Hoppa till sidans innehåll

Bästkustserien 2014 - 2015


2014 09 22 

 

Bästkustserien i mattcurling säsongen 2014 – 2015

 

Vid anmälningstidens utgång var det 18 lag som kommer till spel. Dessa lag indelas i två pooler genom lottning, där alla möter alla i poolen.


Anmälda lag



Efter lottning 



Grupp A

Grupp B
1 Kungälv S
1 Kungälv N
2 Henån
2 Ung
3 Hermansby II
3 Hermansby I
4 Morlanda Ö
4 Morlanda V
5 Stala II
5 Stala I
6 Sund
6 Sten
7 Orust.Vet II.
7 Orust.Vet I.
8 Väster
8 Centrum
9 Myggenäs
9 Valla

 

Därefter sker ett slutspel. Där de inbördes poängen följer med till slutspelet, de tre bäst placerade lagen från varje pool möts i ett slutspel, och lag 4-6 i ett slutspel och 7-9.i ett slutspel, tabellen skiljs så att den visar 3 grupper i slutspelet kan kallas A – B – C om man så vill.

 

Fyra lag från Kaprifolen deltar, tre lag från Stenungsund, två från Kungälv, Hermansby, Morlanda, Orustveteranerna och Stala samt ett från Henån deltar i år.

 

Stenungsundslagen spelar sina hemmamatcher på torsdagar kl. 09.00

i Hydrohallen.

 

Kungälvslagen spelar sina hemmamatcher på torsdagar kl. 10.00 i fri-

tidsgården på Nordmannatorget i Komarken.

 

Morlanda spelar sina hemmamatcher på onsdagar kl. 14:30 i Idrotts-

hallen vid Folkparken i Ellös.

 

Hermansby spelar sina hemmamatcher på måndagar kl. 15:00 i Kärnaskolas gymnastiksal.

 

Stala spelar sina hemmamatcher på fredagar kl. 09.30 i Svanhallen

i Svanesund.

 

Henån och Orustveteranerna på fredagar kl.13:00 i Henånsporthall

 

Kaprifolens lag spelar sina hemmamatcher på torsdagar, fredagar

kl. 16:00 eller söndagar kl. 11.00 i Långekärr, Kållekärr och Häggvall.

 

 

 

Klubbmatcherna består av 20 dubbelkamper.

Varje lag består av åttaspelare i fyra mixade par.

 

I herr- och damdubbellagen bildar man lag av de spelare som ingår i de fyra lagen. Spelar dessa varsin match.

 

Lagen kan bestå av 4 mixade lag eller 3 mixade lag och ett o mixat lag som kan bestå av damer eller herrar i år, i herr och dam dubbelmatcherna får då en spelare delta 2gånger för att fylla dam eller herrlaget.

 

Svenska Mattcurlingsförbundets regler skall användas. Ref: 2013-12.

Om § 13 inträffar och stenen går över till annan matta återställs stenar på den mattan.

Om §22  §22.1 undviks, båda spelare kan inte fortsätta §22.2.2 skall tillämpas gäller att 4st stenar spelas av kvarvarande spelaren.

 

Övriga regler i seriespelet: Om fel par spelar, i och med att det felande paret kastar sin första sten har de förlorat matchen. För att detta inte skall uppstå! så skall både namn och nummer på de aktuella spelarna ropas ut.

 

I klubbmatcherna räknas 2 poäng för seger, 1 poäng för oavgjort resultat

och 0 poäng för förlust. Sammanlagt 20 x 2 = 40 poäng utdelas i varje match.

 

Hemmalagets kallas A, B, C och D, medan bortalagets par kallas I, II, III och IV.

 

Matchresultaten meddelas av hemmalaget snarast via e-post till This is a mailto link eller om inte det finns mail möjligheter rings resultatel in på telefon till Håkan Lind 0304 663739, Royne Alnegren 0304-661961 eller till Conny Molin 0304-669001

 

Signerat matchprotokoll arkiveras av lagledarna som vid anmodan skickas till tävlingsledningen. Tävlingsledningen består av Royne Alnegren, Conny Molin och Håkan Lind

 

Tävlingsledningens adress

Håkan Lind Basteröd 46  

471 92 Klövedal

This is a mailto link.

 

Resultaten redovisas på hemsidan www.bucbf.se  Bästkustserien i Curling 2013-2014

I mån om att lokalpressen tar in resultaten redovisas de även där.

 

En tävlingsjuryn utses om en tvist uppstår! Protest inlämnas inom 24 timmar via e-post vid telefon-protest skriftligen med brev snarast med postgången. Tävlingsledningen utser en jury i följande ordning: Tävlingsledning ingår med 2st personer som kallar in 3st övriga personer från 3 lag som inte berörs av tvisten.

 

Listan med de fyra ordinarie paren som ingår i laget, skall vara oss tillhanda i och med spelomgång ett, tre av de fyra paren på listan skall vara med på laguppställningen för spelomgång 1. Denna lista kan mailas in till tävlingsledningen eller postas med ett ombud.

 

Övriga spelare får delta i vilket av föreningens lag som helst, dock bara i ett lag i varje spelomgång.

 

De listade spelarna lägger vi ut på H-sidan efter omgång 1 så att alla kan ta del av vilka som tillhör respektive lag.

 

En spelare kan bara representera en förening.

 

Tävlingen genomförs på en matta i följande ordning:

match       1              A – 1                       Match       11            C – 1

                2              B – 2                                       12            D – 2

                3              C – 3                                       13            A – 3

                4              D – 4                                       14            B – 4

                5              B – 1                                       15            D – 1

                6              C – 2                                       16            A – 2

                7              D – 3                                       17            B – 3

                8              A – 4                                       18            C – 4

                9    Herrdubbel 1                                     19    Herrdubbel 2

              10    Damdubbel 1                                     20    Damdubbel 2

 

Startavgiften för vardera lag är 300 Kr som inbetalas före oktober månads utgång, på BG.5827-3830.

 

Planerad startvecka V-42 – måndag 13 oktober. Planerad slutvecka

V-15 reserv V-17 2015

 

Lagansvariga:

 

Hermansby I          Gerhard Andersson                   0303 – 22 67 15

                Glose 740                 442 73 Kärna           0729 - 699799

                               This is a mailto link

Hermansby II         Gerhard Andersson                   0303 – 22 67 15

 

Henån                     Rune Skoglund                         0304 – 30978

                Åsavägen 9  473 32 Henån                       072-5574811

 

Kungälv N               Sture Andersson                       0303 – 63894

                442 35 Kungälv                        070 - 6082777

                This is a mailto link

 

Kungälv S               Nils Johansson                          0303 – 24 95 87

                Rödbo Idrottsgatan 5                442 90 Kungälv        0703 – 55 10 55

                                                                              0736 – 19 84 35

 

Stala I                     Thure Rutgersson                     0304 – 44194

                Gunnarsbergsväg 7   472 31 Svanesund    070 – 6709193

                               This is a mailto link

 

Stala II                   Kenneth Andersson                   0303 –    838 59

                Hasselknuten 9         444 44 Stenungsund 0705  – 83 82 40

 

PRO Sten                Ingemar Rutgersson                 0303 –    839 78

                Jan Ivarssons väg 3 444 54 Stenungsund 0703 – 34 03 13

                               This is a mailto link

 

                               Lisbeth Ankarbratt                    0303 –    847 35

                Getingvägen 6          444 46 Stenungsund  0706 – 46 89 50 

                               This is a mailto link

 

PRO Ung                 Einar Samuelsson                     0303 – 524 33

                 Solängsvägen 6       444 65 Jörlanda        0706 – 39 20 99

                               This is a mailto link

 

                               Eva Rindestrand                       0303-771105

                Kolhättan 310  444 96 Ödsmål                  073 9528218

                               This is a mailto link

 

PRO Sund               Hasse Börjesson                       0303 – 82679

                Rapsvivelvägen 18  444 46 Stenungsund  0727-282679

                               This is a mailto link

 

                               Stig Sandberg                          0303 –  77 71 69

                               444 30 Stenungsund 

                                This is a mailto link  

 

 OrustV, I SPF         Gunnar Isaksson                      0304-47065

                               This is a mailto link

 

OrustV, II SPF        Solveig Abrahamsson                               0304-22103

                               This is a mailto link

 

 

Morlanda V             Rune Larsson                           0304 –    307 24

                Dalby 508                 473 95  Henån          0739 – 45 24 58

  

Morlanda Ö             Jan Hansson                            0304 –    512 72                Skäretvägen 11 C     474 31 Ellös             0705 – 75 12 72

                                This is a mailto link

 

 

Kaprif.  Valla           Kjell Johansson                         0304 – 66 10 39

                Sörbyvägen 5           471 72 Hjälteby        0730-668787

                               This is a mailto link

 

Kaprif.  Centrum     Tore Hermansson                     0304 – 660153                Sundsbyvägen 173   471 72 Hjälteby        070 – 3185525

 

Kaprif.  Myggenäs   Inga Lill Gustafsson                  0304 – 66 19 39

                Marmorvägen 1        471 60 Myggenäs     0703 -  08 40 89

                               This is a mailto link

 

Kaprif.  Väster        Bosse Broberg                          0304 – 66 39 89

                  Björholmsvägen 95 471 91 Klövedal        0703 – 61 53 11

                               This is a mailto link

 

                               Anita Lindgren                          0707-671550

 

 

Lottningsmall

 

Omg I      9 – 2        Omg II    9 – 1        Omg III  1 – 5

                3 – 8                        8 – 2                        7 – 8

                4 – 7                        7 – 3                        2 – 4

                5 – 6                        6 – 4                        6 – 9

 

 

Omg IV   3 – 5        Omg V     4 – 1        Omg VI   3 – 4

                1 – 7                        9 – 5                        1 – 6

                2 – 6                        2 – 3                        5 – 2

                8 – 9                        6 – 8                        9 – 7

 

Omg VII  4 – 5        Omg VIII 5 – 8        Omg IX   8 – 4

                8 – 1                        4 – 9                        2 – 1

                6 – 3                        1 – 3                        5 – 7

                7 – 2                        7 – 6                        3 – 9

 

Lottningsnummer och poolindelning

 

 

Lottning den 22/9

---------------------------------------------------------------------

Anmälda lag: Föreningar med tre eller flera lag sammanställs på så vis att lokal utnyttjande går före i lottningen.

Sedan lottas lagen in i poolerna, spelordningen följer de båda poolerna lika för bästa lokalutnyttjande.

 

De listade spelare för år 2014 - 2015.

Lagtitel: Hermansby 1
Lagledare: Gerhard Andersson
Tel: 0303-226715
Mobil: 0705-608779
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Gunvor
  Kurt
   
PAR 2 Cally
  John
   
PAR 3 Anna-Stina
  Kjell
   
PAR 4 Meta
  Dan
   
Lagtitel: Hermansby 2
Lagledare: John Johansson
Tel: 0303-226174
Mobil: 0706-846579
E-post:  
   
PAR 1 Margaretha
  Göran
   
PAR 2 Eivor
  Egon
   
PAR 3 Marianne
  Gerhard
   
PAR 4 Ingegärd
  Sune
   
Lagtitel: Kungälv N.
Lagledare: Sture Andersson
Tel: 0303-63894
Mobil: 0706-082777
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Birgit Lövgren
  Ulf Lövgren
   
PAR 2 Eira Ottoson
  Uno Johansson
   
PAR 3 Gunvor Lindström
  Kent Lindström
   
PAR 4 Elonor Lindahl
  Sture Andersson
   
Lagtitel: Kungälv S.
Lagledare: Nils Johansson
Tel: 0303-249587
Mobil: 0703-551055
E-post:  
   
PAR 1 Anki Cederberg
  Bengt Svanberg
   
PAR 2 Mona Johansson
  Leif Johansson
   
PAR 3 Kerstin Andersson
  Leif Blanksvärd
   
PAR 4 Solveig Hansson
  Nils Johansson
   
Lagtitel: Sten.
Lagledare: Ingmar Rutgersson
Tel: 0303-771105
Mobil: 073-9528218
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Lisbeth Ankarbratt
  Ingmar Rutgersson
   
PAR 2 Ann-Britt Eliasson
  Hans-Gunnar Hansson
   
PAR 3 Gunborg Svensson 
  Sven Svensson
   
PAR 4 Siv Lavén 
  Bengt Lavén
   
Lagtitel: Ung.
Lagledare: Einar Samuelsson
Tel: 0303-52433
Mobil: 070-6392099
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Eva Rindestrand
  Einar Samuelsson
   
PAR 2 Barbro Andersson
  Hans Stjernberg
   
PAR 3 Eivor Myhre
  Lars Erik Karlsson
   
PAR 4 Evelyn Lachonius
  Kalle Pettersson
   
Lagtitel: Sund.
Lagledare: Hasse Börjesson
Tel: 0303-82679
Mobil: 0727-282679
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Gullbritt Darell
  Stig Sandberg
   
PAR 2 Eila Andersson
  Lars-Erik Axefalk
   
PAR 3 Else Skarnö
  Karl- Erik Andersson
   
PAR 4 Marit Börjesson
  Hasse Börjesson
   
Lagtitel: Morlanda Ö-
Lagledare: Jan Hansson
Tel: 0304-51272
Mobil: 070-5751272
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Maj-Lis
  Janne
   
PAR 2 Ann-Britt B
  Ingemar
   
PAR 3 Liz
  Leif K
   
PAR 4 Eeva
  Eivind
   
Lagtitel: Morlanda V.
Lagledare: Rune Larsson
Tel: 0304-30724
Mobil: 0739-452458
E-post:  
   
PAR 1 Astrid Johansson 
   Åke Johansson
   
PAR 2 Eva Sax
  Bo Karlsson
   
PAR 3 Siv Henriksson
  Rune Larsson
   
PAR 4 Ann-Britt Svensson
  Rune Rutgersson
   
Lagtitel: Henån.
Lagledare: Rune Skoglund
Tel: 0304-30978
Mobil: 072-5574811
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Berit
  Osvald
   
PAR 2 Inger
  Valter
   
PAR 3 Ellen
  Kurt
   
PAR 4 Lena
  Berit
   
Lagtitel: OrustVet II
Lagledare: Solveig Abrahamsson
Tel: 0304-22103
Mobil:  
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Karl-Olof
  Ing-Britt
   
PAR 2 Florence
  Gösta reserv
   
PAR 3  Marianne
  Björn
   
PAR 4 Solveig
  Folke
   
Lagtitel: OrustVet I.
Lagledare: Gunnar Isaksson
Tel: 0304-47065
Mobil:  
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Elsy Johansson
  Valter Johansson
   
PAR 2 Siv Simonsson
  Lars Simonsson
   
PAR 3 Gerd Isaksson 
  Gunnar Isaksson
   
PAR 4 Annie Borglund
  Tage Olsson
   
Lagtitel: Stala 1,
Lagledare: Thure Rutgersson
Tel: 0304-44194
Mobil: 0706-709193
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Gunnel Karlsson
  Roy Jonsson
   
PAR 2 Eva Sanden
  Eino
   
PAR 3 Gunnilla Andersson
  Karl-Erik Olsson
   
PAR 4 Elisabeth Granström
  Thure Rutgersson
   
Lagtitel: Stala 2.
Lagledare: Kennet Andersson
Tel: 0303-83859
Mobil: 0703-838240
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Lena N
  Pelle
   
PAR 2 Mona 
  Bosse
   
PAR 3 Lena R
  Bertil
   
PAR 4 Dagmar
  Kenneth
   
Lagtitel: Myggenäs
Lagledare: Inga-Lill Gustafsson
Tel: 0304-661939
Mobil: 070-3084089
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Inga-Lill Gustafsson
  Lasse Gustafsson
   
PAR 2 Märta Andersson
  Tommy Ljunggren
   
PAR 3 Ingrid Halvorsen
  Arvid Halvorsen
   
PAR 4 Ann-Christin Alnegren
  Royne Alnegren
   
Lagtitel: Valla
Lagledare: Kjell Johansson
Tel: 0304-661039
Mobil: 0730-668787
E-post:  
   
PAR 1 Aina J
  Kjell J
   
PAR 2 Barbro K
  Bertil
   
PAR 3 Gunnel
  Olof
   
PAR 4 Ulla-Britt
  Leif S
   
Lagtitel: Centrum
Lagledare: Tore Hermansson
Tel: 0304-660153
Mobil: 0703-084089
E-post:  
   
PAR 1 Elke Peters
  Rolf Eriksson
   
PAR 2 Kerstin Kilberg
  Morgan Kilberg
   
PAR 3 Barbro Finndin
  Tore Hermansson
   
PAR 4 Siv Lundström
  Tommy Lundström
   
Lagtitel: Väster
Lagledare: Bosse Broberg
Tel: 0304-663989
Mobil: 070-3615311
E-post: This is a mailto link
   
PAR 1 Irené Johansson
  Bosse Broberg
   
PAR 2 Maj-Lis Andersson
  Håkan Lind
   
PAR 3 Vivi Forsberg
  Bert Johansson
   
PAR 4 Roy Kristiansson
  Karin Kristiansson
Uppdaterad: 29 SEP 2016 13:29
Skribent: Håkan Lind
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Bästkustens Unicurl o BF - Boule
Royne Alegren, Rubinvägen 3
47160 Myggenäs

Kontakt:
Tel: 0304-661961
E-post: This is a mailto link

Se all info