby II  30 -  10
         Omgång 3          
         C-slutspel          
Torsd 16-apr 09:00 Hydrohallen Sund - Sten  21 -  19
Fred 17-apr 13:00 Henånssporthall Henån - Hermansby I  22 -  18
Fred 17-apr 13:00 Henånssporthall Orust.Vet II. - Valla  20 -  20



Dag datum Kl. Plats Omgång 1          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Sönd 19-okt 11:00 Häggvallskolan Myggenäs - Henån 25 - 15
Månd 13-okt 15:00 Kärnaskolan Hermansby II - Väster 30 - 10
Onsd 15-okt 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda Ö - Orust.Vet II. 33 - 7
Fred 17-okt 09:30 Svanhallen Stala II - Sund 26 - 14
Sönd 19-okt 11:00 Häggvallskolan Valla - Ung 16 - 24
Månd 13-okt 15:00 Kärnaskolan Hermansby I - Centrum 15 - 25
Onsd 15-okt 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda V - Orust.Vet I. 28   12
Fred 17-okt 09:30 Svanhallen Stala I - Sten 28   12
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 2          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Sönd 02-nov 11:00 Häggvallskolan Myggenäs - Kungälv S 25 - 15
Sönd 02-nov 11:00 Långekärrskolan Väster - Henån 29 - 11
Fred 31-okt 13:00 Henånssporthall Orust.Vet II. - Hermansby II

16

- 24
Torsd 30-okt 09:00 Hydrohallen Sund - Morlanda Ö 13 - 27
Sönd 02-nov 11:00 Häggvallskolan Valla - Kungälv N 19 - 21
Sönd 02-nov 11:00 Långekärrskolan Centrum - Ung 20 - 20
Fred 31-okt 13:00 Henånssporthall Orust.Vet I. - Hermansby I 25 - 15
Torsd 30-okt 09:00 Hydrohallen Sten - Morlanda V 11 - 29
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 3          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Torsd 13-nov 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv S - Stala II 24 - 16
Fred 14-nov 13:00 Henånssporthall Orust.Vet II. - Väster 19 - 21
Fred 14-nov 13:00 Henånssporthall Henån - Morlanda Ö 21 - 19
Torsd 13-nov 09:00 Hydrohallen Sund - Myggenäs 17 - 23
Torsd 13-nov 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv N - Stala I 19 - 21
Fred 14-nov 13:00 Henånssporthall Orust.Vet I. - Centrum 25 - 15
Torsd 13-nov 09:00 Hydrohallen Ung - Morlanda V 25 - 15
Torsd 13-nov 09:00 Hydrohallen Sten - Valla 24 - 16
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 4          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Månd 24-nov 15:00 Kärnaskolan Hermansby II - Stala II 23 - 17
Torsd 27-nov 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv S - Orust.Vet II. 21 - 19
Fred 28-nov 13:00 Henånssporthall Henån - Sund 22 - 18
Sönd 30-nov 11:00 Kållekärrskolan Väster - Myggenäs 23 - 17
Månd 24-nov 15:00 Kärnaskolan Hermansby I - Stala I 14 - 26
Torsd 27-nov 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv N - Orust.Vet I. 26 - 14
Torsd 27-nov 09:00 Hydrohallen Ung - Sten 15 - 25
Sönd 30-nov 11:00 Kållekärrskolan Centrum - Valla 23 - 17
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 5          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Onsd 10-dec 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda Ö - Kungälv S 15 - 25
Sönd 14-dec 11:00 Häggvallskolan Myggenäs - Stala II 19 - 21
Fred 12-dec 13:00 Henånssporthall Henån - Hermansby II 17 - 23
Torsd 11-dec 09:00 Hydrohallen Sund - Väster 15 - 25
Onsd 10-dec 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda V - Kungälv N 17 - 23
Sönd 14-dec 11:00 Häggvallskolan Valla - Stala I 20 - 20
Torsd 11-dec 09:00 Hydrohallen Ung - Hermansby I 20 - 20
Torsd 11-dec 09:00 Hydrohallen Sten - Centrum 18 - 22
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 6          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Månd 12-jan 15:00 Kärnaskolan Hermansby II - Morlanda Ö 18 - 22
Torsd 15-jan 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv S - Sund 34 - 6
Fred 16-jan 09:30 Svanhallen Stala II - Henån 23 - 17
Sönd 18-jan 11:00 Häggvallskolan Myggenäs - Orust.Vet II. 24 - 16
Månd 12-jan 15:00 Kärnaskolan Hermansby I - Morlanda V 16 - 24
Torsd 15-jan 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv N - Sten 24 - 16
Fred 16-jan 09:30 Svanhallen Stala I - Ung 24 - 16
Sönd 18-jan 11:00 Häggvallskolan Valla - Orust.Vet I. 20 - 20
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 7          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Onsd 28-jan 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda Ö - Stala II 18 - 22
Sönd 01-feb 11:00 Kållekärrskolan Väster - Kungälv S 31 - 9
Tisd 3-feb 09:00 Hydrohallen Sund - Hermansby II 22 - 18
Fred 30-jan 13:00 Henånssporthall Orust.Vet II. - Henån 19 - 21
Onsd 28-jan 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda V - Stala I 21 - 19
Sönd 01-feb 11:00 Kållekärrskolan Centrum - Kungälv N 30 - 10
Tisd 3-feb 09:00 Hydrohallen Sten - Hermansby I 26 - 14
Fred 30-jan 13:00 Henånssporthall Orust.Vet I. - Ung 26 - 14
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 8          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Fred 13-feb 09:30 Svanhallen Stala II - Väster 25 - 15
Onsd 11-feb 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda Ö - Myggenäs 17 - 23
Månd 16-feb 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv S - Hermansby II 30 - 10
Fred 13-feb 13:00 Henånssporthall Orust.Vet II. - Sund 23 - 17
Fred 13-feb 09:30 Svanhallen Stala I - Centrum 15 - 25
Onsd 11-feb 14:30 Idrottshallen vid Folkparken Morlanda V - Valla 21 - 19
Måmd 16-feb 10:00 Fritidsgården Nordmannatorg Kungälv N - Hermansby I 32 - 8
Fred 13-feb 13:00 Henånssporthall Orust.Vet I. - Sten 21 - 19
                   
Dag datum Kl. Plats Omgång 9          
        Spelordning     Poäng   Poäng
Fred 27-feb 15:00 Kållekärr Väster - Morlanda Ö 27 - 13
Fred 27-feb 13:00 Henånssporthall Henån - Kungälv S 13 - 27
Fred 27-feb 09:30 Svanhallen Stala II - Orust.Vet II. 31 - 9
Månd 23-feb 15:00 Kärnaskolan Hermansby II - Myggenäs 13 - 27
Fred 27-feb 15:00 Kållekärr Centrum - Morlanda V 23 - 17
Torsd 26-feb 09:00 Hydrohallen Ung - Kungälv N 19 - 21
Fred 27-feb 09:30 Svanhallen Stala I - Orust.Vet I. 23 - 17
Månd 23-feb 15:00 Kärnaskolan Hermansby I - Valla 23 - 17
                   
Uppdaterad: 22 APR 2015 17:29 Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304661961
E-post: This is a mailto link

Se all info